Я шукаю...

Як штучний інтелект зможе розпізнавати і боротися з фейками в мережі

фотографія штучного інтелекту

Процес розвитку технологій не обійдеться без розвитку в інших супутніх напрямках. Тож не дивно, що після того, як людство отримало вільний доступ до Інтернету, по світу розлетілася купа інформації та різних текстів. А, як відомо, в морі цифрової інформації дуже непросто знайти щось вартісне і правдиве. Буквально щодня на користувачів виливається величезна купа новин, і не можна так відразу взяти й сказати, де ж правда, а де типовий фейк.

Оскільки людина почала не справлятися з визначенням актуальності та правдивості новин, логічна поява електронних помічників. Штучний інтелект набагато краще здатний до аналізу інформації й акаунтів, адже його створили буквально для цього. І там, де звичайний користувач витратить близько години для пошуку першоджерела тієї чи іншої новини, у ШІ це може зайняти буквально лічені секунди. Розробники постаралися на славу, створивши нову систему з аналізу та відстеження акаунтів в соціальних мережах, які регулярно постять і просувають неправдиву інформацію. Така система до того ж здатна зрозуміти, перед нею справжня людина або ж бот. А це може вирішити купу проблем.

машини за компом

Варто також прочитати про Rush Royale - одну з кращих ігор на iPhone.

Як зароджуються фейки

Будь-які війни в усі часи не обходилися без кампаній по дезінформації. Це був і є один з найважливіших інструментів пропаганди, який працює і донині. Час йде, і зростання технологій вже відкидає такі примітивні види дезінформації як розкидання листівок з неба або стереотипний образ ворога. Нині все стало набагато складніше і хитріше, а методи, які використовуються в навмисній дезінформації, можуть здивувати. Так, найпоширенішим методом є гібридна війна. Це про те, коли спеціальні підкуплені люди або сформовані ферми ботів беруть і вкидають якусь інформацію в соціальні мережі, де вона зі швидкістю світла розповзається по світу.

Сучасний інтернет відійшов від того, чим його намагалися зробити спочатку, тому замість величезної бібліотеки зі знаннями й можливості вільного спілкування, ми отримали звалище з недостовірних перекручених фактів, які постійно переписуються, мутують, створюючи нові різні інфоприводи. Ми не раз ставали мимовільними піддослідними й учасниками справжніх віртуальних війн в боротьбі за голоси виборців. А вся та нативна реклама, яка несподівано з'являється на сторінці, де ми читаємо статтю або дивимося відео, підштовхує до думки, що за нами ведеться постійне стеження.

фейк обама

Там, де є люди, завжди буде інфопривід, а якщо його немає, то нічого не заважає його створити. Так ми бачимо, як соціальні мережі стають розсадником фейків і теорій змов, нацьковуючи людей один проти одного. І в той час, як глави різних великих технологічних корпорацій намагаються вести переговори з державами з приводу врегулювання використання інтернет платформ, вчені розробляють дієвий інструментарій проти поширення і появи фейкових новин.

Як штучний інтелект розпізнає фейки

Можливо ви чули про програму Reconnaissance of Influence Operations, або якщо скорочено - RIO. Це програма, яка створена для самостійного виявлення неправдивих повідомлень і виявлення авторів і персон, які поширюють фейкову інформацію в соціальних мережах. Дякувати за розробку такого корисного штучного інтелекту потрібно вчених з лабораторії Лінкольна при Массачусетському технологічному інституті. Головна мета створення RIO - це навчитися розуміти природу діяльності з вкидання фейкових новин і повідомлень в маси.

фейкові новини

Для досягнення необхідних результатів, вченим довелося попотіти на славу, оскільки розробка проєкту триває з 2014 року. Уже близько 7 років ціла команда дослідників з керівником Стівеном Смітом, відомим фахівцем з алгоритмів програмного забезпечення для ШІ та архітектури, вивчає роботу і методи дезінформації тих, хто за цим стоїть. Так дослідники відзначили й ті акаунти, які просувають в соціальних мережах «рускій мір» і подібні тези дуже активно. З цього моменту команда зрозуміла, що подібну поведінку деяких користувачів можна пов'язати з майбутніми політичними виборами або акціями. І вже в 2017 році система RIO взялася до роботи в «полі», аналізуючи дані соціальних мереж в режимі онлайн перед виборами у Франції. 

Симулятор Fifa Mobile 2021: Геймплей, гравці й характеристики гри.

Як штучний інтелект створює фейкові новини

Уже зараз нейромережа здатна самостійно створити псевдоконтент, і, на жаль, якість такої неправдивої інформації з кожним місяцем покращується до такої міри, що тепер навіть фахівці не відразу можуть виявити фейки. Людство зіткнулося з щоденним розширенням меж цифрового світу і швидкого розвитку створеного ШІ. І тепер, після того, як вчені навчили ШІ розпізнавати фейки, інші особистості активно почали використовувати штучний інтелект в своїх цілях - для створення фейків.

Розпізнати фейк складно, навіть якщо він написаний в текстовій формі, то на вичитку і фактчекінг може піти пристойна кількість часу. Та й не завжди можна зрозуміти, що стаття або повідомлення несуть маніпулятивний посил. Що вже тоді говорити про новий вид фейків - формат відео. Спеціальні програми використовують технологію Deep Fake, щоб сфабрикувати, наприклад, відеозвернення знаменитих людей. А тепер уявіть, що може статися, якщо замість актора буде президент якоїсь передової країни, який звернутися до мас із закликами розв'язати війну. Проблема полягає в тому, що програма з Deep Fake працює ідеально, і розпізнати, що це просто накладене обличчя вдасться не відразу.

чорне дзеркало

Зрозуміло, багато людей вже звикли до різних форм маніпуляції, і завдяки зростанню медіаграмотності можуть їх розпізнавати. Так, нікого вже не здивувати тим, що звичайна програма на телефоні може буквально за пару хвилин поміняти будь-які деталі на фотографії, поміняти місцями обличчя людей. Програми, які можуть міняти на відео обличчя знаходяться у вільному доступі, так що будь-який користувач може спробувати поміняти обличчя відомих політиків і приліпити їх на тіло іншої людини. Хоча, варто відзначити, що такі аматорські відео дуже легко розпізнати на фейковість, адже кінцева картинка не відрізняється особливою якістю. Але ж є й інші програми, де можливості ШІ виросли до такої міри, що можна згенерувати максимально реалістичне зображення або відео з людьми, і тоді повірити в їх справжність не дуже складно.

Британська газета «The Guardian» зазначає, що дуже часто людям говорять не вірити всьому, що можна прочитати, однак незабаром доведеться ставити під сумнів навіть те, що бачив на власні очі й чув на власні вуха. Вже зараз експерти говорять про те, що дуже скоро можливості ШІ зростуть до якісної підробки не просто фотографій, але й аудіодоріжок, а це дуже ускладнить процес виявлення фейкових новин і боротьбу з дезінформацією в цілому.

Цікаво, що в той час, поки один ШІ змінює обличчя місцями, інша нейромережа намагається виявити, наскільки ці фотографії справжні. Так що, йде боротьба двох сторін нейромереж, де одна мережа намагається обдурити й обійти іншу, яка, і собі, вчиться не допускати цього. Забавно, що спочатку дослідники створювали такі технології для поліпшення інтерфейсу комп'ютерних ігор і видів в цілому. А тепер, під час постійних гібридних воєн і маси фейкових новин, такі технології тільки погіршать ситуацію, адже розпізнати, де правда, а де обман стане ой як не просто.

заміна обличчя

Нині в розробці знаходиться проєкт від Adobe Voco. В майбутньому програма буде працювати як голосовий фотошоп, оскільки вона зможе поміняти сигнали для точок, для створення природного звучання голосу. Компанія каже, що в разі якщо у користувача є необхідна кількість аудіо голосу людини, то щоб поміняти його голос потрібно буде не більше дій, ніж банальне «Вирізати/вставити».

Така технологія зможе принести величезний прибуток розробникам, проте не можна забувати про ймовірні негативні наслідки. Так, необережне або навмисне підроблення голосу може привести до воєнних дій або переворотів. Функцію заміни голосу можна буде використовувати в тих же Deep Fake, а це зіб'є маси з пантелику. Поєднання Deep Fake відео і технології зміни голосу може привести до необоротних наслідків, адже не факт, що можна буде виявити, фейк це чи ні.

Якого кольору Айфон найкраще вибрати?

Як RIO виявляє дезінформаторів

Розробники заявили, що RIO поки що не ідеальна, адже лише в 96% були виявлені акаунти, що постять фейкові новини. Втім, не можна сказати, що це поганий результат. Програма сама по собі унікальна, і її головною рисою є поєднання декількох методів аналітики, які в сукупності дозволяють отримати повноцінне уявлення про те, яким чином і де поширюються фейкові тези.

Один з членів дослідницької групи, Едвард Као, зазначив, що якщо користувач вдається в питання про те, хто має великий вплив в соцмережах, то це зазвичай акаунти з високими показниками активності. Так, аналітики з Твіттера враховують кількість ретвітів і твітів, але було виявлено, що цього недостатньо для отримання точних даних і констатації впливу подібних акаунтів на співтовариства в соціальних мережах. Так що Едвард придумав статистичний метод, за допомогою якого RIO визначає не тільки поширення акаунтами дезінформації, але і наскільки такі фейки впливають на дію інших груп, спільнот або одиночних акаунтів.

діп фейк

Ще один член дослідницької групи, Еріка Маккін, заявила про ще один метод машинного навчання, за допомогою якого RIO розподіляє за категоріями фейкові акаунти користувачів, аналізує дані, які свідчать про поведінку, наприклад, як обліковий запис користувача взаємодіє з іноземними ЗМІ та якими мовами він користується. Це сприяє до виявлення ШІ ворожих облікових записів, які постійно активно вкидають дезінформацію про вибори у Франції в 2017 або про Ковід-19.

Тут можна купити айфон б/у з гарантією 1 рік. Ми - це найкращий магазин Apple.

Ваша оцінка: