Європейська комісія поставила перехід до економіки замкнутого циклу на порядок денний вище, ніж будь-коли раніше. В опублікованій «Зеленій угоді» — комунікаційному документі, що викладає підхід ЄС до досягнення кліматичної нейтральності до 2050 року.

Але як розпочати цей зелений перехід стійким чином?

Те, що продукт належить до замкнутого циклу, не обов'язково означає, що він стійкий, і інновації з використанням нових матеріалів можуть покращити одні екологічні характеристики, але не інші. На прийняття рішень стосовно економіки замкнутого циклу може впливати помилкове розуміння того, що замикання циклу потрібне лише для найбільш цінних ресурсів, ігноруючи інші ресурси.

Сприяння циклічній економіці

Необхідно використовувати інструменти для оцінки того, чи може новий продукт чи процес сприяти більш стійкому суспільству. Якщо ви хочете оцінити вплив вашого нового продукту на навколишнє середовище, потрібно детально проаналізувати його вплив на навколишнє середовище та оцінити, чи він більш екологічно стійкий, ніж поточна альтернатива.

Спостереження демонструють, як цей процес споживає більше або менше ресурсів або виділяє більше або менше викидів, ніж нециклічна альтернатива, та дають змогу кількісно оцінити всі входи, такі як електрика, вода, хімікати та інші.

Але цього не можна побачити, якщо зосередитись лише на кінцевому продукті. Вкладення, необхідні для виробництва вашого продукту, такі як енергія або матеріали, можуть сильніше впливати на навколишнє середовище, ніж вкладення, що використовуються в альтернативному циклі. Тому вам потрібно дивитися на рівень життєвого циклу і застосовувати бізнес-моделі, які продовжують термін служби продуктів та матеріалів та отримують вигоду із пов'язаної з цим цінності, зменшують кількість відходів та розширюють можливості споживачів для більш широкого вибору. 

Цінність продуктів у циркулярній економіці - icoola.ua - фото1

Кругові бізнес-моделі

Існує багато кругових стратегій, які можна застосувати. Завдяки ним компанії можуть відмовитися від лінійних моделей та реалізувати дії, які звужують, уповільнюють та замикають цикли ресурсів для повернення продуктів у ланцюжок поставок після того, як вони досягли стадії кінцевого використання.

Основна мета полягає в тому, щоб зберегти максимальну цінність ресурсів та продуктів якомога довше та продовжити термін їхньої служби, щоб вони могли функціонувати довше. Популярною стратегією є реконфігурація існуючих елементів бізнес-моделі для створення цінності з побічних продуктів, деталей та матеріалів. Замикання циклів для того, що можна вважати відходами щодо одного процесу, але що може бути ресурсом іншого.

Приклади таких стратегій:

  1. "Звужувальні петлі". Йдеться про зменшення кількості матеріалів, необхідних кожного продукту чи послуги.
  2. "Ефективність використання ресурсів" або "Робити більше з меншими витратами", що також дає можливість скоротити витрати.

Оцінка стійкості циркулярних систем

На даний момент не існує узгодженого методу оцінки того, чи сприяє конкретна стратегія більш сталому споживанню та виробництву, оскільки на процеси прийняття рішень у стратегіях впливає обмежене розуміння того, що має на увазі "замикання циклу". Підходи, які зосереджені на економії чи повереннні в цикл конкретних фізичних ресурсів припускають, що ці ресурси є найбільш цінною сферою захисту, ігноруючи вплив інших ресурсів.

Ось чому важливою є перспектива життєвого циклу. LCA – це науковий метод оцінки впливу, пов'язаного з усіма життєвими циклами продукту. Він може відповісти на запитання «Наскільки система продукту може потенційно впливати на навколишнє середовище» та дати кількісну відповідь, наприклад, "вплив на зміну клімату складає X кг еквівалента CO2".

LCA дозволяє порівнювати продукти та визначати, яка система продуктів краща для навколишнього середовища, а також визначати ситуації, коли проекти циркулярної економіки можуть бути надто зосереджені на "циклічності" конкретного ресурсу і не є найкращим вибором з більш широкої точки зору стійкості. LCA надає технічну підтримку особам, що приймають рішення в області циклічної економіки, для оцінки різних показників впливу на навколишнє середовище, таких як використання води, енергії, сировини та зміна клімату, привносячи цілісний погляд у процес прийняття рішень, оцінюючи за межами біофізичного середовища соціальні та економічні наслідки рішення.

Що таке циркулярна економіка?

Наш спосіб життя вимагає виробляти мільярди продуктів щодня. Наші системи виробництва та споживання створюють навантаження на наші екосистеми через величезне споживання сировини та енергії. При цьому ми відправляємо величезні обсяги відходів у самі екосистеми.

Економіка замкнутого циклу - це рішення, що дозволяє досягати більшого, використовуючи менше. Концепція економіки замкнутого циклу дозволяє нам зосередитись на питаннях ресурсів і на тому, як вони використовуються та керуються в контексті бізнесу. Прямо зараз у нашій поточній економіці ми використовуємо надто багато ресурсів, надто швидко, і ми не використовуємо їх усі повторно.

Дизайн продукту є ключем до циклічності. Наприклад, "Дизайн для ремонту" та "Дизайн для переробки" - це стратегії проектування, спрямовані на інтеграцію принципів економіки замкнутого циклу на ранніх етапах проектування продукту.

Альтернативний підхід полягає в тому, щоб максимізувати функціональність матеріалів і по можливості перемикатися на інші матеріали, які є менш дефіцитними або менше впливають на навколишнє середовище, виконуючи при цьому аналогічну функцію.

Економіці замкнутого циклу потрібні нові бізнес-моделі, щоб перетворити стратегії замкнутого циклу на конкурентні переваги, стійкість компанії та успішні моделі отримання доходу.

Цінність продуктів у циркулярній економіці - icoola.ua - фото2

Обіг продуктів і матеріалів

Другим принципом циркулярної економіки є обіг продуктів і матеріалів за найвищою вартістю. Це означає, що матеріали залишаються у використанні або як продукт, або, якщо вони більше не можуть бути використані, як компоненти чи сировина. Таким чином ніщо не стає відходами, а внутрішня цінність продуктів і матеріалів зберігається.

Існує кілька способів, за допомогою яких продукти та матеріали можуть підтримуватися в обігу, і корисно подумати про два фундаментальних цикли – технічний цикл і біологічний цикл. У технічному циклі продукти повторно використовуються, ремонтуються, переробляються та переробляються. У біологічному циклі біологічно розкладані матеріали повертаються на землю за допомогою таких процесів, як компостування та анаеробне зброджування.

Технічний цикл

Найефективніший спосіб зберегти цінність продуктів – підтримувати та повторно використовувати їх. Візьмемо, наприклад, телефон: він набагато цінніший як телефон, ніж як купа компонентів і матеріалів. Отже, перші кроки в технічному циклі зосереджені на збереженні продуктів цілими, щоб зберегти максимально можливу цінність. Це може включати бізнес-моделі, засновані на спільному використанні, щоб користувачі отримували доступ до продукту, а не володіли ним, і з часом більше людей могли ним користуватися. Це може включати повторне використання через перепродаж. Це може означати цикли технічного обслуговування, ремонту та оновлення.

Зрештою, коли виріб більше не можна буде використовувати, його компоненти можна буде відновити. Деталі, які неможливо відновити, можна розділити на складові матеріали та переробити. У той час як переробка є крайнім заходом, оскільки це означає втрату цінності, закладеної в продуктах і компонентах, вона життєво важлива як останній крок, який дозволяє матеріалам залишатися в економіці, а не закінчуватися відходами.

Біологічний цикл

Біорозкладані матеріали, які не можна повторно використовувати, як деякі харчові побічні продукти, можуть повертатися в економіку в біологічному циклі. Компостуючи або анаеробно переробляючи органічні матеріали, можна використовувати цінні поживні речовини, такі як азот, фосфор, калій і мікроелементи, щоб допомогти регенерувати землю, щоб ми могли вирощувати більше їжі або відновлюваних матеріалів, таких як бавовна та деревина.

Деякі продукти, як-от бавовняний одяг або дерев’яні меблі, можуть пройти як технічний, так і біологічний цикл. Їх можна підтримувати, повторно використовувати, ремонтувати, а іноді навіть переробляти, але зрештою їх можна повернути до біологічного циклу, з якого вони вийшли. Компостовані або анаеробно перероблені, вони можуть годувати ґрунт для вирощування нової бавовни чи деревини.

Дизайн – ключ до успіху

Для того, щоб продукти успішно циркулювали в біологічному або технічному циклі, дуже важливо, щоб вони були розроблені з урахуванням їх можливої ​​циркуляції. У нашій нинішній економіці є багато продуктів, які не можуть циркулювати в обох циклах і в результаті потрапляють у відходи. Є продукти, які поєднують технічні та біологічні матеріали таким чином, що ми не можемо їх відокремити – наприклад, текстиль, який поєднує натуральні та пластикові волокна.

 Цінність продуктів у циркулярній економіці - icoola.ua - фото3

Якби дизайнери думали про те, як їхній продукт міг би вписатися в технічний або біологічний цикл після використання, цей продукт міг би бути створений з урахуванням цього подальшого шляху. Наприклад, вироби, призначені для технічних циклів, виграють від того, що їх легко ремонтувати та обслуговувати, легко розбирати та складати з модульних компонентів, які можна замінити. Вони можуть бути досить міцними, щоб продовжувати функціонувати у багатьох користувачів. І вони можуть бути зроблені з матеріалів, які легко переробляються.

Якби такі вироби, як дерев’яні меблі, були розроблені – крім того, щоб їх було легко обслуговувати та ремонтувати – з урахуванням біологічного циклу, їхні біологічно розкладані матеріали (наприклад, деревина) могли б бути легко відділені від їхніх технічних матеріалів (наприклад, гвинтів), а також клеїв і фарб. Інші продукти, такі як контейнери для їжі на винос, можуть бути розроблені так, щоб їх можна було компостувати після одного використання, щоб збільшити ймовірність того, що харчові залишки, які вони містять, повернуться в ґрунт.

Приклади компаній, що проектують для циклічності

Багато інноваційних компаній уже розробляють свою продукцію з урахуванням рециркуляції. Ecovative виготовляє придатну для компостування упаковку з сільськогосподарських побічних продуктів (частини культур, які не можна вживати в їжу) і міцелію (коріння грибів). Упаковка працює як пінополістирол для захисту крихких предметів під час транспортування, але вона походить із відновлюваного джерела та не сприяє утворенню пластикових відходів. Міцелій — це грибкова мережа ниткоподібних клітин, яка діє як природний клей, що самозбирається. Він росте за 5-7 днів, не потребуючи світла чи води, перетравлюючи побічні продукти сільського господарства та набуваючи будь-якої необхідної форми. Наприкінці процесу матеріал проходить дегідратацію та термічну обробку, щоб зупинити ріст і забезпечити відсутність спор чи алергенів. Після використання його можна безпечно компостувати та повернути в ґрунт.

Компанія Resortecs розробила інноваційне рішення для покращення переробки зшитого одягу, такого як джинси та куртки, які необхідно розібрати, перш ніж матеріали, з яких вони складаються, можна буде переробити. Існуючий процес розбирання є трудомістким і дорогим, оскільки одяг і його компоненти скріплені синтетичною високоміцною ниткою – у більшості випадків виготовленою з поліестеру. Перед переробкою шматки одягу потрібно відокремити та видалити нитку, інакше якість переробленого виробу буде погіршена. Resortecs розробила розчинну нитку, що полегшує процес розбирання та допомагає зберегти текстиль в економіці. Нитки Resortecs розчиняються за допомогою промислової печі та доступні для різних точок плавлення (150C, 170C та 200C) залежно від типу одягу, який розбирається. Рішення Resortecs дозволяє одночасно демонтувати до 500 кг одягу. 

Багато компаній використовують багаторазову упаковку як спосіб зберегти матеріали в обігу. Loop, яка працює у Франції, Великобританії та США, є платформою повторного використання, яка пропонує продукти великих брендів, такі як пральний порошок Tide і Heinz Ketchup, у багаторазовій упаковці. Коли контейнер порожній, клієнту не потрібно його чистити чи сортувати. Його можна залишити в магазинах-учасниках програми. Потім контейнери професійно очищаються, заповнюються та використовуються знову.

Час діяти

​​Прийнявши другий принцип циркулярної економіки – обіг продуктів і матеріалів – ми зберігаємо цінність, вбудовану в продукти та матеріали, з яких вони виготовлені. Таким чином ми зберігаємо кінцеві матеріали в економіці та поза навколишнім середовищем і безпечно повертаємо біорозкладані матеріали на землю.