Я шукаю...

Верховна Рада прийняла закон про поступове вилучення пластикових пакетів з широкого вжитку

Пластикові пакети

Попри те, що питання щодо регулювання використання пластикових пакетів та впровадження ефективних способів їх сортування в країні підіймалось доволі часто, тільки в червні 2021 року стались суттєві зрушення на законодавчому рівні. Адже Верховна Рада України нарешті проголосувала за відповідний закон — за згодою більшості депутатів у другому читанні. Цим кроком влада намагається взяти під контроль екологічну ситуацію в країні.

Варто прочитати: Радіація в Айфон - правда чи вигадка?

Вилучення пластикових пакетів

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

НОВИНКА Знижка
12 569 грн
- 4570   грн
7 999 грн
(8)

від 800 грн/міс

4.8
Знижка ХІТ ПРОДАЖІВ
24 729 грн
- 8230   грн
16 499 грн
(2)

від 1650 грн/міс

5.0

Основні положення закону: що ж зміниться?

Згідно з опублікованим на офіційному сайті Верховної Ради України документом, пластикові пакети не можна буде розповсюджувати як на платній основі, так і безплатно у ресторанах та супермаркетах. А точніше, навряд чи можна буде отримати в дар чи придбати пластиковий пакет у будь-якому закладі роздрібної торгівлі чи громадського харчування після того, як підійде до завершення 9-місячний період, який виділено на впровадження змін та відповідних нововведень. 

Які види пластикових пакетів підпадають під заборону? Перш за все, планується вилучити з широкого вжитку надтонкі пластикові пакети товщиною до 15 мікрометрів. Далі йдеться про те, що будуть регулювати й розповсюдження тонких пластикових пакетів товщиною понад 15 мікрометрів, та не більше 50 мікрометрів, а також розкладних, або ж біорозкладних пластикових пакетів. Звісно, заборона не торкнеться тих варіантів упакування, які потрібні для зберігання та зручного перенесення м’яса та риби. Також все ще можна буде використовувати пакети у сипучих продуктах. Та для пакування м'яса, риби та сипучих продуктів вирішити дозволити використання надлегких пластикових пакетів товщиною до 15 мікронів. 

Ті ж виробники, які використовували пластикові пакети для того, щоб забезпечити надійне пакування продуктів, або ж роздавали їх для пакування придбаного товару у супермаркетах тощо, змушені перейти на екологічний варіант пакування. Скоріш за все, пластикові пакети замінять на паперові або ж біорозкладні, що передбачено відповідним законом. Користувачам пропонують перейти на інший варіант зручного перенесення продуктів після купівлі, а саме торбинки багаторазового користування, які можна придбати й у закладах роздрібної торгівлі або спеціальних магазинах. 

Варто прочитати: Як Річ Посполита почала вирубувати ліси в Сколе.

Вилучення пластикових пакетів

Якщо йдеться про адаптацію до обмежень, що пов'язані з забороною обігу пластикових пакетів, виробникам пакетів прийдеться зробити маркування. Та на пакетах можна буде вказувати, що це біорозкладний матеріал тільки у тому випадку, якщо він дійсно таким є. У разі порушення основних положень закону виробник буде нести адміністративну відповідальність, згідно з чинним законодавством України. 

Згадується й у законі про ціноутворення на пластикові пакети, адже вони тепер будуть доступні звичайним покупцям за мінімальною ціною, що встановлена Кабінетом Міністрів України. Так, найнижча ціна затверджена Кабміном.

Розмір першого штрафу за порушення основних положень закону складе від 8 500 до 17 000 грн, у той час, як повторно зафіксований штраф протягом 3-х років після накладення першого штрафу вже обійдеться виробнику у 17 000-34 000 грн. Тоді як за безплатне розповсюдження пакетів сума штрафу зменшиться до 1 700-3 400 грн. Якщо компанія не вперше попадається на порушенні закону, тоді прийдеться викласти кругленьку суму в розмірі до 9 000 грн.

Що ж маємо в результаті? За 9 місяців після набрання чинності закону будуть вжиті заходи щодо вилучення пакетів до 50 мкм з широкого вжитку в Україні.

Як прокоментував цей крок Президент України? На форумі «Україна 30. Екологія» шостий і чинний Президент України Володимир Зеленський підкреслив, що один українець використовує до 500 пакетів на рік, що є середньостатистичним показником, а 100 років потрібно на те, щоб цей пластиковий пакет повністю розклався. Тоді як на підписання закону потрібно всього лиш декілька секунд, зазначив Володимир Зеленський. 

Ще у 2020 році Роман Абрамівський, який обіймає посаду міністра захисту довкілля та природних ресурсів, наголошував на необхідності прийняття закону. Цей закон був тоді лиш зареєстрований та прийнятий у першому читанні. Абрамівський підкреслював, що не буває безплатних пакетів, і їх вартість включається у середній чек покупців торгової мережі. А після затвердження закону покупці торгових мереж будуть платити лише за ті пакети, які вони використовують для пакування овочів тощо, на чому наголошувати у свій час Абрамівський.  

У 2021 році Абрамівський нагадав під час брифінгу за підсумками засідання уряду про те, що цим законом Україна долучається до розв'язання глобальної екологічної проблеми, адже менше ніж 1% поліетиленових пакетів потрапляє на перероблення, у той час, як більшість неперероблених пакетів опиняються на сміттєзвалищах, у ґрунті, забруднюють ліси та моря. 

Вилучення пластикових пакетів

Директива 904

Взагалі ж широке розповсюдження розкладних пакетів буде заборонено у зв'язку з тим, що матеріал виробу розкладається на мікропластик. Саме цей мікропластик й має негативний вплив на довкілля.

У директиві 904, яка ухвалена Європейським парламентом ще у 2019 році, йдеться про те, що через низьку ціну та високу функціональність пластикові пакети користуються популярністю. А також цим документом Європейський парламент наголосив на тому, що слід віддати перевагу багаторазовим та нетоксичним матеріалам, щоб у результаті зменшити кількість токсичних відходів у світі. 

Попри те, що директора 904 напряму не контролює використання мікропластику, все ж представники Європейського парламенту закликали виробників зменшити використання мікропластику у виробничому процесі. 

Україна разом з іншими країнами долучилась до покращення екологічної ситуації у всьому світі. Нехай прийняття такого закону є одним з перших кроків у цьому напрямку, все ж це хороший початок для глобальних змін. Наступним кроком є перероблення відходів та їх утилізація, про що згадав Володимир Зеленський під час виступу на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Екологія».

Ваша оцінка: