Я шукаю...

Глобальне потепління та пандемія. Локдаун дав планеті відпочити, проте не зупинив зміну клімату

Зміна клімату і пандемія

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 080 грн
- 9380   грн
17 700 грн

від 1770 грн/міс

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 530 грн
- 8230   грн
19 300 грн

від 1930 грн/міс

Як відбувається зміна клімату сьогодні?

Пандемія дала планеті можливість призупинити виробництва та зменшити емісію вуглекислого газу, проте зміна клімату не припинилась. Світ починає повертатися до звичайного життя, економіка відновлюється, проте повертаються й негативні явища. Викиди вуглекислого газу знову забруднюють атмосферу, що спричиняє повернення парникового ефекту. Наша планета не встигла цілком відпочити попри спустошені дороги, пусті вулиці та неробочі фабрики.  

Як пандемія вплинула на екологію у світі?

Перед віртуальним кліматичним самітом між світовими лідерами організації попередили, що пандемія тільки «заморозила» ситуацію з глобальним потеплінням, проте не зупинила її цілком. В ООН повідомляють, що світ знаходиться на межі екологічної катастрофи, а останні 10 років були найспекотнішими в історії людства. Також експерти вважають, що найближчим часом цю ситуацію не вдасться змінити будь-якими методами. Вийде хіба що пом’якшити тенденцію потепління. Після цього генсек ООН Антоніу Гуттереш заявив, що цього року повинні бути вжиті рішучі заходи у всьому світі. Щоб справитися з потеплінням, усі розвинені країни домовилися зменшити емісію CO2. В теорії це допоможе проконтролювати рівень температури та утримати його в межах 1,5 градусів по всій планеті. У Паризькій згоді закріплена ця ціль, проте більшість екологів заявляє, що вона застаріла.

Зміна клімату і пандемія

Загалом, за карантин емісія вуглекислого газу скоротилась на 2 мільярди тонн, що дорівнює середній кількості викидів на території Євросоюзу. Проте після зняття обмежень на роботу підприємств, рівень викидів швидко відновився. Подекуди він навіть перевищив рівень, встановлений до пандемії. Зміни під час карантину значно вплинули на економіку, проте майже ніяк не вплинули на екологічну ситуацію.

Глобальне потепління в сучасних реаліях

Звісно, глобальне потепління є важливою проблемою, на яку варто звернути увагу всьому світу. Щоб змінити теперішню ситуацію, світу не вистачить дотримуватися обов’язків, вказаних у Паризькій згоді. З її допомогою неможливо зупинити екологічну катастрофу, адже в її основі закладені недостатньо жорсткі заходи. Якщо не призупинити глобальне потепління, то найближчим часом нас чекатиме:

  • відступання льодовиків
  • зміна в початку та закінченні сезонних подій
  • підвищення рівня світового океану
  • скорочення запасів прісної води, конфлікт за доступ до водних ресурсів
  • збіднення сільськогосподарських культур
  • загострення переліку захворювань та погіршення здоров’я людства

Зміна клімату і пандемія

Читайте також: Цифрове сміття, екологія та безпека: чому варто видаляти зайві файли?

Ми живемо в час, коли влада багатьох країн має нагальніші проблеми, ніж глобальне потепління, як-от розв'язання питань медицини, бізнесу та населення. Якщо пандемія дозволила світу відпочити, то цей рік стане доволі важким для нашої планети. Фабрики повертатимуться до роботи з новою силою, а рівень емісії CO2 перевищить торішній.  

Танення льодовиків та знищення вічної мерзлоти

За останні десятиліття значно пришвидшилися процеси танення льодовиків та руйнування вічної мерзлоти. Вчені визнали танення криги в Гренландії процесом, який неможливо скасувати, а за останні роки знищення льоду в Гренландії та Антарктиці пришвидшилося в шість разів. Вплив вод океану, які омивають льодяний щит тепер не зможе компенсуватися коштом снігопадів. Тому теперішня ситуація не зміниться, навіть якщо процеси глобального потепління повністю зупиняться.

Експерти вважають, що скресання криги пройшло за найгіршим можливим сценарієм. Сьогодні середня щорічна кількість втраченої криги в цих частинах світу становить близько 470 млрд тонн. Такі ж невтішні прогнози стосуються Арктики. Навіть за умови повної відсутності наслідків парникового ефекту, середня температура в цьому регіоні виросте на 5 градусів. Кліматологи вважають, що в вищеперерахованих регіонах лід скоро стане сезонним явищем і з’являтиметься там тільки взимку, а в найгіршому випадку температура може підвищитись на 9 градусів.  

Зміна клімату і пандемія

Разом з безповоротним таненням криги, зменшується також загальна площа вічної мерзлоти. Експерти, що займаються програмою ООН з навколишнього середовища, повідомляють, що територія вічної мерзлоти приречена на скорочення до 45%, навіть якщо країни виконаються усі умови Паризької згоди. До того ж в ґрунті, що був заморожений тисячі років, збереглася велика кількість вуглецю і вона становить близько 1700 млрд тонн. Це вдвічі більше, ніж в нашій атмосфері зараз. Як тільки льодовики вивільнять вуглець, темпи глобального потепління прискоряться ще в кілька разів.

Проте найбільша проблема танення, через яку варто перейматись – прямий вплив на людську життєдіяльність. Води льодовиків можуть розмити ґрунти, що призведе до руйнування доріг, будівель та цілих інфраструктур. Також зсуви ґрунту можуть призвести до пошкодження мостів, залізниць, фабрик, нафто- та трубопроводів. Під час будівництва до уваги беруться всі особливості місцевості, проте іноді вони можуть бути занадто непередбачуваними через шалені темпи глобального потепління.

Викиди вуглекислого газу

Для того, щоб світ міг нормально функціонувати, а викиди вуглекислого газу зазнавали зменшення, потрібно, щоб наша планета продовжувала знаходитися на безпечній межі кліматичних змін.

Зміна клімату і пандемія

Варто прочитати: Екологія: вплив техніки на утворення вуглекислого газу

Минулого року викиди CO2 скоротилися на 2 млрд тонн, проте для забезпечення світлого майбутнього нашої планети, необхідно скорочувати ці викиди на 1,5 млрд щорічно. За таким умов не вдасться повністю зупинити потепління, проте температура підвищиться не більше ніж на 2 градуси. Розвинені країни займаються цим питанням вже давно, проте досі немає втішних результатів. У питанні глобального потепління важливо звернути увагу на використання енергії. Проте більшість країн не знають як розв'язувати питання енергетики, а великі корпорації не прагнуть їм допомагати та шукати альтернативні методи виробництва, які не шкодили б навколишньому середовищу.

У виданні The New York Times пишуть, що встановлені ООН цілі ще нескоро будуть втілені в життя. Екологи намагаються привернути увагу до цієї проблеми, адже ми зустрінемося з глобальною катастрофою, якщо в найближчі десять років викиди CO2 не скоротяться. Проте проєкти ООН дозволяють скоротити викид газів не більше ніж на один відсоток. До речі, якщо ви хочете допомогти екології й скористатися  відновленим iPhone, радимо звернутись у наш магазин Apple.

Зміна клімату і пандемія

Навіть країни з найрозвинутішою економікою у світі не мають чіткого плану зі збереження нашої планети. Єдине – це заохочення вчених у всьому світі та запуск проєктів, у яких відомі люди обіцяють грошову винагороду винахідникам. Наприклад, Ілон Маск нещодавно оголосив конкурс, у якому попросив учасників придумати спосіб для ефективного видалення CO2 з атмосфери. Переможець отримає 100 мільйонів доларів, а його ім’я стане відомим у 2025 році.

Ваша оцінка: