Я шукаю...

Топ 9 особистостей, які назавжди змінили ставлення до екології

фотографія людини на природу

Нинішня повістка свідчить про те, як кожна окрема людина має дбати про стан навколишнього середовища. І дійсно, ми самі відповідаємо за те, що положення планети на цю мить перебуває явно не в найкращому стані. Учені та екологи усіма шляхами намагаються з'ясувати, як нашому суспільству повернути все в правильне русло, роблячи акценти на розумному споживанні, позбавленні від вуглецевого сліду, економії ресурсів та інших аспектах індустріального суспільства.

Однак насправді питанням про екологію задаються не тільки сучасні дослідники та екоактивісти. Протягом декількох століть народжувалися видатні особистості, які вносили величезний внесок в ставленні людей до навколишнього середовища. Ми розповімо про 9 осіб, які назавжди змінили сприйняття природи.

Тут можна купити айфон б/у з гарантією 1 рік. Ми - це найкращий магазин Apple.

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 080 грн
- 9380   грн
17 700 грн

від 1770 грн/міс

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 530 грн
- 8230   грн
19 300 грн

від 1930 грн/міс

1. Карл Лінней (1707-1778)

Видатний вчений зі Швеції, якого прозвали систематиком живої природи. Якщо вірити легенді, в дитинстві Лінней тут же починав плакати, варто було тільки квітці виявитися в його руках. Практично все своє життя вчений цікавився однією лише ботанікою. У свої 28 років Карл створив книгу «Система природи». Це ґрунтовна праця про систематику та класифікації живих організмів. У світі природознавства 18-го століття це був такий же фурор, як і таблиця Менделєєва в світі хімії 19-го століття.

карл ліней

Саме Лінней подарував нам вкорінену систему поділу на класи, роди та види. Так, біля коня також є місце й людині. Homo sapiens. За життя, ставши всесвітньо відомим, Карл Лінней активно відправляв своїх учнів, так званих «апостолів Ліннея» в різні куточки світу, і це вплинуло на наукову картину світу.

2. Чарльз Дарвін (1809-1882)

Знаменитий натураліст з Англії, який став батьком відомої еволюційної теорії походження видів - Дарвінізму або теорія еволюції Дарвіна. Його праця «Походження видів» вийшла у світ в 1859 році та стала ключовою для розуміння природи пригоди людей і всього живого. Поворотним моментом в житті вченого була подорож по світу на кораблі «Бігль» в 1831 році.

 Чарльз Дарвін

Загадка походження видів турбувала його розум протягом 20 років, поки він не сформулював остаточно механізм еволюції. Саме цей механізм і пояснив різноманіття живих істот і їх стоїчну доцільність та пристосованість до життя з її умовами. Механізм еволюції також є природним відбором спадкових змін. І з цього часу почалися суперечки між еволюціоністами-дарвіністами та прихильниками креаціонізму - походження всього живого через Бога.

3. Грегор Мендель (1822-1884)

Цей австрійський біолог, монах-августинець є основоположником генетики. Цікаво те, що Мендель намагався отримати диплом вчителя, однак не зміг скласти іспит з біології. Нова наука - генетика була створена практично однією єдиною статтею біолога «Досліди над рослинними гібридами» 1865 року. У ній учений взяв за приклад гібридизацію гороху, де за допомогою певного кількісного аналізу вдалося показати як елементарні спадкові ознаки (гени) стануть поводитися при схрещуванні - незалежно і вільно комбінуються в потомстві за законами ймовірності.

Грегор Мендель

Простіше кажучи, Мендель схрестив горох різного розміру і кольору, а потім досліджував, якими якостями буде володіти новий отриманий сорт. Варто додати, що вибір припав на горох саме через здібності даної рослини до самозапилення. Так що провести досвід не було особливо складно. Російський учений Микола Вавилов заявив, що Мендель створив шлях до управління спадковістю, відштовхуючись від встановлених закономірностей.

Чи варто купити айфон 10? Читай огляд цього смартфона в 2021 році

4. Ернст Гекель (1834-1919)

Філософ і дослідник німецького походження. Був прихильником і продовжувачем ідей Дарвіна. Саме Гекель ввів термін «екологія» в наукові кола. Він видав книгу «Загальна морфологія організмів» в 1866 році, де розкрив цей термін як науку взаємодії живих організмів між собою і з природою. До того ж він зміг передбачити існування проміжної форми між мавпою і людиною, незабаром відкриття пітекантропа підтвердило його теорію.

Ернст Гекель

Гекель пояснив, як кожен окремий вид в природі має чітке певне число місць, таких собі екологічних ніш. Один ареал може вмістити стільки тварин-індивідів, скільки є різновидів їх природи. Вчений відкрив біогенетичний закон, завдяки якому, індивідуальний розвиток організму відтворює головні етапи його еволюції. Натураліст також став першим «будівельником» генеалогічного древа царства тварин, і часто виділяв важливість естетики наукового дослідження. Наприклад, його праця «Краса форм у природі» 1904 року дуже вплинула на архітектуру модерну. Так, дана книга допомогла створити проєкт будівлі Амстердамської біржі. Останні роки свого життя Гекель просував науково-філософську теорію, яка повинна була стати заміною релігії.

5. Володимир Вернадський (1863-1945)

Учений-природодослідник, який став засновником геохімії, біогеохімії та радіогеології. Він також створив вчення про біосферу та її еволюцію, про те, який вплив відбувається на середовище проживання людини. Під кінець свого життя Вернадський сформулював вчення про ноосферу, де людський розум виступав в ролі сили природи - руйнівної та творчої. Вчений зміг передбачити деякі відкриття і досягнення майбутнього, включно з освоєнням людиною космосу. Так він зміг зробити висновок, що люди є геологічною силою, що особливо впливає на природу. Саме люди стануть каталізатором екологічних катастроф і криз.     

Володимир Вернадський

Коли суспільство опанує руйнівну силу, то, на думку Вернадського, механізми соціального контролю над даними процесами стануть досконалішими. Так учений пропонував покладати такий контроль на базі філософії концепції ноосфери. Погляди Володимира Вернадського прямо посприяли формуванню сучасної концепції співіснування природи та людини. І якщо його біосферична теорія вже реалізувалася повною мірою, то за ноосферою - майбутнє.

6. Альберт Ейнштейн (1879-1955)

Цей німецький вчений став творцем сучасної фізики і її положень, за що отримав Нобелівську премію в 1921 році. Ейнштейн відомий як особистість, що створила теорію відносності та спеціальну теорію відносності, які радикально змінили все наукове уявлення про природу і її устрій. Вчений створив фундамент для нової теорії гравітації й квантової теорії, відтіснивши ньютонівську.

Альберт Ейнштейн

Альберт Ейнштейн надіслав президенту Америки Рузвельту лист в 1939 році, суть якого полягала в попередженні про небезпеку робіт з розподілу урану в Німеччині. Це допомогло розсекретити й заморозити проєкт по атомній зброї Гітлера.

7. Джеймс Ватсон (1928)

Вчений з Америки, відомий молекулярний біолог і генетик. Він відкрив просторову структуру дезоксирибонуклеїнової кислоти, відомої як ДНК. Став лауреатом Нобелівської премії з біології в 1962 році.

Джеймс вотсон

Лютий 1953 став для вченого переможним, оскільки саме тоді визначення структури ДНК було визнано світовим видатним біологічним відкриттям століття, за допомогою якого людство здобув інструмент розгадок механізму контролю та перенесення генетичної інформації. Відкриття ДНК стало каталізатором створення генної інженерії та розшифровки геному людини.

Чи варто купити б/у айфон 7 плюс (Відновлений). Переходь за посиланням і дізнавайся все про цю модель.

8. Стівен Хокінг (1942-2018)

Англійська популяризатор науки та фізик, який став одним з основоположників квантової космології. Основною сферою його діяльності була астрофізика - він відкрив явище в теорії чорних дір, яке отримало назву «випромінювання Хокінга".

Стівен Хокінг

Вчений дотримувався думки, що людина не є головною ланкою еволюції, тому їй постійно слід удосконалюватися, використовуючи допомогу науково-технічних технологій - генотерапії, кіборгізації та інше.

9. Ієн Уілмут (1944)

Ембріолог з Британії, під керівництвом якого в 1996 році в інституті Рослина група вчених буквально вперше за всю історію науки змогла успішно клонувати ссавець. Так вони отримали досконалу копію живої істоти. Дослідники в ході експерименту скористалися збереженим в замороженому вигляді генетичним матеріалом вівці, якої вже не було в світі живих. Так, завдяки експерименту і з'явилася відома овечка Доллі. До того ж до успішного результату, така операція показала можливість клонувати людину, що в певному сенсі можна трактувати як відкриття невмирущості.

 Ієн Уілмут

Даний експеримент зумів зробити справжній фурор, в ході якого виникло багато питань етико-релігійного характеру, а кінокомпанії та індустрія кіно почала активно просувати тему клонів. На цю мить процедура клонування людини заборонена в багатьох країнах. Однак відкриття вченого регулярно використовується в процесі розвитку регенеративної медицини, і цьому сприяє сам Уілмут в Единбурзькому університеті.

Чи варто купити Айфон 12 Міні б/у - заходь і дізнавайся все про цю модель смартфона.

Ваша оцінка: