Роль інвестицій у циклічній економіці

Роль інвестицій у циклічній економіці

Зміст

Циркулярна економіка потребує значних інвестицій у ряд сфер, від підтримки стартапів, які експериментують із новими циклічними бізнес-моделями, до розвитку великомасштабної інфраструктури переробки. До 2050 року, за оцінками, буде потрібно як мінімум 3,5 трильйона доларів на рік в інвестиціях, необхідних для створення інфраструктури чистої енергії. ЮНКТАД, орган ООН, що займається торгівлею, інвестиціями та розвитком, оцінює, що тільки в країнах, що розвиваються, необхідно 3,9 трильйона доларів на рік для повного задоволення цілей сталого розвитку ООН.

Отже, фінансові установи визнають свою роль в екосистемі циклічної економіки та надають необхідні інвестиції та інструменти для переходу від від лінійної до кругової економіки. Роблячи це, вони можуть отримати конкурентну перевагу в три важливі способи:

 • Зростання: протягом останнього десятиліття фінансова галузь почала зростати. Завдяки оцінці потенціалу довгострокової стійкої ділової практики та, у міру розвитку цього мислення стало надходити більше інвестицій. Зелені облігації, які охоплюють кілька ключових елементів циркулярної економіки, для прикладу, збільшилися більш ніж у триста разів, з менш ніж 500 мільйонів доларів у 2008 р. до 163 млрд дол. США у 2017 р. із сукупною цифрою 580 млрд дол. США зелених облігацій, проданих до 2018 р. Крім того, тепер компанії можуть випустити «перехідні облігації» для фінансових технологій або нових бізнес-моделей які підтримують перехід до низьковуглецевих альтернатив. Можливості для інвесторів у циркулярній економіці швидко розвиваються, як підтверджує Леон Війнандс, глобальний керівник відділу сталого розвитку ING: «У циркулярній економіці ми бачимо нові бізнес-моделі та відкриття ринків. Ми спостерігали підвищення апетиту в межах ING та серед наших клієнтів до фінансових циклічних пропозицій».
 • Диференціація: компанії з надання фінансових послуг, які стають піонерами масштабування циркулярної економіки, закріплюють лідерські позиції, здобувши значну перевагу над конкурентами. Массіміано Телліні, керівник циклічної економіки в Intesa Sanpaolo, італійській банківській групі, стверджує: «Індустрія фінансових послуг ще не розуміє, що існує величезна можливість бути піонером, лідирувати та створювати попит у циркулярній економіці. Нам потрібно бути проактивними, а не просто реагувати».
 • Ліцензія на діяльність і зменшення ризиків: оскільки уряди та інші групи зацікавлених сторін стають більш усвідомленими щодо важливості переходу до циклічної економіки, вони почнуть чинити зростаючий тиск на галузі підтримувати зміну. Для жорстко регульованої фінансової індустрії інвестиції в круговий бізнес зараз повинні допомогти зменшити ці ризики та дозволити компаніям отримати ліцензію на діяльність. Крім того, величезна перевага переходу до циркулярної економіки, у пом’якшенні ризиків, які ставатимуть дедалі більш поширені в майбутньому; вони включають ризик залежності від первинних матеріалів, пов’язані з цим коливання цін, зміну споживчих вимог і вплив суворішого екологічного законодавства. Як говорить Леон Війнандс з ING: «Збереження звичайного бізнесу може зрештою бути більш ризикованим, ніж перехід до циркулярних бізнес-моделей. Нездатність оцінити ризики і відповідним чином адаптуватися призведе до накопичення ризиків і кредитів, що потенційно може призвести до значних наслідків».

Роль інвестицій у циклічній економіці - icoola.ua - фото1

Чотири джерела фінансування

Сектор фінансових послуг та інші постачальники капіталу можуть підтримати циркулярну економіку шляхом покращення доступу до основних кредитів, створення інноваційних продуктів для забезпечення цих коштів і надання стимулів для заохочення бізнесу до впровадження циклічних ініціатив. Пропонована допомога зазвичай  залежатиме від типу постачальника фінансів:

 • Банки та кредитори: можуть надавати кредитні інструменти, такі як облігації або позики, які пов’язують результати з вартістю кредитування: наприклад, якщо показники стабільності покращуються, чиста відсоткова ставка зменшується. Це теж свого роду інноваційний фінансовий інструмент, який розробляє ING. Позика на покращення сталого розвитку забезпечує фінансові стимули для клієнтів, чий рейтинг стійкості підвищується. У 2017 році, наприклад, ING надала позику Philips у розмірі 1 мільярда євро з відсотковою ставкою, що дорівнює процентній ставці, що залежить від показників стійкості та рейтингу. Італійський банк Intesa Sanpaolo також працює над наданням інноваційних пропозицій клієнтам, запустивши у 2018 році кредитну лінію на суму 5 мільярдів євро для підтримки компаній, які впроваджують циклічні  бізнес-моделі. Intesa Sanpaolo також створила інноваційний центр, який надав доступ  понад 10 000 інвесторів до молодих стартапів та інших учасників інноваційної екосистеми. «Циркулярність означає зменшення ризиків для банківського сектора, що робить його більш стійким до зовнішнього впливу», — каже Массіміано Телліні з Intesa Sanpaolo.
 • Комерційні інвестори: можуть мати довгострокові інвестиційні горизонти, що потенційно робить їх кращими для фінансування руйнівних циркулярних компаній. Прикладом цього є Circularity Capital, спеціалізоване приватне підприємство, яке інвестує в малий і середній циклічний бізнес на критичній фазі свого розвитку. «Нам постійно кажуть, наскільки важливо мати інвесторів, які дійсно розуміють ці типи бізнес-моделей, а також мати відповідну мережу, до якої можна додати цінність підприємствами об’єктів інвестування – наприклад, шляхом розвитку бізнесу ключових компаній», – зазначає Джеймі Баттерворт, партнер Circularity Capital. Іншим прикладом є Closed Loop Partners (CLP), яка зосереджена на інфраструктурних проектах, які прискорюють розвиток циркулярних поставок. З 2015 року CLP інвестувала понад 44 мільйони доларів у 30 ініціатив, які допомогли отримати додаткові 105 мільйонів доларів США співінвестицій.
 • Некомерційні постачальники капіталу: такі як установи розвитку або приватні філантропії можуть забезпечити співфінансування через гранти, державні програми, що підтримуються урядом, і які зазвичай мають менш суворі вимоги щодо отримання коротко- або середньострокових доходів порівняно з фінансовими інструментами від комерційних інвесторів. Взяти, наприклад, Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), який надає довгострокове фінансування для ініціатив, які сприяють досягненню цілей політики ЄС. ЄІБ зазвичай фінансує 30–50% від загальних інвестицій в циклічний бізнес з метою залучення додаткового фінансування з інших державних і приватних джерел. Іншими словами, ЄІБ поглинає ранні ризики в проектах, які вартують уваги, з метою зробити їх більш прибутковими та привабливими для фінансистів у довгостроковій перспективі. За останні п'ять років ЄІБ виділив 2,1 мільярдів євро у співфінансуванні понад 100 циклічних проектів у різноманітних сферах, включаючи водне господарство, сільське господарство та біоекономіку. «ЄІБ є унікальним у своєму глибокому технічному та фінансовому досвіді та значному досвіді в управлінні ризиками», – говорить Шива Дустдар, керівник фінансування інновацій у відділі консультаційних послуг ЄІБ. «Завдяки нашим механізмам розподілу ризиків ми з Європейською комісією та нашим фінансуванням торуємо шлях для традиційних банків і звичайних інвесторів, щоб розділити ризики та прибутки». Дедалі більшу роль приватних інвесторів відіграють особи з високим капіталом, наприклад, Фонд Еріка та Венді Шмідт для Strategic Innovati, який фінансує «Програму навчання циклічної економіки». 
 • Корпоративне ризикування: включає корпоративних гравців, які знаходять, підтримують і інвестують в компанії на ранній стадії, як правило, у стартапи з інноваційним напрямком, що мають ціннісну пропозицію для своєї галузі. Корпоративні зусилля допомагають великим компаніям стимулювати інновації та потенційно забезпечують раннім інвестиціям доступ до перспективних бізнесів. У деяких випадках корпоративні підприємства можуть діяти як прискорювач, надаючи платформу для пропозицій та виведення на ринок стартапів. Візьміть нагороду H&M Global Change Awards, яку проводить фонд H&M, за ідеї циклічної моди, від дизайну та виробництва до інноваційних матеріалів і переробки. Програма отримала понад 14 000 заявок з 2015 року, і переможці активно співпрацюють з лідерами індустрії моди.

Роль інвестицій у циклічній економіці - icoola.ua - фото2

Лідер у сфері циркулярних інвестицій, ABN AMRO активно шукає клієнтів, які можуть бути сприйнятливими до переходу на кругову бізнес-модель. На початковій стадії ABN AMRO опублікувала посібник з економіки замкнутого циклу, у якому пояснюються основні принципи кругового циклу та передбачено п’ятиетапний процес для підготовки циклічного бізнес-кейсу. Компанія також випустила набір інструментів, які допоможуть полегшити перехід до цих нових бізнес-моделей. 

 ABN AMRO, ING та Rabobank спільно розробили і запустили нові фінансові рекомендації, які могли би слугувати стандартною основою для інвестицій у циркулярну економіку. Ці рекомендації описують нові форми необхідного капіталу, пояснюють фінансові основи циркулярних бізнес-моделей. Завдяки цій інформації керівники зможуть краще обирати та фінансувати пропозиції для нових підприємств на основі циклічних моделей. Мета – допомогти прискорити фінансування циркулярних ініціатив шляхом забезпечення корисної основи для їх оцінки.

Подолання перешкод

З низки причин поточні або традиційні механізми фінансування та системи часто погано підходять для переходу до циркулярної економіки, приклад:

 • Банки, як правило, не схильні до циклічного ризику, оскільки вважається, що такі компанії несуть більші ризики, ніж звичайні або більш «перевірені» інвестиції.
 • Ринок облігацій потребує певного рівня зрілості бізнесу, щоб мати ширший вплив на економіку.
 • Венчурний і приватний капітал віддають перевагу коротким періодам окупності.
 • Краудфандингу важко мобілізувати необхідний обсяг капіталу в активомісткі кругові бізнес-моделі.
 • Стандарти для визначення циркулярних компаній, продуктів або ініціатив все ще погано сформовані, тому інвесторам може бути важко знайти бізнес, в який можна інвестувати, і який є як фінансово, так і екологічно привабливим. 

Через ці та інші перешкоди поширеність фінансування кругових ініціатив все ще надзвичайно мала. Кетрін Гаррет-Кокс, генеральний директор Gulf International Bank (Великобританія), зазначає, що: «Кругові бізнес-моделі ще не дуже зрозумілі в секторі фінансових послуг, а традиційний набір корпоративних фінансів не достатньо адаптований». Шива Дустдар, керівник відділу фінансування інновацій в Департаменті консультаційних послуг ЄІБ підтверджує цю тенденцію, заявляючи, що, «П’ять років тому термін «циркулярна економіка» був майже не відомий у спільноті фінансових послуг. Наприклад, лише за останні рік-два ми бачимо, що основні фінансові мережі висвітлюють циклічну економіку як економіку, що розвивається і становить інвестиційну можливість». Незважаючи на те, що все ще є шляхи для стимулювання циклічного переходу в галузі фінансових послуг, існує ряд заходів, які можуть допомогти подолати ці виклики.

Одне з рішень, щоб розблокувати більше фінансування, — це знайти партнерів, щоб максимізувати вплив циклічних пропозицій із додатковою перевагою розподілу ризику. Це ідея, що лежить в основі Circular Supply Chain Accelerator (CiSCA), яку ING розробила спільно з Accenture Strategy and Circle Economy, усі як члени Платформи Всесвітнього економічного форуму для прискорення циркулярної економіки. CiSCA підтримує великі транснаціональні компанії, коли їхні малі та середні постачальники переходять до циклічних бізнес-моделей. У 2018 році CiSCA оголосила про орієнтованість на будівельний сектор, враховуючи матеріал і енергоємність галузі.  Завдяки співпраці Intesa Sanpaolo та ЄІБ змогли надати нові ресурси компаніям із середньою капіталізацією та інноваційні МСП, приділяючи особливу увагу інвестиціям у проекти, пов’язані з циркулярною економікою, у промисловості, сільському господарстві, енергетиці та секторі управління відходами.

Іншою перешкодою, яку необхідно подолати, є спосіб роботи фінансових установ при оцінці циклічних ініціатив: для оцінки використовуються традиційні фінансові заходи для нових типів бізнес-моделей через відсутність відповідної основи. Але ці традиційні заходи ігнорують різні важливі фактори, такі як екологічні та соціальні переваги кругової ініціативи та різні способи створення вартості. Наприклад, кругові бізнес моделі можна розглядати як високоризиковані на основі традиційної оцінки, через їх обмежений досвід роботи, пропозиції нових продуктів або нові способи обслуговування споживачів. Моделювання фінансового ризику потребує адаптації для належної оцінки залишкової вартості активів, які підключаються назад через ланцюжок створення вартості та інші переваги, такі як більше утримання клієнтів підприємствами, орієнтованими на надання послуг. 

«Сектор фінансових послуг потребує кращої оцінки ризиків, щоб мати можливість правильно оцінити можливості, пов’язані з циклічними бізнес-моделями. Кругові бізнес моделі часто включають більш різноманітні профілі активів, грошових потоків і ризик/прибуток, ніж лінійні бізнес-моделі. Необхідно розробити нові підходи до вимірювання та моніторингу ініціатив у рамках циркулярної економіки», підкреслює Кетрін Гаррет-Кокс з Gulf International Bank (Великобританія). Інструкції, розроблені ING, ABN AMRO та іншими, згаданими раніше, є хорошим першим кроком у цьому напрямку, але потрібно набагато більше.

Роль інвестицій у циклічній економіці - icoola.ua - фото3

Тут також важливо зазначити, що, хоча поточні моделі ризику та фінансових підходів, як правило, консервативні, як і багатонаціональні компанії, стартапи мають величезний потенціал для внесення змін у ці моделі та підходи, і можуть вплинути на галузевий зсув. А великі корпорації, тим часом, можуть навчати своїх постачальників фінансових послуг перевагам циркулярної економіки та співпрацювати, щоб розробити відповідні фінансові інструменти.