Я шукаю...

Як неправильно побудовані будівлі впливають на якість повітря

фотографія зеленого офісу

Аркадій Райкін з іронією говорив, що ми вдихаємо кисень, а видихнути поспішаємо всяку гидоту. Зрозуміло, не варто ставитися до цих слів серйозно. І нехай людина за останні півстоліття практично не змінилася, то якість повітря піддалась багатьом впливам, і історія цього трохи складна.

Вже не вперше академіки та науковці відзначають стабільне зростання частої захворюваності тих людей, які день у день трудяться в офісах. Головна проблема полягає в тому, що вентиляційні системи організовані неправильно, в них не вистачає інтенсивного процесу повітрообміну. Також велику роль відіграє постійна робота з комп'ютерами та велика кількість людей на квадратний метр приміщення.

офіс пустий

Є те, що може дійсно здивувати: людина вже встигла спроєктувати й продумати безліч стандартів проєктування, будівництва та монтажу, а також вентиляційних систем, кондиціювання великих будівель. Є також системи екологічної сертифікації тож варто всього лише використовувати при будові будівель їх, як проблем точно не повинно бути. Але на ділі результати приголомшують.

Як впливає забруднене повітря на організм людини

У всіх встановлених стандартах і нормах використовують діапазон величин, який розрахований таким чином, щоб не допустити смерті або серйозного гострого захворювання людини. І навіть така норма стану навколишнього середовища не є показником сприятливого впливу на загальне самопочуття або здоров'я працівників. Вимірюючи двоокис вуглецю можна побачити, що його показники в межах норми. Це означає, що перебування в приміщення формально безпечно, бо людина через це не втратить свідомість. Однак, постійне щоденне перебування в такому, умовно, офісі, негативно позначиться на імунітеті та призведе до зниження когнітивних функцій. Як результат, працівник отримає постійні хвороби, а роботодавець низький рівень працездатності.

Існує також і інша проблема. У всіх документних стандартах прописані вимоги тільки до повітря, а не до обладнання. Таким чином, видно, що верифікація вентиляційного обладнання просто відсутня. Виходить, що немає ніякої реальної можливості перевірити, наскільки характеристики техніки точні. Більш того, такі перевірки - це дуже трудомісткий і дорогий процес.

Як дізнатися брудне повітря в офісі чи ні

Щоб мати можливість оцінити, наскільки є шкідливим вплив (фізичний, хімічний, радіаційний та біологічний), потрібно замовляти цілий комплекс складних перевірок в лабораторних умовах. І якщо перевірки можуть проводитися під час введення будівлі в експлуатацію, то подальші перепланування та інші ремонтні роботи з новими будівельними матеріалами не передбачають ніяких перевірок. Це невигідно через свою високу ціну і необов'язковість.

офіс з людьми

Читайте інші статті нашого блогу: Екологія Apple: як компанія відмовляється від вуглецевого сліду

Варто відзначити, що проблеми з вентиляційними системами й кліматом в будівлях можуть проявлятися не відразу, а поступово. Так, поганий вплив неякісного повітря ніхто не встигне помітити, а це дарує оманливе відчуття безпеки. Вже зараз лікарі заявляють, що брудне повітря є однією з причин появи проблем з серцем. Нещодавно розібралися з головною проблемою систем вентиляції: азбестозом і легіонельозом. Однак, їх місце встигли зайняти нові неприємності. Це синдром хронічної втоми, в існування якого багато роботодавців просто не вірять. Зараз можна сказати, що, швидше за все, дана проблема пов'язана з грибком і цвіллю. Живуть вони в основному усередині стін і перекриттів, в тих місцях, де шпалери були поклеєні неправильно з порушеннями меж вологості. Розвиваються і живуть такі сусіди роками. Через грибок і цвіль людина піддається дозі мікотоксинів, які осідають в слизовій носа. На перших парах немає ніяких симптомів, тому помітити, що щось не так неможливо. Варто тільки людині потрапити під психосоціальний стрес, як хвороба тут же прокидається.

Рівень забруднення повітря в офісах

Необхідно відзначити, що в офісах немає вимог перевірки за рівнем забрудненості повітря шкідливими токсичними бактеріями. Зроблено це через те, що заведено вважати такі бактерії не критичними. Наприклад, від вдихання чадного газу люди швидко помруть, заразившись сальмонелою - отримають неприємності зі здоров'ям, однак виявити їх можна після пари аналізів. Тут все просто і ясно. А ось погане повітря не сприяє швидкій смерті й взагалі, на перший погляд, не несе ніяких побічних проблем.

офіс картини

Однак через десяток років роботи в такому приміщенні у працівника проявляється цукровий діабет, або навіть синдром Альцгеймера. Також прискорюється процес старіння організму. З'являється головний біль, а процеси окислення збільшуються. Дослідження, які проводилися в США довели прямий зв'язок між вологістю повітря, граничної температури, кондиціонуванням і скарг на мігрені серед співробітників.

Як виправити ситуацію брудного повітря в будівлях

Зрозуміло, необхідно виконувати всі важливі стандарти й вимоги до проєктування будівель, враховуючи також положення висотки до інсоляції та рози вітрів. Правда в реальності не завжди виходить виконувати дані вимоги. На цей час велика частина приміщень була побудована або будується на місцях старих будівель і майданчиків. Тому всі надії тільки на інженерів і їх рішення.

Як правило, в будівлях, які будуються під офіси, адміністрації та будинки громадської діяльності, використовується єдина вентиляційна система. При налаштуванні й запуску вона працює таким чином, що у всіх приміщеннях проходить потік свіжого повітря, який відповідає всім вимогам замовника. Якщо спробувати поміняти налаштування в одному з будинків, то це призведе до повного розбалансування системи. Перенастроювання є дуже дорогою і тривалою процедурою. Виходить, що централізована вентиляційна система з працею контролює рівень вологості та вуглекислого газу.

вентиляційна система

Втім, будь-які комерційні споруди використовуються за призначенням довгі роки. При цьому не передбачено ніяких перепланувань. Кількість людей також не повинно змінюватися. І нехай середні показники нормативів в теорії виглядають відмінно - в житті для підтримки нормального рівня повітря в окремих будівлях або приміщеннях необхідно користуватися індивідуальною вентиляційною установкою або спеціальними механізмами, які коригують якість повітря.

Концепція «зеленого офісу»

Якщо почати поширювати концепцію зеленого офісу та інших подібних рішень, то чи зміниться ситуація? Експерти кажуть, що в таких приміщеннях обов'язковою умовою є індивідуальне регулювання параметрів температури, швидкості потоку повітря і вологості. При цьому, виконати потрібно мінімум одне свідчення, а регулювати відразу всі необов'язково, тому воно і не виконується.

Оцінювати ситуацію потрібно обережно, адже зелені стандарти, в першу чергу націлені на процес економії енергії та ресурсів. Тільки нещодавно з'явилося розуміння того, що заощадивши ресурси, не виходить досягти високої якості життя. Тому нині гасло звучить як «Від зеленої енергії до здоров'я!». Тепер в стандартах з'являються медичні параметри.

зелений офіс

Зелені будівлі повинні починатися з детальної перевірки складу повітря, вологості та температури, вібрацій, електромагнітних фонів і шумів. Також, важливо проводити часті обстеження рівня внутрішнього середовища приміщень. У зворотному випадку співробітники будуть часто хворіти, пити багато ліків, витрачати час і гроші, а значить, буде низька працездатність.

Читайте також: Ecophone - якісний відновлений iPhone за доступною ціною

Ваша оцінка: