Я шукаю...

USB Type-C EPR — новий стандарт з потужністю до 240 Вт

USB Type-C EPR

Наприкінці травня 2021 року USB Implementers Forum (USB-IF), некомерційна організація, яка займається розвитком та просуванням технології USB у всьому світі, представила нову специфікацію стандарту роз'єму USB Type-C. Йдеться до оновлення роз'єму USB Type-C до версії 2.1., й збільшення потужності зі 100 Вт до 240 Вт. 

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

НОВИНКА Знижка
12 569 грн
- 4570   грн
7 999 грн
(8)

від 800 грн/міс

4.8
Знижка ХІТ ПРОДАЖІВ
24 729 грн
- 8230   грн
16 499 грн
(2)

від 1650 грн/міс

5.0

Нове маркування та можливості USB Type-C 2.1.

Після оновлення специфікації технології USB відбулись суттєві зміни, адже відтепер достатньо всього лиш одного універсального кабелю з роз'ємом USB Type-C 2.1, щоб під’єднати пристрої з показником енергоспоживання до 240 Вт. Це весь асортимент сучасних мобільних гаджетів, від смартфонів до ноутбуків нового покоління, зі збільшеною роздільною здатністю екрану й діагоналлю. Завдяки такій новації для периферії не потрібно шукати додаткові адаптери, щоб під’єднати інші пристрої, адже вистачить й одного універсального кабелю.

Якщо йдеться про позначення кабелів, то нові моделі кабелів, які призначені для передачі до 240 Вт потужності, будуть випускатись зі спеціальним маркуванням Extended Power Range (EPR), розширений діапазон можливостей. Як зазначено у документації USB-IF з вимогами щодо нової специфікації, це маркування є обов'язковим, щоб мати змогу ідентифікувати новий кабель EPR. Що стосується інших показників USB Type-C 2.1, то це напруження до 50 В та сила току до 5 А. 

Варто прочитати: Чипування: нові можливості чи небезпека для людської раси?

USB Type-C EPR

В USB-IF потурбувались й про захист роз'єму від виникнення електричної дуги, коли потрібно від’єднати кабель від джерела живлення. Скоріш за все, після появи нової специфікації технології USB виробникам доведеться внести зміни у блок живлення, а саме його конструктивні особливості. Та перш ніж з’являться нові кабелі та зарядні пристрої у продажі, виробникам доведеться освоїти нову технологію.

Звісно, є певні обмеження, адже навіть після оновлення специфікації технології USB потужності до 240 Вт може не вистачити для підключення ноутбуків нового покоління, які належать до пристроїв з потужністю в 300 Вт та більше. Хоча, якщо йдеться про лептопи, ніяких труднощів з підключенням пристроїв не повинно виникнути. Що стосується нового iMac (M1), то він продається з блоком живлення потужністю 143 Вт. 

Міжнародні видання навперебій публікують матеріали зі згадкою пристроїв, які зможуть працювати з новою технологією, а які ні. От USB Type-C версії 2.1 підійде для нормального функціонування Dell UltraSharp 4K зі 32-дюймовим монітором з показником пікової потужності на рівні 230 Вт. Сюди ж можна додати й 17-дюймовий ноутбук HP Omen. Коли доходить діло до лазерних принтерів, то цієї потужності буде недостатньо для повноцінної роботи пристрою. 

Варто прочитати про способи як врятувати планету: це може зробити кожен.

USB Type-C EPR

Універсальний роз'єм USB Type-C

Історія Universal Serial Bus (USB) починається у 1995 році, коли з'явилася перша версія інтерфейсу. Завдяки USB мільйони пристроїв можуть поєднуватись між собою для нормальної роботи. Тому USB є важливим елементом для передачі даних, які зберігаються на різних пристроях. Хоча з появою роз’єму USB Type-C, універсального конектора, відбудуться суттєві зміни й у передачі даних. 

USB Type-C трохи більший за розміром, ніж USB 2.0 Micro-B. Та вже USB 3.0 Micro-B випускається з розміром, що удвічі більше, ніж USB Type-C. Які ж розміри в USB Type-C? Йдеться про універсальний роз’єм 8,34×2,56 мм, який компактно ляже у пристроях з мінімальною товщиною корпусу, що дійсно актуально для пристроїв нового покоління. 

Якщо перейти до вивчення форми, то USB Type-C має овальну форму, та випускається з 24 виводами. У той час, як в USB 1.0/2.0 є 4 контакти, а в USB 3.0 їх вдвічі більше, аніж в USB 1.0/2.0, а саме 9 виводів.

USB Type-C EPR

Однією з переваг USB Type-C, яка відразу впадає в очі, є симетричний роз’єм. Тільки завдяки випуску такого роз'єму вдається усунути проблему, яка є частиною користувацького досвіду. Розробник USB Type-C вирішив просто продублювати контактні групи. Попри те, що рішення є простим, все ж для його реалізації застосовується певний спосіб комутації тощо. Й ще з обох сторін кабелю розміщуються ідентичні роз'єми. Адже тепер не важливо, якою стороною під'єднати штекер. Можна будь-якою! 

При розробці USB Type-C врахували недоліки USB 3.0 Micro-B, які проявляються у вигляді люфтів, та ненадійною фіксацією. Тому в USB Type-C немає ніяких додаткових проміжків, як-от отворів чи вирізів. В USB Type-C в стандартній комплектації використовуються бічні засувки, тому інтерфейс щільно прилягає до пристрою. 

Як надовго вистачить роз'єму? Йдеться про 10 000 підключень, що характерно й для порту USB 2.0 Micro-B. Але слід зазначити, що має важливе значення у розумінні технічних характеристик USB Type-C, USB Type-C не використовується для передачі даних у класичному розумінні. USB Type-C радше є конектором, який поєднує між собою сигнальні та силові лінії. 

Що ще потрібно знати про USB Type-C? USB Type-C може використовуватись можливості USB 3.1 з роздільною здатністю до 10 Гб/с. Попри те, що USB Type-C і USB 3.1 є роз’ємами, все ж є суттєва різниця між ними. USB Type-C є тим універсальним роз’ємом, який може йти у парі з USB 3.1, USB 3.0 та USB 2.0. Що ми маємо на практиці? USB Type-C може стати частиною стандартної комплектації пристроїв, які підтримують високу швидкість передачі даних. Якщо для USB 3.1 Gen 1 актуальною є роздільна здатність до 5 Гб/с, то роздільна здатність в USB 3.1 Gen 2 доходить до 10 Гб/с. Ось планшет Nokia N1 продається з конектором USB Type-C, та його можливості обмежені USB 2.0, у якого роздільна здатність до 480 Мб/c.

USB Type-C EPR

Тому слід розуміти, що наявність USB Type-C у стандартній комплектації пристрою, не є реальним показником можливостей його порту. А, скоріш за все, нерозкритим потенціалом. А інформацію щодо можливостей порту пристрою можна уточнити безпосередньо у виробника. 

В USB Type-C є ще альтернативний режим, який повністю розкриває інтерфейс як універсальне рішення. У такому режимі Alternate Mode роз'єм може використовуватись для підключення сторонніх інтерфейсів. Асоціація VESA встигла оцінити широкі можливості USB Type-C через під'єднання технології DisplayPort Alt Mode.

Ваша оцінка: