Я шукаю...

Reduce, Reuse & Recycle - 3 “ер”, як кроки для порятунку планети

Екологія

Сьогодні наша планета занепадає від рук своїх же дітей — людей. Люди викидають декілька тисяч тонн сміття і небезпечних хімікатів  в річки, озера, моря та океани. Вони вбивають місце, де ж самі й проживають. Та чи задумуються ті, хто заради грошей  та своєї вигоди, можуть забруднювати свою домівку, над майбутнім своїх дітей та інших поколінь? Природа наче жива істота, теж бажає розуміння і поваги. Останні декілька століть людство почало забувати про її цінність. Ми самі почали йти маленькими кроками до занепаду усього живого. Навколишнє середовище подає людям багато знаків, які ми ігноруємо. Велика кількість аномальних явищ, масові потопи, горіння лісів, глобальне потепління. Та чи заслужила цих страждань наша ненька? Звичайно, що ні тому ми можемо вплинути на цю ситуацію, якщо зберемося разом та почнемо вже нарешті діяти та рятувати наш дім. 

ekologia

Кожного дня ми стикаємось з побутовими відходами. Неважливо чи це картонна пачка від молока чи розбита чашка вдома, харчові відходи від  смачного сніданку, пластмасова кришка від соку, порвана сукня, молочні продукти у скляній банці, котрі вже вийшло з терміну придатності, предмети з дерева, скла, металу та шкіри, що вийшли з ужитку та втратили свої споживчі властивості. Всі ці тверді побутові відходи ми бездумно викидаємо в смітник не задумуючись про утилізацію.Після того як ми їх викидаємо, наше сміття сортують та спалюють, або відправляють на вторинне перероблення. В Україні показник вторинного перероблення стоїть на дуже низькому рівні. З 95% сміття припадає на вторинне перероблення лише 10%. У країнах Європейського Союзу ці показники відрізняються, адже  деякі країни закуповують чуже сміття для перероблення в той час, як Україні ледь вдається справитись зі своїм. Для цього хочемо надати коротку інструкцію про те як поводити себе з відходами для збереження нашої планети.

Читайте також :  “Чому потрібно турбуватись про екологію : охорона навколишнього середовища”

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 080 грн
- 9380   грн
17 700 грн

від 1770 грн/міс

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 530 грн
- 8230   грн
19 300 грн

від 1930 грн/міс

Ієрархія поводження з відходами. 

Запобігання утворенню відходів

Людям потрібна різноманітна кількість заходів щодо запобігання утворення сміття, які будуть здійснені перед тим як речовина, матеріал або продукт перейде в категорію відходів. Отже, мета цих заходів — зменшити кількість відходів й зробити так щоб повторне використання продукції було можливе, продовження її життя  та як можна більше зменшувати шкідливий вплив утворених відходів на навколишнє середовище та здоров’я людей. ierarxia povodgenya z vidxodamu

Самостійна підготовка для повторного використання

Чудовою підготовкою є сортування побутових відходів. Наприклад, кожен з нас може встановити у себе вдома контейнери для сортування сміття, а тобто окремі ящики для скла, пластику, паперу, харчових відходів. Такі контейнери може зробити кожен з нас з багатошарового картону, або ж купити в інтернет-магазинах. Для органічних відходів можна скористатись звичайною урною, яка точно є у всіх в домівці. Але замість поліетиленових кульків варто купити біорозкладні пакети для сміття. Пластик теж варто сортувати на поліетилен високої щільності (пляшки від харчових та косметичних засобів) та низької (пакети для сміття, іграшки, лінолеум, плівки, місткості, що гнуться). Пластик потрібно підготувати для перероблення — вимити, висушити, скрутити, щоб вийшло зайве повітря і після цього знайти станцію сортування у вашому місці та віднести туди свої відходи.  Сортування сприяє зменшенню кількості відходів на сміттєзвалищах. Це не займає так багато твого часу, але робить великий вклад в екологічний стан України.

sortyvannya smittya

Перероблення відходів

Після того як людина принесла сміття на станцію сортування, його сортують повторно вже працівники та визначають відходи для вторинного перероблення та для утилізації. В україні відходи для вторинного перероблення повинні містити хоча б 60% маси скла, паперу, картону, 50% маси металів та 22.5% маси пластмаси, але лише ті матеріали, які можна переробити знову у пластмасу.  Макулатуру можна переробити на папір, тканину, покрівельний картон.Пластикові пляшки на нитки, дроти, іграшки, тканини та навіть одяг. Автомобільні шини на взуття, паливні матеріали, покриття доріг та тенісних кортів, господарські товари.Будівельне сміття  на будівельні, оздоблювані матеріали, дорожнє покриття. Металеві та алюмінієві відходи на цвяхи, меблі, тари, дроти, побутові та промислові техніки.

Інша утилізація, шляхом відновлення енергії

Це один із варіантів утилізації який є через спалювання відходів. Станом на сьогодні в Україні працює лише один завод з енергетичної утилізації сміття —  в Києві, який називається “Енергія” та забезпечує теплом  і гарячою водою величезний житловий масив Позняки.  У країнах Європи такі заводи завжди знаходяться біля великих житлових комплексів, тому що це не тільки економить енергію та ще й допомагає утилізовувати сміття. В Україні потрібні такі заводи, адже сміття багато, але справлятись з ним  не завжди вдається. Замість того щоб просто так спалювати відходи та забруднювати середовище жахливими випарами — ми можемо заощаджувати на електроенергію

spalyvnnya smittya

Видалення на полігони

Це спосіб який охоплює в себе поховання на спеціальних полігонах побутових відходів. Зазвичай ці місця знаходяться далеко від міст задля безпеки людей.  Це роблять в останню чергу, адже не так корисно закопувати в землю відходи, проте в Україні цей спосіб найпопулярніший.  Щорічно викидається близько 10 тонн сміття, але лише 600 тисяч піддаються переробленню чи спалюванні, все решта хоронять на звалищах, які займають 9 тисяч гектарів українських земель, тому і такий  жахливий екологічний стан припадає на нашу Батьківщину.

Отож, саме так повинен себе поводити  кожен свідомий громадянин нашої держави, який не хоче потонути у власному ж смітті. Свідомий господар не купує зайвих, непотрібних речей, використовує всі речі так, щоб вони довго служили та піддавались вторинному перероблені.  Замість речей які не можуть бути використані повторно, він здійснює рециклювання тобто створює нові, (матеріали з відходів переробляються на продукцію, матеріали або речовини). Рециклювання містить в собі перероблення органічних матеріалів. Річ з якою нічого не можна зробити з  вище сказаних нами кроків, справжній господар безпечно спалює та отримує енергію, що буде використовуватись як паливо, у разі відсутності  можливостей виконати дані дії, тільки в цьому випадку відходи викидаються на сміттєзвалище. Їх хоронять у спеціально обладнаних місцях, знешкоджують на установах, які відповідають екологічним нормативам.

Одним із популярних заходів є відомий рух Zero Waste (нуль відходів). Це львівська організація, яка взяла свій початок у  2018 році після страшенної катастрофи, де на Грибовицькому сміттєзвалищі загинуло троє осіб. Мета руху — спрямування людей на скорочення відходів, покликана зменшити екологічні навантаження на планету Земля. Заохочення та зацікавлення людей до того, щоб сміття практично і не було, а всі продукти та відходи ми використовували повторно.

Заміна пластикових пакетів в магазині та одноразового посуду на природі на багаторазові речі : такі як торбинки з сітки для фруктів, тканинні пакети для продуктів, еко пляшки, посуд взятий з дому на річці чи озері. Все це, щоб відмовитись від пластикових оригіналів, які погано впливають на екологічний стан та розкладаються у природі від 450 до 1000 років.Замість викидання речей, що вийшли з ладу в тому числі й смартфони, краще ремонтувати, оновлювати їх дизайн, або віддавати в організації, які передадуть ці речі тим кому вони дійсно необхідні. Відмовлятись від непотрібних речей, які ти купував лише заради моди та від продуктів, виробники яких не несуть відповідальність за утилізацію і перероблення відходів. Завжди коли купуєш товари харчування потрібно дивитись чи є такий знак як на фото:

symvol pererobku

Ця організація підпорядковується круговій або циркулярній, як це ще називають, економіці. Вона сфокусовує свій погляд не на  переробленні, а на свідомості людини яка за правилами 3R може допомогти екологічній ситуації в Україні. Правило 3R-це reduce (зменшуй споживання, скорочуй використання ресурсів),  reuse (використовуй повторно), recycle (переробляй власні  відходи).Що треба знати та як це застосовувати?

У циркулярній економіці існує 6 ключових пунктів.

 1. Виробляй товари в яких всі матеріали та деталі можна замінити або поновити. Наприклад, всесвітньо відома компанія adidas виготовила кросівки з 100% перероблених матеріалів, тобто їх можна переробити ще раз та зробити нові та цілком інші кросівки.
 2. Користуйся спільно.  Прикладом такого пункту є мобільні програми такі як : Blablacar, Uber, Bolt, Apple Music
 3. Використовуй товар як послугу. Користування велосипедами на прокат за окрему плату чи сплачуй за годину користуванням автомобілем.
 4. Повторно використовуй деталі зі своєї продукції. Наприклад, фірма Canon споживає деякі деталі зі старих девайсів у нові.   
 5. Повторно користайся споживанням. Ця стратегія пропонує продавати та купувати продукти, які вже вживані. Прикладом цього є всім відомі секонд хенди.
 6. І останній пункт — переробляй відходи виробництва. Існують безліч нафтопереробних компаній, біогазових комплексів для перероблення відходів.circular economika

Екологічна ситуація в Україні станом на 2021 рік.

Як ми знаємо екологічна ситуація в Україні, не така вже й втішна. Ситуація на правобережній Україні значно краща ніж на лівобережній, це можна пояснити тим, що великі заводи розташовані саме на лівобережній Україні, а отже там і хімічні викиди від цих заводів-гігантів значно більші. Але це не означає, що Захід екологічно чиста зона України, там на превеликий жаль теж не все так добре, як би хотілось. У Львівській області показники скидання стічних вод на низькому рівні. На Івано-Франківщині забруднене повітря, а як ми знаємо це місто лежить на половину в Карпатах. В сонячній та морській Одесі злив стоків у водойми, а це як нам відомо у море і через це гідрохімічний стан значно погіршився. Тернопільщина вважається одним із  найбільш сприятливим регіоном через відсутність великих промислових підприємств, але боротьба з браконьєрством все ще триває. Харківська область тоне у промислових відходах.  А от столиця б’є рекорди та є найзабрудненішим містом країни. Після нього Дніпропетровська та Донецькі області. Перше місце в так званому рейтингу займає Чернівецька область за найкращі заслуги на тему екологічності. А от останнє місце Київська область. Дуже шкода, що  в  серці нашої країни не дбають за екологічність та сприятливі умови для жителів міста.

Цікаво почитати : “Зміна клімату в Україні : причини та наслідки. Електротранспорт та зачинення фабрик”

Декілька порад, які ми рекомендуємо вам для покращення екологічного стану:

 • віддавайте скло на перероблення,
 •  мінімізуйте використання пластику,
 • вимикайте світло при виході з кімнати,
 • звертайте увагу на пакування харчових товарів,
 • віддавайте старі мобільні телефони та електроприлади на перероблення,
 • не викидайте батарейки, термометри у смітник, віднесіть у спеціально відведене місце,
 • використовуйте шопер або екоторбинку,
 • користуйтесь електронними квитками та картами,
 • економте воду під час вмивання,

 Мобільні телефони теж є одним із багатьох забрудників навколишнього середовища. Як ми знаємо телефон складається з різноманітних частин і компонентів. Наприклад, пластмасовий корпус, скляна задня панель телефону, акумулятор, материнська плата, дисплей. Складові цих запчастин це декілька видів металів : мідь, золото чи рідкісні метали такі як кобальт та іридій.Наші смартфони відновлюються кожного дня кваліфікованими майстрами, які "вселяють у них нове життя". Подейкують, ще залишились люди які при виходу з ладу гаджета викидають його, замість того щоб занести у сервіс Icoola та отримати свого "здорового друга" і зберегти навколишнє середовище  від забруднення важкими металами та їх випарами в атмосферу у процесі недбалої утилізації людьми.Цією темою перейнялись й ми беремо участь у світових акціях на допомогу природі, активно ведемо соціальні мережі та додаємо багато цікавої інформації на тему екологічності та техніки. Ми маємо можливість нести у маси багато корисної та потрібної інформації. 

Час діяти!

 Планеті потрібна твоя допомога. Природа наче кричить - "агов, озирнись навколо, для чого ти нищиш мене?". Достатньо вже вбивати її, ми повинні дати їй руку помочі та почати сортувати сміття, брати участь в екологічних акціях, відмовитись від пластику та багато іншого про що ми вже говорили, тому що все це призводить до глобального потепління, яке нищить природу. Якщо все людство візьметься за розум наші нащадки ще побачать береги Мертвого моря, чудове місто Венецію, ліса Амазонки та полетять на омріяний острів Мальдіви. Через нашу недбалість кількість прісної води через декілька років зменшиться, а  деякі природні запаси корисних копалин взагалі зникнуть. Допоможімо нашій Землі, дбаймо за неї більше, адже вона на це заслуговує! Зроби свій перший дрібненький крок та купи відновлений, найновіший iPhone в  ICOOLA.UA знаючи, що свою добру справу ти вже зробив!

Ваша оцінка: