Я шукаю...

Як iPhone вбив Nokia

Протистояння iPhone та Nokia

Подією, яка назавжди змінила ринок мобільних телефонів безумовно стала поява першого iPhone, старт продажів в США почався в середині літа 2007 року, та всього за кілька років компанія Apple перетворилася в беззаперечного лідера на ринку смартфонів, з величезним відривом від усіх конкурентів.

Така революція в індустрії не могла не торкнутися інших компаній, та якщо деякі з них змогли так чи інакше протистояти Apple, то у Nokia не виявилося ресурсів для ведення боротьби, й саме цю фінську компанію можна назвати головною жертвою тієї битви, яка тільки набирала оберти на ринку смартфонів. Але чому крах Nokia стався так раптово, та які ще причини цьому передували, давайте ж повернемося на півтора десятка років тому й спробуємо в цьому розібратися.

Протистояння iPhone та Nokia

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 080 грн
- 9380   грн
17 700 грн

від 1770 грн/міс

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 530 грн
- 8230   грн
19 300 грн

від 1930 грн/міс

iPhone вбив Nokia

Саме анонс першого iPhone та надходження його в продаж є поворотним моментом всієї індустрії мобільних пристроїв. Попри те, що iPhone 2G помітно програвав конкурентам на ОС Symbian або Windows Mobile в плані функціональності та не підтримував багато з доступних на цих оперативних системах можливостей, пристрій все одно став популярним, навіть з урахуванням того, що офіційно продавався лише в США, деяких європейських країнах та Японії.

Перший смартфон від Apple не вмів виконувати деякі найпростіші функції, такі як копіювання тексту, обмін файлами по Bluetooth, установку сторонніх додатків. Власники навіть не могли вибрати мелодію виклику або відправити MMS, але як же тоді айфону вдалося стати настільки успішним? На всі сенсорні телефони того часу встановлювали резистивні екрани, які вимагали використання стилуса для досягнення достатньої точності позиціювання, такі дисплеї підтримували тільки одне натискання, а спрацьовування відбувалося лише при певному зусиллі. Apple пішла іншим шляхом, адже у своєму першому смартфоні використали інноваційну для того часу технологію ємнісного екрана. Також компанія самостійно розробила підтримку мультитач-жестів та кінетичну прокрутку, що дозволило виконувати дії, які здаються найпростішими на сьогодні, наприклад zoom.

Як Apple завойовувала ринок смартфонів

Інтерфейс ОС був ідеально пристосований під управління пальцем, а як говорив сам Стів Джобс, зручне управління телефоном на той час здавалося чимось неймовірним. Звичайно ж, зараз це може здатися смішним, але у 2007 році не один мобільний пристрій не міг похвалитися настільки проробленим інтерфейсом та логічно зрозумілою навігацією всередині системи. Також рекомендуємо прочитати ще більше цікавих новин Apple.

OS 1.0 на iPhone дивувала в першу чергу наступним:

  • Неймовірною плавністю роботи внаслідок відмінної оптимізації ОС під апаратні можливості телефону;
  • Наявністю різних анімацій, що було рідкістю для інших мобільних телефонів;
  • Браузер Safari також став свого роду революційним, адже міг відображати веб-сторінки в такому ж форматі, що й браузери для ПК;
  • З огляду на великий досвід у створенні МР3-плеєрів, Apple додали у свій смартфон зручний додаток відтворення музичних композицій, що випереджає всі аналоги в плані функціональності.

Однією з головних помилок фінської компанії, яка багато в чому й посприяла перемозі Apple в протистоянні iPhone vs. Nokia стала недооцінка суперника. Цю помилку зробила не тільки Nokia, але й інші компанії, наприклад, в Microsoft передбачали, що ринкова частка iPhone насилу може досягти хоча б 3%. Насправді у них були на це підстави, адже функціональність першого айфона дійсно значно поступалася смартфонам на базі BlackBerry, S60 та Windows Mobile. Але в реальності все виявилося зовсім навпаки, бо користувачі віддавали перевагу зручному продукту, а не тому, що був більш універсальним.

А ви знали, що існує безліч способів, як знайти айфон, якщо загубив?

Навіть в самій Apple з самого початку не планували використовувати iOS (iPhone OS) в якості повноцінної та постійної платформи, адже iPhone 2G позиціонувався як черговий пристрій з операційною системою закритого типу. На телефон не можна було встановити сторонні додатки, але численні скарги користувачів зробили свою справу, та вже через рік компанія представила API, який дозволив створювати iOS-додатки. Одночасно з цим був представлений другий смартфон компанії iPhone 3G з оновленою операційною системою, в якому вже був App Store, без якого в наш час неможливо уявити iOS. Настільки простий та зручний спосіб установки додатків на пристрій викликав справжній успіх, особливо з огляду на те, що досі на жодній системі не існувало нічого подібного.

Реалізація можливості створювати iOS-додатки власноруч

Для телефонів Nokia головною платформою залишалася Symbian, яка з плином часу все більше втрачала свою актуальність, вона підтримувала лише одноядерні процесори з давно застарілою архітектурою, та хоч в Nokia велася активна діяльність по перетворенню даної системи, по суті всі зміни були лише «косметичними». Замінити застарілу Symbian повинна була Maemo, та вже у 2009 році був випущений Nokia N900, характеристики якого були схожими з iPhone 3G S, але операційна система була настільки сирою, що про комфорт використання смартфонів на цій платформі не могло йти й мови.

Крім операційної системи в Nokia зробили акцент на розробку інтернет-сервісів Nokia Ovi, задум був дійсно гарний, але реалізація знову підкачала та ситуацію це абсолютно не виправило. На старті 2010 року продажі iPhone 4 перевищили всі рекорди, величезною популярністю також користувався Galaxy S від Samsung, Nokia ж випустила абсолютно середній N8, який міг похвалитися хіба що камерою.

Акціонери фінської компанії були вкрай незадоволені, що своєю чергою призвело до того, що Nokia вирішила відмовитися від власної платформи та здійснити перехід на Windows Phone, оголосивши про стратегічний альянс з Microsoft у 2011 році.

Стратегічний альянс Nokia з Microsoft

Що в підсумку згубило Nokia

Гігант ринку мобільних телефонів до 2007 Nokia виявилася абсолютно не готова до посилення конкуренції, виконавська культура компанії повністю себе не виправдала, про що свідчить те, що їм так і не вдалося створити власну повноцінну платформу. В Nokia до останнього не вірили в успіх iPhone, навіть коли компанія вже перейшла в статус аутсайдера. Погана реалізація всіх проєктів, трата величезних бюджетів на розробку та відсутність належної рентабельності привели до економічних труднощів, а накопичені внутрішні проблеми стали остаточним фактором, який призвів Nokia до краху. Звичайно ж, не можна звинувачувати в цьому iPhone, адже він по суті був лише каталізатором, який задав абсолютно новий вектор у розвитку індустрії, до якого Nokia була не готова та не змогла адаптуватися за кілька років.

Коли чекати революційний смартфон Nokia Vitech 2021

Зараз компанія Nokia судячи з інсайдерської інформації займається створенням революційного смартфона Nokia Vitech 2021, який цілком ймовірно буде прозорим, але що це за пристрій, та чи вдасться йому через стільки років повернути Nokia на лідируючі позиції, питання відкрите та неоднозначне. Рекомендуємо також ознайомитися з асортиментом наших відновлених смартфонів та купити айфон за найнижчою ціною в Україні.

Ваша оцінка: