Я шукаю...

У ЄС заборонили продаж одноразових пластикових товарів

Заборона пластику в ЄС

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 080 грн
- 9380   грн
17 700 грн

від 1770 грн/міс

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 530 грн
- 8230   грн
19 300 грн

від 1930 грн/міс

Пластик та екологія: заборона продажу одноразових товарів на території ЄС

Сьогодні на території Європейського союзу продаж одноразових предметів побуту знаходиться під забороною. Відповідний законопроєкт зі зменшення кількості вживаного пластику був затверджений ще у 2019 році, проте його дія почалась 3 липня 2021 року. До переліку заборонених товарів ввійшли:

  • ложки
  • вилки
  • ножі
  • тарілки
  • соломинки для напоїв
  • ватні палички
  • палички для розмішування
  • палички для повітряних кульок

З продажу вилучили також одноразові контейнери для їжі та напоїв, адже для їхнього виготовлення використовується пінопласт. Усіх виробників схожої продукції закликають переходити на сировину, яку можна утилізувати, а саме: скло та метал. Тепер на полицях споживачі не бачитимуть навіть біорозкладаних товарів та посуду, який зроблений з біологічних матеріалів. Так само це правило розповсюджується й на паперові товари, які покриті пластиком або мають всередині пластиковий шар.

Заборона пластику в ЄС

Не знаєте як очистити кеш вайбер на айфоні? Реальні поради від сервісу ICOOLA

Щодо вилучених з продажу одноразових продуктів, увесь посуд, що залишився на складах, дозволять розпродати. Спеціалісти Німецької торговельної асоціації вважають, що це необхідний захід для того, щоб занадто велика кількість пластику не знаходилася на складах. Однак точної кількості такої продукції в асоціації так і не назвали.

Чому одноразовий посуд забороняють?

Частина населення нашої планети не може уявити пікнік чи вечірку без одноразового посуду і всі давно звикли до пластикових тарілок, вилок, ложок та ножів. Проте у такого посуду є багато мінусів: він не розкладається, його не можна спалювати, а викинуті пластикові стаканчики перетворюють звичайні вулиці на смітники. Окрім недоліків, які шкодять навколишньому середовищу, є й ті, що шкодять нашому здоров’ю. Мало хто знає про токсичність пластикових пакувань, адже їхні виробники не прагнуть про це розповідати споживачам.

Розберемося з чого виготовляють одноразовий пластиковий посуд. Основними матеріалами для його створення є полістирол, поліпропілен та полівінілхлорид. Найрозповсюдженішим є полістирол, з якого виготовляють звичайний білий посуд. Вироби з цього матеріалу призначені винятково для холодних продуктів, про що свідчить напис PS на пакуванні. Під час використання посуду з полістиролу варто уникати контактів з гарячими напоями чи їжею, адже під час нагрівання з нього виділяється стирол. Така ж реакція відбувається, коли ви розігріваєте продукт в полістироловому пакуванні в мікрохвильовці.

Заборона пластику в ЄС

Хочете дізнатись який iPad найкращий для малювання? Переходь за посиланням

Звісно, якщо ви підігріваєте їжу в таких пакуваннях доволі рідко, це ніяк не вплине на ваш стан здоров’я. Проте якщо гарячі обіди з полістиролових пакувань – ваша регулярна практика, то рано чи пізно стирол почне накопичуватися в організмі. Це вплине не тільки на загальне самопочуття, а й на функціонування нирок та печінки.

Наступний матеріал – поліпропілен. Його використовують для виготовлення пластикового посуду коричневого кольору. Щоб зрозуміти, що в складі пакування знаходиться поліпропілен, потрібно знайти маркування PP. Воно свідчить про те, що посуд витримує високі температури до 150 градусів за Цельсієм. Проте завдяки переліку хімічних реакцій поліпропілен спричиняє виділення формальдегідів та фенолу, які можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю. Через це не варто використовувати такий посуд на вечірках з алкогольними напоями. Такий посуд не підійде й для зберігання жирної їжі на кшталт смаженого м’яса чи масла. Річ у тому, що під час контакту з жирами поліпропілен руйнується, що змушує пластик виділяти формальдегіди та фенол.

Остання та найнебезпечніша сировина для виготовлення пластикового посуду – полівінілхлорид. Цей матеріал призначений для виготовлення контейнерів для їжі, а дізнатися, що тара зроблена саме з нього можна за допомогою маркування PVC (ПВХ). Небезпека такого посуду полягає у вінілхлориді, який є канцерогеном та може призвести до онкологічних захворювань. Через це посуд з маркуванням PS та PP є порівняно безпечнішим.

Заборона пластику в ЄС

iPhone безкоштовно! А ви знали, що існує безліч способів отримати бажаний смартфон задарма?

Попри небезпеку полівінілхлориду варто звернути увагу на вироби з меламіну. Саме цей матеріал використовують в хімічній промисловості, щоб отримувати смолу з формальдегіду. Звичайному покупцеві буде важко візуально відрізнити такий посуд від порцелянового, проте варто знати, що меламінові вироби значно міцніші та легші. Також цей посуд містить найбільшу концентрацію шкідливих та токсичних речовин, серед яких знаходиться формальдегід у понаднормових кількостях. Такий посуд може містити як меламін, так і азбест, який теж негативно впливає на організм. Хоч азбест і заборонений у виробництві через свої канцерогенні якості, у деяких виробах його цілком реально знайти. Контакт такого посуду з гарячою рідиною також провокує виділення формальдегіду. Деякі виробники використовують свинець, щоб малюнок на посуді з меламіну протримався довше, проте цей компонент також входить у перелік небезпечних матеріалів.

Якщо вам не вдається знайти потрібне маркування на посуді, ми розповімо як вийти з ситуації. Щоб відрізнити поліпропіленовий посуд від полівінілхлоридного варто натиснути на виріб пальцем. Зазвичай на полівінілхлориді залишається слід від натискання, у той час, як інші матеріали таких змін не зазнають.

Заборона пластику в ЄС

Легко тріскаються та деформуються вироби з полістиролу, які до того ж стають м’якшими під час нагрівання. Поліпропіленовий посуд не підлягає деформації та не зазнає впливу високих температур.

Забруднення навколишнього середовища та альтернативи пластиковому посуду

Найкращою альтернативою одноразовому посуду є паперовий, оскільки його виробляють з натуральних матеріалів і на відміну від пластику він не забруднює навколишнє середовище. До переваг такого посуду також варто віднести його низьку теплопровідність, яка дозволяє залишати його вміст теплим якомога довше та водночас не обпікати руки тарою. Також на відміну від пластикових аналогів паперовий посуд не провокує виділення шкідливих речовин під час нагрівання. Для виготовлення паперових стаканчиків використовують тонкий картон, який ламінується з одного або двох боків. Тару з ламінацією ззовні зручно використовувати у спекотні дні, оскільки вона захищена від розмокання та утворення конденсату. У процесі виготовлення паперових стаканчиків не використовують клей, оскільки краї тари з’єднуються ультразвуком або термічною обробкою ламінованої частини. Через те, що паперовий посуд виготовляється з натуральних та безпечних компонентів, він є набагато кращим, ніж полістирольні та пластмасові аналоги.  

Ваша оцінка: