Я шукаю...

Розвиток приватної космонавтики

Приватна космонавтика

У сучасному світі розвиток космонавтики відбувається не тільки за державними програмами, як це було раніше. Все більше стало з'являтися приватних компаній, чиї власники готові здійснювати фінансування ракетобудування, вивчення космосу, освоєння інших планет і їх природних супутників. Конкуренція в цій перспективній галузі ведеться між США, Китаєм, Японією, Індією та Європейськими країнами.

Читайте також: Як знімати уповільнене відео в нічному режимі на iPhone 12.

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

НОВИНКА Знижка
12 569 грн
- 4570   грн
7 999 грн
(8)

від 800 грн/міс

4.8
Знижка ХІТ ПРОДАЖІВ
24 729 грн
- 8230   грн
16 499 грн
(2)

від 1650 грн/міс

5.0

SpaceX - один з лідерів космонавтики

Компанія SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation), заснована Ілона Маском у 2002 році, стала прекрасним прикладом того, який вплив може чинити приватний бізнес на розвиток будь-якої галузі, навіть космічної. Ця сфера вимагає величезних фінансових і наукових ресурсів, але значні вливання приватного капіталу багаторазово збільшили ефективність роботи в порівнянні з державними програмами по освоєнню космосу.

Компанія SpaceX

Основними цілями компанії є:

 • значне зниження вартості польотів в космос і виведення на орбіту корисних вантажів коштом повертаються космічних апаратів;
 • здійснення колонізації Марса.

Спочатку для діяльності своєї компанії Ілон Маск планував використовувати ракети-носії, розроблені США і Росією, проте з часом було прийнято рішення про виробництво космічних апаратів власної розробки. Для їх створення використовуються новітні інноваційні технології й рішення, що значно підвищує ефективність і конкурентоспроможність.

На цей час компанія SpaceX займається:

 • створенням вантажних космічних кораблів, які забезпечують вантажоперевезення на навколоземну орбіту Землі;
 • створенням пасажирських пілотованих космічних апаратів для транспортування астронавтів і поповнення ресурсів на Міжнародній космічній станції;
 • бере участь у розробці та реалізації перспективного проєкту високошвидкісного поїзда, що переміщається за допомогою магнітної подушки Hyperloop.

Компанією SpaceX були розроблені й вироблені ракети-носії Falcon 1, Falcon 9 і Falcon Heavy, а також космічні човники Dragon і Dragon 1.

Перші три пуски Falcon 1 виявилися невдалими, корисний вантаж так і не був виведений на орбіту Землі, проте четвертий і п'ятий увінчалися успіхом. Ракета-носій успішно доставила малайзійський супутник, однак на цьому її використання припинилося.

SpaceX - лідер у сфері космонавтики

Falcon 9 стала більш успішним проєктом, ракета-носій здійснила 18 пусків, кожен з яких пройшов у штатному режимі. Був доставлений до місця призначення космічний човник Dragon, також розроблений компанією SpaceX. Якщо спочатку ракета-носій Falcon 9 була одноразового використання, то з часом почалися розробки по збереженню першого ступеня і повторного її використання. Це значно скорочує витрати на виготовлення і знижує вартість запуску в космос. На цей час вже скоєно кілька успішних вертикальних посадок на стартовий майданчик.

Однією з найбільших ракет-носіїв важкого класу є Falcon Heavy, розроблена компанією SpaceX на основі Falcon 9. Вона має перший ступінь багаторазового використання й оснащена бічними пришвидчувачами. Цю ракету-носій планують використовувати для здійснення польотів на Марс.

Космічні повертаються транспортні човники Dragon (для корисного вантажу) і Dragon 1 (для людей) були створені на замовлення NASA і доставляються до місця стикування з МКС за допомогою ракети-носія Falcon 9. Було здійснено близько десяти запусків, кожен з яких був успішним.

За весь час існування компанії SpaceX в ній було розроблено кілька ракетних двигунів:

 • Kestrel (використовувався для II ступеня ракети-носія Falcon 1);
 • Merlin (застосовувався для I ступеня ракети-носія Falcon 1, а також для I й II ступенів ракет-носіїв Falcon 9 і Falcon Heavy);
 • Draco (призначений для маневрів і оснащує космічний корабель Dragon і II ступінь ракети-носія Falcon 9 версії 1.0);
 • SuperDraco (використовується для системи аварійного порятунку);
 • Raptor (знаходиться на стадії розробки).

Хто такий Ілон Маск

Ілон Маск народився 28 червня 1971 року в Преторії (Південно-Африканська Республіка) в сім'ї інженера-будівельника і канадсько-південноафриканської моделі. Свій перший капітал він заробив вже у дванадцятирічному віці, продавши комп'ютерну гру власної розробки, яку назвав Blastar. Вкладаючи гроші в покупку і продаж акцій фармацевтичної компанії, молодий чоловік зумів заробити достатню суму для переїзду в Канаду.

Розвиток космонавтики

Ілон Маск має ступінь бакалавра з фізики й економіці, а також науковий ступінь з матеріалознавства та прикладної фізики.

SpaceX стала третьою за рахунком компанією, заснованою Ілоном Маском після Zip2 і X.com (пізніше перейменованої в PayPal). Після продажу перших двох він уже став мільйонером, тому компанія по створенню космічних кораблів була створена для здійснення давньої мрії про колонізацію Марса.

Ілон Маск та SpaceX

На цей час Ілон Маск є засновником і співзасновником таких компаній, як:

 • Tesla, що виробляє електроавтомобілі;
 • SolarCity, що виробляє сонячні панелі;
 • OpenAI, що займається створенням штучного інтелекту;
 • Neuralink, що розробляє і виробляє імплантуються нейро компоненти інтерфейси;
 • The Boring Company, що займається будівництвом тунелів.

19 лютого 2021 року Ілон Маск став найбагатшою людиною планети, його стан був оцінений в $ 199,9 млрд.

Підкорення Марса: мрія чи реальність?

У 2016 році американський бізнесмен і мільярдер Ілон Маск на Міжнародному конгресі з аеронавтики представив план створення «Міжпланетної транспортної системи», метою якої є підкорення Марса. На той момент розробки в цьому напрямку в його компанії SpaceX вже велися.

Ідея освоєння іншої планети народилася в голові Ілона Маска вже давно під впливом науково-фантастичних романів Айзека Азімова. Мільярдер вірить, що так людство зможе вижити в разі глобальної катастрофи. Саме тому він планує переправити на Марс 1 млн осіб, здійснюючи в рік близько 1000 запусків космічних апаратів з людьми на борту. Тривалість такого польоту складе від 80 до 150 днів, але з часом планується скоротити її до 30 днів.

Колонізація Марсу

Марс обраний неспроста. Ця планета на цей час максимально підходить для організації людської колонії по ряду причин:

 • вона знаходиться на досить невеликій відстані від Землі, а в моменти орбітальної синхронізації, які відбуваються кожні 26 днів, воно скорочується до мінімуму;
 • на поверхні прийнятний клімат в порівнянні з іншими планетами Сонячної системи;
 • тривалість доби на Марсі практично збігається з їх тривалістю на Землі;
 • рік триває приблизно у два рази довше, але зміна сезонів відбувається так само як і на Землі.

Перших колоністів на Марс Ілон Маск планує відправити не раніше 2024-2026 р. Перед цим необхідно, щоб безпілотні космічні кораблі доставили на планету різне обладнання. Першопроходцям належить створити максимально зручні умови для подальших колоністів. Існує навіть приблизний план заселення Червоної планети:

 • Спочатку перші поселенці будуть жити в ракетах, далі - під скляними куполами.
 • Розпочнеться видобуток водяного льоду з-під поверхні планети.
 • Буде побудований завод з виробництва метану, кисню (з розтопленого льоду) і вуглекислого газу (з атмосфери).
 • Колоністів буде створений звід правил самоврядування, подібний земному.

Ілон Маск не приховує, що життя на Марсі може виявитися занадто важким і навіть небезпечною, і ймовірність смерті для перших переселенців дуже висока. Саме тому для місії потрібні добровольці, такі ж ентузіасти, як і він сам.

Читайте також: Гнучкі смартфони й до чого тут Apple?

Терміни початку колонізації Марса все переносяться, але Ілон Маск вірить, що до 2050 року Червона планета буде заселена першим мільйоном людина, і його мрія здійсниться.

Ваша оцінка: