Я шукаю...

«Північний потік-2»: будівництво газопроводу призупинено з ініціативи екоактивістів

Nord Stream 2

Федеральне відомство з питань судноплавства та гідрографії ФРН призупинило дію дозволу, який видало 15 січня. Справа стосується гучного проєкту «Північний потік-2», останні новини про який з’являються в пресі щодня. Обговорюваний всіма політиками та економістами, проєкт газогону потерпів незворотних змін, через які Російська держава, як розробник, втратила мільйони доларів, вклавши їх у невигідну справу. На самому початку проєкт подавав великі надії, мав стати опорою Європи у поставках природного палива. Але з часом обставини змінились.

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

Знижка
27 350 грн
- 9050   грн
18 300 грн

від 1830 грн/міс

ХІТ ПРОДАЖІВ
31 150 грн
- 12350   грн
18 800 грн
(2)

від 1880 грн/міс

4.5

Що це за проєкт «Північний потік-2»

Нагадаємо, Nord Stream 2 – великий російський проєкт газопроводу, який простягається від Росії до Німеччини в Балтійському морі. Його довжина – понад 1200 км. Проєкт газогону був розрахований на збільшення об’ємів вже існуючого «Північного Потоку» та на розширення можливостей, пов’язаних з постачанням природного палива у країни Європи.

Російський проєкт газопроводу Nord Stream 2

За планом будівництво мало б закінчитися ще наприкінці 2019 року, проходити через деякі важливі економічні території, простягатись через територіальні води цілих п’яти країн. Згідно з початковими кресленнями, проєкт мав складатися з двох робочих ниток газогону, які б мали потужність переносити більш ніж 55 мільярдів кубічних метрів газу за рік. Поставки мали відбуватись через все Балтійське море, а кінцевою точкою стала б Німеччина.

Але планам будівництва «Північного потоку-2» завадили санкції США. Будування газогону почало розглядатись, як загроза енергетичній безпеці Європи. Санкції, накладені на будування, були досить жорсткими та конкретизованими, тому компаніям-підрядникам було дано лише місяць на згортання та припинення своєї діяльності побудови газогону. Згодом кількість та інтенсивність санкцій зростала, що дало змогу утворитись поняттю «санкційний тиск», який широко використовується під час обговорення цієї теми. Тиск позбавив росіян будь-якої надії на завершення та успішне функціонування їхнього проєкту у Європі.

Санцкії Nord Stream 2

Наприкінці 2020 року, майже після річного простою, будівництво знов було відновлено. Втім, у 2021 році від співпраці з проєктом почали відмовлятися великі компанії, серед яких страхова компанія Zurich. Причиною цього стала відсутність, на думку експертів, потенційного успіху проєкту.

Так чи інакше ця розробка зачіпає інтереси багатьох європейських держав, серед яких і Україна. Але, як заявила канцлер Німеччини Ангела Меркель: «Північний потік-2 для України та всього Євросоюзу не несе ніякої загрози та має чисто економічний сенс». Чи насправді це так – невідомо, адже думки європейських політиків постійно змінюються, як міняються та обставини справ. Однозначно стверджувати про безпечність або небезпеку від трубопроводу дуже важко, адже є факти, які можуть підтвердити обидві теорії.

Як буде розвиватися Nord Sterm 2?

На початку поточного року екоактивістам вдалося призупинити роботи з добудови «Північного потоку-2», схема якого змінює всю енергетичну карту Європи. Суперечка виникла між німецьким союзом з охорони природи та екоорганізацією з допомоги навколишньому середовищу. Саме тому дозвіл втратив силу. Але, як наголошують ЗМІ, лише тимчасово.

Екоактивісти проти Nord Stream 2

Екоорганізації заявили про оскарження дозволу в день його видачі. За їх словами, вони не погоджуються з висновками чиновників і вважають, що будівельні роботи позначаться на захисті перелітних птахів.

Після чергового призупинення проєкту речник американського посольства в Берліні також заявив, що уряд США має намір вжити всіх заходів щодо остаточного припинення «Північного потоку-2» і сподівається, що позицію Німеччини щодо проєкту також буде переглянуто.

Небезпека для України, наслідки Північного потоку 2

Згідно з висловлюваннями російських політиків, головною причиною будування «Північного Потоку 2» стала необхідність постачання більшої кількості газу до Європи. Згідно з помилковими твердженнями, вважалося, що збільшення поставок газу просто необхідно. На самому початку Росія заперечувала можливість транзиту палива через Україну, але згодом виявилось, що даний проєкт був «обхідним» для української держави.

Згідно із планами, після здачі проєкту для його подальшої експлуатації, російська компанія «Газпром» могла б постачати в Європу більш ніж 110 мільярдів кубічних метрів газу на рік. Це величезні об’єми, які б доставлялися через Чорне море, зачіпаючи Туреччину, завдяки чотирьом основним ниткам газопроводу. Перервала ці плани анексія Криму, після якої «Північний потік – 2» став збитковим.

Наслідки Nord Stream 2 для України

Прибутковість для України транзиту російського газу оцінюється у кілька мільярдів доларів на рік, що, безперечно, є вагомою сумою для країни та допомогло б покращити економічне становище в цілому. Однак раптове припинення поставок після запуску транзиту могло б нанести значно більших втрат та зруйнувати економічну систему України.

Ваша оцінка: