Я шукаю...

Навіщо охороняти луки і степи: як уникнути екологічної катастрофи

фотографія лугів і степів

З настанням весни в Україні, як і в будь-яких інших країнах, починаються польові роботи. Так, з кожним роком через продаж землі та її подальшу експлуатацію, зменшується кількість безцінних природних ресурсів. Плуг і сільськогосподарські роботи просто стирають з лиця землі колись великі й могутні степи та луки. А в селах досі такі ділянки землі вважаються ласими шматками, адже не повинна ділянка стояти даром.

Ще з часів Радянського Союзу в голови населенню вкладена проста установка ефективного освоєння землі. І це передається з покоління в покоління, але ніхто не думає про те, які наслідки для екології й навколишнього середовища можуть спричинити такі дії з боку господарників.

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

НОВИНКА Знижка
12 569 грн
- 4570   грн
7 999 грн
(8)

від 800 грн/міс

4.8
Знижка ХІТ ПРОДАЖІВ
24 729 грн
- 8230   грн
16 499 грн
(2)

від 1650 грн/міс

5.0

Чому важливо зберегти луг і степ

На території України залишилося мало лугів і степів, що не захопила рука людини. Більш того, до заповідників також вже не раз тягнули руки спритні бізнесмени. Зрозуміло, в нашій країні є захисники навколишнього середовища, які всіма силами намагаються зберегти екологію та природні зони, проте, навіть серед них охорона степів та луків - це вкрай непопулярна справа. Адже за вирубку лісів можна почути набагато більше.

квіти в степу

І правда, знайти інформацію про користь лісів для екології - справа пари секунд. Про це написано багато статей як наукового, так і пізнавального характеру. Інша справа степ, луг і болото - тут знайти щось дійсно корисне вкрай проблематично. Через нестачу інформації та загальну мовчанку на цю тему, в головах людей відбувається недооцінка важливості даних екосистем. Більш того, головні функції екосистеми степу нічим не відрізняються від тих же лісів. Степ готовий подарувати людині можливість зберігати вуглець, контролювати клімат, підтримувати цикли хімічного і біологічного значення, а також підтримувати різноманітність флори й регулювати процес колообігу води. Виходячи з цього, можна зробити простий висновок: розорення степу і луку, їх подальше зникнення загрожує вбивством навколишнього середовища.

Не можна просто взяти й засадити степ і луг деревами, або ж перетворити величезну площу трав'янистої екосистеми на поле для вирощування продуктів. Це просто знищить всі ті природні функції, які були притаманні даному регіону. Так пропадуть важливі механізми, і на їх місце прийде дестабілізація природних процесів. Для України, яка відома великими площами степів і лугів, збереження цих екосистем вкрай важливо.

Навіщо потрібні луки та степи

Не секрет, що на луках і в степу ростуть рослини, які так любить пожувати домашній скот. Такі місця також використовуються для випасу тварин, і як місце збору пилку і нектару бджолами. Більш того, саме степ і луг забезпечує людей лікувальними сироватками, адже більшість рослин, які використовують в медицині, ростуть саме тут.

Луг і степ забезпечує людей чудовим матеріалом для садівництва. Такі місця є джерелом трав'янистих рослин, тому без проблем можна взяти саджанці або насіння, щоб озеленити свій будинок або населений пункт.

охорона степу

Грунтові води мають можливість накопичуватися в степах і лугах через природну трав'янисту рослинність. Будь-яка прісна вода у вигляді опадів поглинається землею і розподіляється по всьому грунту, надаючи воду нижнім горизонтам.

Потенціал ресурсів лугів і степів залежить рівно від їх площі. Якщо ми маємо невелику ділянку землі, то немає ніякої можливості користуватися ресурсами таким чином, щоб ніяк не шкодити їх стабільному відновленню. Загалом, степи та луки дарують людині свої природні продукти. Йдеться про гриби, ягоди, ароматні й лікувальні трави та інше. Якщо не дбати про збереження лугів і степів, то на їх місці може утворитися пустеля, і тоді ні про яку родючість не може йти й мови.

Вас може зацікавити наступне: Як якість води впливає на організм людини

Як степи й луки впливають на екологію

Степ і луг сприяють регулюванню повітря, тобто поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень. Але і це не весь спектр того, на що здатні ці території, адже крім повітря вони також контролюють вологість і акумуляцію пилу. Більш того, всі балки в зонах степу і лісостепу - це обов'язкова частина для мережі гідрографії. Тобто, чим більше площа засіяна рослинами, тим більше грунт поповнюється необхідними водами. До того ж ці рослини вміють затримувати напливи ґрунту з полів, і мають нейтралізуючі здібності, вбиваючи всі шкідливі речовини, такі як азот і фосфор в добривах.

тварини лугу

Україна славиться своїм чорноземом, недарма ж таку родючу землю вивозять за кордон. Однак, ми можемо втратити нашу гордість, якщо не візьмемося за охорону лугів і степів. Тільки в цих зонах з їх рослинністю та особливостями клімату є чорнозем. А поверхневий горизонт грунту, вкритий зеленню, здатний захистити від ерозії від води й вітру.

В степу і луках давним-давно знайшли свій притулок тварини, як хижі, так і травоїдні. А це харчовий ланцюжок, який дає можливість хижакам вибірково полювати на слабших жертв. Це полювання на хворих травоїдних рятує людство від зоонозних хвороб і їх масового поширення. Степові й лугові хижаки рятують нас від сказу, туляремії, сальмонельозу і так далі. Більш того, такі природні ділянки є домом для хижих птахів. Вони контролюють шкідників, поїдаючи комах не тільки на конкретній території, а й на прилеглих.

Повертаючись до теми грунтових вод, можна відзначити також те, що коли давно немає дощів, трав'яна рослинність чудово справляється зі збереженням потрібної кількості вологи землі. Тому будь-яке знищення лугів і степів призведе до зміни кліматичних умов в регіоні. Також рослинність охороняє землю від перегріву, оскільки степи та луки добре відбивають сонячні промені.

дитина степ

На місцевому рівні луки й степи охороняють різноманітність рослин і тварин. Це найбагатша екосистема флори та фауни в Україні. Луги й степи є територіями з різноманітною флорою і фауною. Таким чином, можна сміливо сказати, що дані екосистеми контролюють важливі та корисні природні процеси. Так, від лугів і степів залежить повнота компонентів локального оточення. Якщо ми не зуміємо зберегти степи й луки, то ми втратимо різноманітність трав'яної екосистеми, а значить перетворимо місцевість в пустелю.

Як зберегти степи та луки

Для того, щоб зуміти зберегти степи й луки в звичних для них природних умовах, необхідно, щоб ця тема набрала розголосу в масах. Так, можна проводити культурні та соціальні заходи в сфері туризму. Степ і луки є прекрасною територією, на якій можна знімати документальні чи художні фільми, проводити дослідження.

Ми не повинні використовувати степи й луки в своїх корисливих цілях, і не повинні ставитися до даних територій як до чергового місця для посіву. Це унікальна природна екосистема, без наявності якої планета втратить багато ресурсів і харчові ланцюжки, а людство зіткнеться з ще більшою кількістю проблем. Степ і луг існують для того, щоб контролювати та регулювати в своєму природному прояві глобальний клімат. Вони можуть не просто захищати землю від перегріву, але і формувати водяну пару в атмосфері, контролювати рівень вуглецю в грунтах степу і лугів.

гарний луг

Степ і луг безоплатно підтримують природні цикли вуглецю, сірки, азоту, заліза, калію, фосфору, кальцію, кисню, води тощо. Рослинність луку і степів перетворюють сонячну енергію в органічні речовини, які є життєво необхідними для всього живого на планеті. Ми більше не зустрінемо подібних екосистем, тому вкрай важливо постаратися їх зберегти. Ці екосистеми підтримують життя всілякої флори та фауни, починаючи від дрібної грунтової, закінчуючи хижаками та травоїдними.

Зараз, на жаль, ми зуміли зберегти дуже малу частину даних екосистем. Але ж чим меншою стає площа лук і степів, тим швидше гине і пропадає флора і фауна. Тому руйнується цілісність і можливість саморегуляції. Втративши степ і луг, ми назавжди втратимо родючу землю, перетворивши її своїми руками в пустелю.

Читайте також інші статті в нашому блозі: Вчені створили біопластик з риб'ячого жиру

Ваша оцінка: