Український супутник «Січ-2−30» буде запущений за допомогою ракети Falcon-9 від SpaceX

Український супутник «Січ-2−30» буде запущений за допомогою ракети Falcon-9 від SpaceX

Нещодавно стало відомо, що українське КБ «Південне» уклало угоду з ISILAUNCH щодо запуску власного супутника під назвою «Січ-2−30». При цьому на орбіту супутник буде виведено за допомогою носія від SpaceX. Виникає запитання, навіщо Україні потрібен настільки дорогий супутник, і яку користь з нього отримає вітчизняна компанія?

Україна запустить у космос власний супутник

За прогнозами запуск «Січ-2−30» відбудеться вже у грудні 2021 року. І якщо спроба буде вдалою, то стане першим успіхом виходу на орбіту космосу за останні десять років Україною.

Читайте також: Розвиток приватної космонавтики.

Партнерська програма від ICOOLA

Отримай до 50 000 грн пасивного доходу разом з нами!

Дізнатись більше

Космічний довгобуд в Україні

Остання спроба запустити власний супутник відбулася у 2011 році на честь 20 річниці незалежності України. Тоді була використана українсько-російська ракета «Дніпро», яка була створена ще на базі балістичної ракети за часів СРСР РС-20, яка підлягала утилізацію відповідно до домовленостей щодо роззброєння. Запуск відбувався з російського космодрому. Однак проєкт можна назвати успішним не повною мірою. Вся річ у тому, що з запланованих 5 років супутник у космосі зміг пробути всього лиш 16 місяців. Все це було спричинено втратою енергопостачання. Тому відразу після цього постало питання про запуск нового супутника.

Розвиток української космонавтики

І новий український супутник «Січ-2−30» фактично став прототипом вже попереднього «Січ-2». Його з упевненістю можна назвати українським довгобудом, адже, як відомо, перші роботи над його створенням були розпочаті ще у 2013 році. При цьому запуск планували здійснити ще у 2017 році, та через російсько-українську ситуацію лише зараз виникла можливість реалізувати задумане.

У 2021 році планують запустити супутник з нагоди 30 річниці від дня незалежності України. Чиновник з агентства космонавтики України повідомив, що роботи велися під іншу ракету, тому довелося вести тривалі переговори з Ілоном Маском і перебудовувати наявний космічний апарат під Falcon-9.

Як відомо, послуги компанії SpaceX не є дешевими, тому доведеться заплатити понад 1 млн доларів. А ось загальні витрати на реалізацію проєкт будуть становити понад 140 млн грн. Крім цього, вже було затрачено чимало коштів на будівництво супутника, а саме 170 млн грн.

Чи потребує Україна настільки дорогого супутника?

Попри достатньо значні витрати органи державної влади стверджують, що воно того варте. Крім цього, за їхніми словами власний супутник допоможе зекономити Україні чималу суму коштів. Чим саме він допоможе Україні?

Навіщо Україні власний супутник

Необхідність у космічному апараті в першу чергу пов’язано з потребою регулярно отримувати інформацію з космосу. За дані послуги Україні доводиться витрачати чималі кошти. Дані до нашої країни надходять з понад 20 закордонних супутників й діяльність потребує значного фінансування. Як пояснює голова ДКАУ, подібна діяльність потребує мільйонів. А ось з власного космічного апарату можна буде отримувати будь-які фотознімки в такій кількості як потрібно абсолютно безплатно. А головне, подібних даних в першу чергу потребують військові.

Однак вже зрозуміло, що власний космічний апарат не зробить Україну повністю незалежною. Адже, потужності закордонних космічних апаратів здатні надати набагато точніші дані. Зокрема український «Січ-2−30» має роздільну здатність знімків близько 8 метрів на піксель, а ось закордонні 50-70 см. Тому, беручи до уваги подібні цифри вже можна зробити висновок, що все ж звертатися за допомогою до сусідніх країн доведеться.

Попри 10 річну відсутність у космосі, чиновники все ще не втрачають оптимізму і стверджують, що навіть робота над космічним апаратом – для України це вже неоціненний досвід.

Спектр застосування українського супутника

Не лише чиновники, але й українські науковці впевнені, що «Січ-2−30» буде досить корисним. Й при цьому всьому спектр застосування космічного апарату є необмежений. В режимі реального часу буде доступним відстежування незаконне вирубування лісів, слідкувати за станом водойм, дотриманням різноманітних екологічних норм тощо.

Вчені зможуть детальніше вивчати питання засухи земель у південній частині країни. Наявність власного супутника також допоможе реалізувати повною мірою земельну реформу. Також на появу даних, розраховують і рятувальники. Адже це допоможе набагато ефективніше здійснювати діяльність щодо подолання катаклізмам, а також з’явиться шанс протидіяти великим контрабандним угрупованням у морі.

Як будуть використовувати дані з супутника в Україні

Запуск «Січ-2−30» стане одним із перших вагомих кроків на шляху щодо реалізації космічної програми 2021-2025 років. В рамках цієї програми планується використання даних зі щонайменше семи супутників.

Залучення інвестицій до України

Відомо, що в Україні є досить розвинена наземна інфраструктура, є наземні станції спостереження та обробки інформації. І якщо після запуску власного супутника українські науковці покажуть дійсно хорошу продуктивну роботу, то будуть включені до європейських і зможуть працювати разом.

Тому чиновники та українські науковці сподіваються на успіх проєкт, який буде можливим завдяки ракеті Falcon-9 від SpaceX Ілона Маска. Саме «Січ-2−30» зможе відкрити перспективи для подальшого розвитку української космонавтики й залучити потрібні для подальшого росту іноземні інвестиції.

Скільки коштуватиме Україні запуск власного супутника

Співпраця з компанії Ілона Маска Україні може обійтися значно дорожче ніж 1 млн доларів, адже в подібній діяльності також враховуються всі технічні питання. Експерти стверджують, що Україна заплатить SpaceX 1,99 млн доларів, з урахуванням всіх технічних питань та додаткових умов.

Скільки Україні коштуватиме допомога від Ілона Маска

31 травня у своїх соціальних мережах оприлюднив допис народний депутат Дмитро Наталуха він повідомив, що сума 1 млн доларів вже враховує всі додаткові моменти які можуть виникнути під час запуску власного супутника. Крім того, він повідомив, що сам по собі супутник не потрапляє до космосу й потребує для цього спеціальної ракети, яку потрібно запусти. Далі апарат зможе відокремитися від ракети й зайняти потрібну орбіту. Очільник Держкосмосу пояснив, що запустити супутник у потрібному напрямку також є досить складною річчю.

Вже відомо, що в контракті на суму 1 млн доларів не передбачено транспортування та створення адаптера. Тому дана сума все ж є базовою й не зовсім відповідає реальності. Однак лише після оплати домовленості за контрактом почнуть виконуватися й Україна найближчим часом зможе отримати власний супутник.

Прочитайте також: Як індустріалізація вплинула на зміну клімату.