Я шукаю...

Маленький крок для марсохода Perseverance, великий крок для людства

марсоход

Менш ніж два тижні тому, 18 лютого 2021 року успішно здійснив свою посадку на Червону планету марсохід зі сміливою назвою Perseverance. Що в перекладі означає «наполегливість», «завзятість» і «стійкість». Його запуск був найважливішою частиною кампанії Mars 2020 і стався 30 липня минулого року. Чи такий він стійкий насправді? Звісно компанія ICOOLA, цікавиться винаходами та новинками і не змогла обійти стороною цю подію.

Місія марсохода Perseverance

На Perseverance покладають великі надії. Основним завданням космічного агентства NASA є можливість продовжити дослідження в 2030 році. Для цього марсохід повинен буде вивчити планету на наявність слідів життя, визначити які кліматичні зони і ґрунту присутні, виявити умови, які можуть бути найкращими для подальшого дослідження людиною.

Perseverance не перший агрегат, коли-небудь із запущених на Марс, але перший, який досяг таких результатів. Він оснащений 19 камерами, які разом з камерами апарату, що спускається, зробили близько 23 000 зображень загальним обсягом в понад 30 гігабайтів пам'яті. Камери також змогли показати, якими були ті найважливіші хвилини посадки, протягом яких експерти не могли безпосередньо контролювати дії конструкції через велику відстань між Марсом і Землею.

Марсохід, який коштує приблизно 3 мільярди доларів, під час подорожі ніс на собі дрон Ingenuity - безпілотник призначений для тестових польотів в марсіанській атмосфері. Відомо, що це буде перша спроба здійснити керований політ на іншій планеті. Для його запуску марсохід повинен знайти досить рівну площадку протягом 10 днів після поїздки від місця посадки. Дрон в даний час заряджається і коли буде готовий, основна машина опустить його на землю і той зробить свій перший політ. Ймовірно, це станеться не раніше, ніж через місяць після приземлення Perseverance на поверхню Марса. Всього таких польотів буде п'ять, кожен по 90 секунд, з максимальною висотою 3-5 метрів над землею і відстанню в кілька сотень метрів від місця запуску.

За час перебування також були протестовані різні функції марсохода, в тому числі оновлено програмне забезпечення.

З чого складається марсохід?

Майже 2 десятки камер, 7 наукових інструментів, в тому числі пристрій для відбору проб гірських порід і марсіанського реголіту, 2 мікрофони. До того ж електродвигуни, що дозволяють переміщати масу, яку можна порівняти з масою автомобіля по нерівній поверхні планети. Це лише деякі з найбільш важливих елементів марсохода Perseverance, які потрібно якимось чином привести в дію. Та ще й підігрівати в непростих марсіанських умовах, коли вночі температура сягає -90 градусів за Цельсієм.

На допомогу приходить ядерне джерело енергії, що встановлене в задній частині марсохода і використовує 4,8 кг радіоактивного плутонію-238 в якості палива. Звичайно, воно добре відокремлене від навколишнього середовища декількома шарами захисних матеріалів. Під час досліджень і при пересуванні машині потрібно більше енергії. Для таких випадків, в корпусі встановлено дві літій-іонні акумулятори вагою в 13 земних кілограмів кожна. Місія Perseverance розрахована як мінімум на два роки. Хоча NASA оцінюють потужність батарей в 14 років роботи.

Як марсохід добрався до Червоної Планети?

Перш за все, для посадки найпотужнішого марсохода був розроблений штучний інтелект, який повинен самостійно подолати складнощі входу в атмосферу і виконати маневр приземлення на марсіанській землі. Атмосфера зіграла головну роль в цьому спуску. На Марсі вона занадто тонка, щоб гальмувати капсулу, але досить щільна, щоб довести температуру поверхні конструкції до 1600 градусів. Капсула, в якій знаходився марсохід, повинна була зробити все сама, адже посилати коригувальні сигнали в реальному часі було неможливо. Вона увійшла в марсіанську високу атмосферу зі швидкістю 20 000 кілометрів на годину, відразу ж досягнувши зовнішньої температури захисту.

На висоті близько 11000 метрів від поверхні з надзвуковою швидкістю розкрився парашут розміром 21,5 метра. Після руйнування теплозахисного екрана, марсохід був спущений на землю за допомогою крана, який супроводжував його до самої землі. Потім машину випустили, щоб не заважати діяльності Персеверанс. Через 12 хвилин пролунав сигнал приземлення.

Цікаво, що парашут, на думку значної частини глядачів відео трансляції, має закодоване повідомлення, відправлене інженерами JPL. За допомогою двійкової системи обчислення і спеціально розташованих сегментів червоного і білого кольору всередині написаний їх слоган «Dare Mighty Things». А також координати місцезнаходження лабораторії.

Засохле озеро на Марсі

Після семи місяців шляху, пройшовши понад 470 мільйонів кілометрів, Марсохід приземлився біля підніжжя кратора Езеро. Він отримав своє слов'янську назву від невеликого містечка Езеро в Боснії і Герцеговині. Обраний НАСА кратер має відносно невеликий діаметр - 47,5 км. Він розташований на околиці рівнини Ісідіс-Планіція діаметром 1200 км, що утворилася близько 3,9 мільярда років тому в результаті удару великого астероїда. Сам кратер Езеро був створений дещо пізніше, однак він все ще вважається стародавнім і дуже складним за геологічною будовою.

Місце обрано не випадково. Сьогодні ми знаємо, що у Марса колись була щільна атмосфера і на його поверхні була рідка вода. Причому в досить великій кількості. Більш того, виявлені сліди показали, що в далекі часи в кратер Езеро впадали дві річки, які утворили в кратері озеро глибиною приблизно до 250 метрів. Отже, це сприяло зародженню дрібних організмів. На даний момент дно кратера, звичайно, повністю висохло, але дослідники вважають, що колись воно могло бути прекрасним місцем для розвитку навіть простих форм життя.

Вчені прискіпливо ставилися до рельєфу місця посадки. Плоска поверхня, відсутність великих каменів або прірв, які були б непереборною перешкодою для транспортного засобу. Бездоганне планування процедури мало вирішальне значення, тому що навіть невеликі відхилення або затримки наступних етапів приземлення, могли привести до того, що пункт призначення був би перенесений на багато кілометрів. А через те, що марсоходи долають відносно невеликі відстані на поверхні, в разі приземлення в неправильному місці, марсохід Perseverance міг ніколи не потрапити туди, куди вимагало американське агентство.

Як марсохід Perseverance спілкується із Землею?

Залежно від сезону, Марс і Землю розділяє відстань у 50 - 400 мільйонів кілометрів. Найшвидшою формою зв'язку на сьогодні є електромагнітні хвилі, вони то і відправляють зібрану інформацію землянам. Безумовно, в подібних умовах не обійтися без затримок. Однією з основних причин переривання сигналу є Сонце. Неможливим буде і управління в режимі онлайн. В цілому, за 1 секунду радіосигнал подолає трохи менше ніж 18 тисяч кілометрів.

Після відправки, повідомлення зчитуються мережею надпотужних телескопів Deep Space Network. Вони з'єднують всі передавачі та приймачі на Землі, які використовуються для зв'язку з транспортними засобами і космонавтами в космосі. DSN знаходиться під контролем НАСА JPL. Радіотелескопи, найбільші з яких мають діаметр 70 метрів, розташовані недалеко від Мадрида, Іспанія, Канберри в Австралії і США, в Голдстоуні в пустелі Мохава.

Perseverance вже відправив досить багато матеріалів на Землю. Серед них панорама кратора Езеро, селфі самого марсохода і навіть аудіозапис, на якому чітко чутно, що марсохід знаходиться в пустельному і широкому місці.

Місія Mars 2020 року - дійсно масштабна. Хоча судячи з результатів, найнебезпечніший момент вже позаду. Можна сміливо заявити, що на цьому дослідження найближчих планет, а в наслідку і всієї сонячної системи тільки починається. Отже, якщо все піде за планом, марсохід зможе безпечно досліджувати великі простори кратера протягом наступних кількох років. Будемо сподіватися, що він принесе незвичайні новини з поверхні Червоної планети.

А поки радіємо разом з NASA і стежимо за наступними місіями. Обовязково напишемо у цьому блозі про життя марсхохода ще. Далі буде...

Ваша оцінка: