Я шукаю...

Чим небезпечний електромусор для екології: полагодити побутову техніку значить врятувати природу?

фотографія побутової техніки

Вчені розповіли про нове дослідження, в ході якого з'ясувалися цікаві, але дуже тривожні факти. Так, один середньостатистичний українець залишає після себе 11 кілограмів електросміття, а такий же норвежець - близько 28 кілограмів. І по всьому світу переробляється тільки п'ята частина такого сміття. Звичні й затребувані смартфони, комп'ютери та ноутбуки, пральні машини, тостери, мультиварки, холодильники, кондиціонери та багато іншого з побутової техніки при поломці та непотрібністю відправляються на звалище. Та й бажання придбати нову річ породжує логічне запитання: а куди ж дівати стару?

Непотрібні та неробочі електроприлади є тим типом сміття, який вкрай складно і дорого утилізувати. Та й при цьому він заподіює колосальної шкоди навколишньому середовищу. За один тільки 2019 рік середньостатистичний житель України виробив понад 11 кг електромусора, житель Америки - понад 19 кг, житель Німеччини - понад 23 кг, а житель Норвегії - близько 28 кг. В результаті дослідники отримали значну суму в 54 мільйонів тонн таких відходів, а це, на хвилиночку, дорівнює вазі 5300 Ейфелевих веж. Знайти детальний звіт зі статистикою можна в щорічній доповіді про утилізацію електроприладів у всіх країнах світу. Авторство належить, в тому числі й УООН - Університету Організації Об'єднаних Націй.

сміття

Як отримати айфон безкоштовно - реальні способи, які допоможуть кожному!

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 080 грн
- 9380   грн
17 700 грн

від 1770 грн/міс

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 530 грн
- 8230   грн
19 300 грн

від 1930 грн/міс

Як переробляється побутова техніка?

Саме час перейти до неймовірно страшних та сумних реалій - понад вісімдесят відсотків електросміття не проходить ніякої переробки. А якщо непотрібний електроприлад вже не працює, то він все одно продовжує нести певну цінність, через те, що в процесі його виготовлення так чи інакше використовувалися деякі цінні метали, будь то золото, залізо, срібло, платина або мідь. Підраховано, що загальна ціна сировини, яке є у відходах побутової техніки, зібраної по всіх куточках планети, може скласти понад п'ятдесят семи мільярдів доларів. І навіть цей факт не завадив тому, що в 2019 році по світу екологічними методиками було утилізовано менш як двадцять відсотків технічних відходів - техніки, яка відпрацювала своє. Решта відсотку товару, в більшості випадків втрачається серед маси побутового сміття, який потім вивозиться на звалище або спалюється. Також техніка потрапляє в руки спритних дилерів, що піддають її ремонту і продають продукт з позначкою б/у.

Як відходи побутової техніки шкодять здоров'ю людей і екології

Велика частина електричного сміття, який виробляється в розвинутих країнах, за підсумком буде вивезена за кордон, причому нелегально, під виглядом вторинного використання або як металобрухт. Так непрацююча побутова техніка приїжджає на пасовища в країни Азії, Східної Європи та Африки, де потім розбирається і спалюється, зрозуміло, без необхідних заходів безпеки.

А  такі дії несуть дуже серйозні наслідки та є вкрай небезпечними для життя і здоров'я населення та працівників. Також створюється згубний вплив на екологію. Втім, крім цінних металів, неробоча побутова техніка також містить і вкрай токсичні речовини. Так, за даними екологів, у тому електросмітті, який є буквально у всіх країн світу, налічується понад п'ятдесят тонн ртуті та сімдесят одна тисяча тонн антипіренів з бромом, а також багато інших різноманітних хімічних компонентів, які є вкрай небезпечними для навколишнього середовища.

пральна машинка

Також радимо прочитати про те, як вибрати заставку на iPhone?

Погана новина полягає в тому, що з кожним роком гори непотрібної побутової техніки будуть рости, а ситуація стане явно погіршуватися. Даний тип сміття блискавично збільшується в обсягах, на відміну від інших видів відходів. Так, члени Міжнародної асоціації по поводженню з твердими відходами повідомляють, що за останні шість років обсяг технічних відходів виріс в три рази швидше, ніж чисельність людей на планеті й на тринадцять відсотків швидше, ніж загальне значення на всі країни світу ВВП. Також один з дослідників зазначає той факт, що рівень електросміття прямо пов'язаний з ростом добробуту жителів країн, особливо країн, які швидко розвиваються.

Так само погіршує становище той фактор, що ринок дуже часто і швидко демонструє все більше нових і сучасних електронних пристроїв і смартфонів. На такому тлі загальний рівень виробництва побутової техніки в найближчі роки буде збільшуватися на більш ніж двадцять мільйонів тонн. І тоді цей сценарій зіграє не на руку людству, адже вже до 2030 року ми створимо понад 75 мільйонів тонн відходів техніки.

Як Європейський Союз відкрив війну електромусору

Вчені кажуть, що будь-яку зіпсовану побутову техніку можна утилізувати з практично стовідсотковою гарантією. Однак на ділі ж навіть Європа нині здатна переробити всього лише сорок два відсотки такого виду відходів. Так, наприклад, в Німеччині споживачі зобов'язані свідомо самостійно приносити неробочу або непотрібну техніку до спеціального прийомного пункту. Але тут знову грає людський фактор, а саме людська лінь. Ось чому замість того, щоб зносити відходи в спеціалізовані пункти, люди просто складають їх в ящики, забиваючи своє горище або ж викидаючи все це в звичайний сміттєвий бак, де зберігаються побутові відходи.

переробка сміття

Європа як може, так і розв'язує проблему, збираючи навколо неї все більше і більше жителів своїх країн. Так вже з поточного року в ЄС набрати чинності особливі вимоги для компаній з виробництва побутової техніки: Єврокомісія ухвалила закон про необхідність збільшення терміну роботи та ремонтопридатності технічних приладів. Йдеться про холодильники, пральні машинки, електродвигуни, телевізори, посудомийні машини, джерела світла та екрани зі світлодіодами. Так виробники зобов'язані продавати споживачам деталі протягом як мінімум 10 років з моменту покупки продукту.

Не знаєте як очистити кеш вайбер на айфоні? Реальні поради від сервісу ICOOLA

Чому європейці стануть менше витрачатися на побутову техніку?

Все та ж Єврокомісія заявила, що вже до 2030 року нові закони дозволять споживачам за рік економити електроенергію більш ніж 167 терават-годин. Це повністю покриває річне енергоспоживання Данії, враховуючи кількість її населення в 5.8 мільйона жителів. Нагорі сподіваються, що зможуть досягти встановленої мети за допомогою вищої ефективності побутової техніки. Та й в ідеалі такі пристрої зобов'язують служити довше, ніж зараз, тому і випускати їх доведеться в меншій кількості.

екологія

Якщо слідувати плану Єврокомісії, то майбутні витрати жителів Європи на електрику і придбання нової побутової техніки зможуть зменшитися на сто п'ятдесят євро за рік у кожного окремого споживача. Та й екологи в цілому раді нововведенням. Вони повністю підтримують таке рішення влади. Експерти по екодизайну Європейського бюро з проблем екології впевнені, що такий підхід, який вказує на велику значимість ремонту техніки, а не простого позбавлення від нього, є по суті новаторським. Якщо приділити увагу економіці замкнутого циклу, то і виходить, що ремонт є невідійманою річчю, завдяки якій з'явиться можливість зберегти ресурси та знизити рівень токсичного забруднення навколишнього середовища.

А ви знали, що існує безліч способів, як знайти айфон, якщо втратив?

Ваша оцінка: