Заборона Fortnite на iOS і боротьба Epic Games проти Apple

Заборона Fortnite на iOS і боротьба Epic Games проти Apple

Розробник багатокористувацького онлайн-шутера Fortnite компанія Epic Games подала в суд на Apple посилаючись на зловживання останніми монопольним становищем. Разом з позовом вони представили відеопародію на рекламний ролик Apple 26 річної давнини, в якому відсилалося до культового роману у жанрі антиутопії «1984» за авторством Джорджа Орвелла, де Apple виступала в якості протидіючої сили до монополії компанії IBM що існувала на той момент на ринку обчислювального устаткування. У пародії від Epic Games образ «Старшого Брата» був замінений на надкушене червиве яблуко, що своєю чергою недвозначно відсилає нас до логотипу і символу Apple. Редакція цього блогу вирішила розібратися у цьому запитанні детальніше.

Партнерська програма від ICOOLA

Отримай до 50 000 грн пасивного доходу разом з нами!

Дізнатись більше

Чому Fortnite видалили з магазинів Apple і Google

Причиною, через яку Epic довелося вдатися до судових розглядів є комісія в розмірі 30%, яку Apple беруть за внутрішньоігрові платежі. З появою в мобільній версії Fortnite власної платіжної системи, яка була додана 13 серпня, стало можливим обійти встановлену комісію. За таким нахабством негайно пішли відповідні дії від Apple і шутер Fortnite був видалений з магазину App Store. Своєю чергою, це призводить до видалення гри і з Google маркету. Відповідно обидві компанії тепер змушені терпіти цілком обґрунтовані звинувачення в монополізмі.

Судові розгляди через декілька відсотків комісії можуть здатися дріб'язковими, однак насправді, це величезні суми. Аналітична фірма Sensor Tower підрахувала, що прибуток, одержуваний компанією від мобільних ігор в App Store досягає 42 $ млрд за останні чотири квартали, при 27 $ млрд у Google відповідно. Тому, якщо Apple підуть на поступки і знизять комісію хоча б на 10%, їх втрати складуть більше 4 $ млрд.

У свою чергу, можливі фінансові втрати Epic також великі. За карантинний період в другому кварталі 2020 року користувачами iOS було витрачено 146 $ млн на внутрішні платежі в Fortnite, що є шостим показником в індустрії. Більший прибуток принесли Honor of Kings, Roblox, PUBG, Three Kingdoms и Monster Strike. Цілком ймовірно, що на кон поставлені ще більші суми.

Якщо суд стане на сторону Епік, компанія отримає можливість для впровадження власного магазину для iOS. Раніше вже була спроба розміщення аналогічного додатка в офіційному магазині Apple, який називався Epic Games Store. Але, цілком закономірно, Apple відреагувала на це категоричною відмовою. Пощастило лише власникам Айфон XR, у яких додаток не зник одразу.

Epic мають однакові претензії до Apple і Google, які можна виразити в двох тезах:

  • Установка монопольного контролю на поширення програм всередині операційних систем;
  • Монопольний контроль платежів, що здійснюються через платіжні системи Play Game Billing і In-App Purchase всередині додатків.

Також читайте про Найкращі віджети на Айфон

Причини невдоволення з боку розробників

Встановлена ​​комісія в магазинах App Store и Google Play досягає 30%, саме стільки розробники ігор і додатків повинні віддавати компаніям власникам. На кожен платіж всередині програми або гри також поширюється аналогічна за розміром комісія, навіть якщо вони по суті є безкоштовними, в тому числі, як Fortnite, що володіє аудиторією в більш ніж 350 млн гравців по всьому світу. При цьому, досить парадоксальним є той факт, що на продаж реальних товарів або послуг, комісія відсутня.

Fortnite, як і будь-яка подібна гра надає гравцеві можливість придбання віртуальних, а не фізичних товарів. Це може бути внутрішньоігрова валюта (В-бакси), предмети, які змінюють зовнішній вигляд персонажа, одяг, аксесуари, скіни, анімації і т.п. По ігровому курсу, вартість тисячі В-баксів, становить 9,99 $ з урахуванням комісії Apple и Google, при тому, що компанія розробник готова продавати їх на 2 $ дешевше. У Epic Games також акцентують, що суд Apple проти Fortnite обґрунтований і тим фактом, що аналогічна комісія в інших платіжних системах, таких як PayPal, Stripe, Braintree, становить в десятки разів менший відсоток, на відміну від комісії монополістів в особі Apple і Google.

Безумовно, основна увага, в набираючому обертів конфлікті, Epic приділяють саме Apple. Розробники заздалегідь анонсували турнір #FreeFortnite, на якому учасники зможуть зустрітися зі своїми друзями і «підгнилим яблуком». Переможцям турніру обіцяють апетитне спорядження під кодовою назвою «Яблуко розбрату». Так як комп'ютери від Apple на момент проведення турніру ще не мають труднощів із запуском Fortnite, гравцям було рекомендовано грати по можливості на них, або використовувати інші персональні комп'ютери, консолі, або смартфони на базі Android, адже не дивлячись на видалення гри з Play Маркета, Фортнайт все ще можна завантажити з інших джерел, в тому числі через офіційний додаток від Epic Games.

Компанія розробник Fortnite не записувала пародій або вірусних роликів проти Google, як і не створювала окремих призів, з метою висміяти компанію. Однак, в тексті судового позову все ж міститься кілька цікавих подробиць про Google. Як стверджує Epic, у них діяла домовленість з OnePlus - розробником смартфонів, про встановлення додатків за допомогою власного маркету Epic Games, але втручання Google змусило OnePlus розірвати угоду. У свою чергу, компанія LG зробила заяву, що їх обов'язки перед Google не дозволяють їм передавати програми ніяким способом, крім Google Play маркету.

У судовому позові також згадується, що Google робив спроби «задобрити» Epic Games поширенням пільг на рекламні та хмарні послуги, а також підписав аналогічну угоду з іншим розробником мобільних ігор, а саме Activision Blizzard. У Епік вважають, що подібні договори були підписані і з іншими компаніями розробниками, а це своєю чергою дозволяє Google зберігати відносний нейтралітет.

Претензії від інших світових компаній

Варто зазначити, що момент для повстання з боку Epic був обраний досить вдалий. Політика Apple, з її багато в чому необґрунтованою комісією поступово збільшувала обурення з боку розробників. Протягом тривалого періоду у компаній, що займалися розробкою мобільних ігор і додатків просто не було альтернативи, крім як погодитися на умови, висунуті з боку Apple. Адже відмовившись від співпраці, вони втратять мільярди користувачів, які до всього іншого, згідно зі статистикою є найбільш платоспроможною аудиторією.

Однією з перших, хто кинув виклик надпотужній корпорації, капіталізація якої складає близько 2 $ трлн, стала шведська Spotify. Саме вона стала ініціатором антимонопольного розслідування проти Apple, яке стартувало влітку на території Європейського союзу. На підтримку розслідування також виступили японська компанія Rakuten і власники додатка Tinder, компанія Match Group.

Конгресом США в кінці липня проводилися гучні слухання, на яких в тому числі був присутній генеральний директор Apple Тім Кук. У своєму виступі він підкреслив, що компанія надає для всіх розробників однакові умови, проте відомо, що, наприклад, для Amazon, діють спеціальні умови.

У серпні претензії до Apple з'явилися і у Microsoft, бо їх сервіс для хмарного геймінга xCloud заборонили в App Store, з посиланням на те, що він не відповідає чинним правилам магазину.

Ініціюючи нове судове провадження компанія Epic також є титаном ігрової індустрії, тому здатна протистояти навіть такому гіганту як Apple. Їх флагманським продуктом безумовно є онлайн-шутер Fortnite, який в деякому сенсі вже переріс статус просто гри, адже багато людей збираються в Fortnite в тому числі для спілкування та спільного проведення часу. Всередині гри навіть проводяться своєрідні виступи, кінопокази та концерти. Також компанія є власником ігрового двигуна Unreal Engine, який знайшов масове застосування в десятках інших комп'ютерних іграх, які мають величезну популярність в гравців з усього світу, в том числі BioShock, Mortal Kombat, Life Is Strange, Lineage II, Borderlands і т.д.

Як завантажити гру на айфон або інший смартфон

Попри чинну заборону Fortnite на iOS, і видалення гри з App Store користувачам айфонів здається вдалося обійти проблему з установкою гри - повідомляє видання The Verge. Якщо користувач раніше звантажувати гру на свій пристрій, її можна знайти в історії покупок магазину і завантажити повторно з хмарного сховища, що надається сервісом. Також наголошується, що такий спосіб доступний лише в разі, якщо раніше гра була скачана, а подальші оновлення Fortnite, швидше за все призведуть до неможливості її запуску на пристроях під управлінням iOS.

Відповісти на питання як звантажити додаток на андроїд набагато простіше, для цього користувачеві потрібно виконати ряд нескладних дій:

  1. Перейти на сайт і натиснути кнопку «Завантажити в додатку Epic Games»;
  2. Натиснути «ОК» в спливаючому вікні, яке запитує дозвіл на зберігання файлу;
  3. Знайти файл EpicGamesApp.apk в системі і відкрити його, що запустить процес установки.

Засновник компанії Epic, Тім Свіні зауважує, що їх судовий позов обґрунтований не власною вигодою, а боротьбою за права людей, які мають право завантажувати додатки з будь-яких, зручних для них джерел, а також за права розробників надавати свій продукт для звантаження на свій розсуд, без посередників.

Рівень підготовки Epic до протистояння з Apple викликає повагу, вони змогли зробити перший хід і продемонструвати своїй аудиторії, що вони можуть платити набагато менше, якщо виключити з угоди монопольного посередника. Вельми сумнівно, що Apple піде на поступки і без бою позбавить себе багатомільярдного прибутку, показавши тим самим свою слабкість перед одиничним розробником, адже це може призвести безліч подібних прецедентів.