Я шукаю...

Як глобальна екологічна катастрофа впливає на популяцію комах

фотографія багато комах

Говорячи про екологічні катастрофи, в основному більший упор робиться на збереженні рослинності або позбавлення від пластмасового сміття. Серед одноманітних і схожих заяв дуже рідко вдається знайти один невеликий, але дуже важливий пункт - вплив на цілу екосистему комах. Так, в це може бути важко повірити, адже багато хто звик ставитися до комах як до чогось набридливого або дратівливого й марного. Однак уже зараз австралійські вчені не бояться заявити, що через стрімке скорочення кількості комах, нашій планеті доведеться дуже несолодко.

метелик в руках

Вчені уважно вивчили надану інформацію з понад сімдесяти баз даних з усього світу, яку збирали їх колеги понад сто років. Так було виявлено, що з кожним роком загальна біомаса комах на планеті зменшується на два з половиною відсотки. І головна причина цього безконтрольного процесу - людина. Так, через грубе втручання людини й активну індустріалізацію природних зон, проводиться знищення ареалів проживання комах. Трапляється це в процесі становлення міст і сільських господарств, частого використання отрут і пестицидів на фермах, полях і угіддях. Прогнози дуже невтішні, адже такі дії людини прискорюють процес вимирання понад п'ятдесят відсотків від усіх видів комах. Так, в дійсно недалекому майбутньому зникне більше третини комах.

Чи варто купити айфон 10? Читай огляд цього смартфона в 2021 році

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 080 грн
- 9380   грн
17 700 грн

від 1770 грн/міс

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 530 грн
- 8230   грн
19 300 грн

від 1930 грн/міс

Чим загрожує планеті зникнення комах?

Одним з головних елементів харчового ланцюжка є саме комахи. До того ж не можна забувати, що вони ж займаються запиленням рослин. Якщо кількість видів комах продовжить так стрімко зменшуватися, то дуже скоро людству доведеться зіткнутися з несправним колапсом цілих екосистем. Вчені наводять статистику, де за тридцять років на території Європи через скорочення виду комах на більш ніж 75%, кількість птахів також скоротилася на 400 000 000 особин. Єдиний спосіб, якщо не зупинити повністю, то хоча б значно знизити зростання процесу зникнення комах - це повністю відмовитися від пестицидів і інсектицидів.

мертва корівка

Видання "Tages-Anzeiger" відсилається на науковий журнал Biological Conservation, повідомляючи про те, що таке зникнення комах є феноменом не локального, а світового масштабу. І якщо його вчасно не зупинити, то наслідки для нашої планети будуть самими катастрофічними.

Чому зникають комахи: головні причини

Так вчені відзначають стрімке скорочення чисельності усіма улюблених метеликів і лускокрилих, а також жуків, ос, мурах і бджіл - перетинчастокрилих комах. Одне з досліджень дало несподівані результати: з початку 2000-х по кінець 2009 року, чисельність метеликів на фермах і в подібних регіонах по Англії зменшилася практично на 60 відсотків! Забити на сполох варто хоча б тому, що види, які зникають - це вже той тип комах, який цілком спокійно пристосовується до життя в різних середовищах існування, користуючись різними джерелами живлення.

Основною причиною такого стрімкого вимирання комах є інтенсивне ведення сільського господарства з використанням різних пестицидів і отрут, будівництво нових населених пунктів і будівництво доріг - все це просто знищує середовище існування комах, змушуючи їх поневірятися і гинути. Зрозуміло, без використання пестицидів і добрив, весь урожай або не зможе комфортно пристосуватися до землі й умов, або його знищать шкідники - будь-який з варіантів дуже невигідний для фермерів. Однак речовина неонікотиноїдів, яка обов'язково входить до складу добрив і отрут, впливає на нервову систему не тільки шкідників, але і взагалі на всі види комах.

мурахи

Чи варто купити б/у айфон 7 плюс (Відновлений). Переходь за посиланням і дізнавайся все про цю модель.

Не можна також упустити важливий фактор зникнення комах - біологічний. Йдеться про ті випадки, коли комахи є один для одного смертельно небезпечними. Простий приклад - це існування кліщів з роду варроа, вони чіпляються до медоносних бджіл і вбивають їх.

Якщо говорити про те, що зміна клімату впливає на зникнення комах, то це не зовсім так. Точніше, ця причина не буде знаходитися в топі, адже зростання температури по всій планеті зможе нашкодити в першу чергу комахам, які живуть в тропіках, і звикли виживати на межі своїх біологічних можливостей.

Чому вимирання бджіл створить глобальну катастрофу

Якщо ви дивилися відомий футуристичний серіал «Чорне дзеркало», то повинні пам'ятати серію про біороботів бджіл, яких створили через те, що живі бджоли просто вимерли, а планета не протягнула б без процесу запилення. Так і виходить зараз, масова загибель комах, в цьому випадку бджіл, призводить до великої глобальної екологічної катастрофи, адже замінити їх просто ніким. І проблема зовсім не в тому, що ми можемо втратити мед, хоча медоносні бджоли і є символом масового вимирання комах.

мертва бджола

Вимирання бджіл вже можна відчути як в Україні, так і по країнах колишнього СНД і Європі. У 2021 році місцеві бджолярі зможуть зібрати меду менше, ніж це було в попередні роки. І причина цього до банальності проста - за цей рік чисельність бджолиних сімей скоротилася на більш ніж 45 тисяч, а це за розрахунками близько 1.5 мільярда комах. Втім, неофіційні дані можуть разюче відрізнятися, і чисельність може бути в багато разів вище. Так, на ринку може з'явитися неякісний фальсифікований продукт, який представлятимуть як мед. І хто знає, чим це може загрожувати людству і колективному здоров'ю.

У країнах Європи дуже турбуються проблемою масового вимирання бджолиних сімей, хоча мова йде не зовсім про зменшення чисельності медоносних бджіл. Так, в Німеччині після 90-х років різко знизилася популяція одомашнених бджіл, хоча за останні роки їх чисельність все ж помітно зросла. Також як і зросла кількість бджолярів - на цей час їх більше, ніж за всі останні 30 років. Втім, в Німеччині не менше нашого турбуються про масове зникнення популяцій бджіл. І справа не в небажанні втратити мед і заробіток. Мова скоріше йде про те, що бджоли є важливим елементом існування будь-якого сільського господарства і в цілому тримають екосистему, запилюючи квітучі рослини. Простіше кажучи, якщо не стане бджіл, то і врожаю можна не чекати. Ціла Європа втратить не менше 85% комерційних насаджень, якщо бджоли продовжать масово гинути.

Як глобальна екологічна катастрофа вбиває диких бджіл та інших комах

Варто, звичайно ж, відзначити, що не тільки медоносні бджоли, точніше їх вимирання є пріоритетним питанням. Так, це один з численних видів роду бджолиного, але таких видів понад двадцять п'ять тисяч. Тільки в Німеччині перебуває понад 560 видів бджіл, включаючи диких, які не виробляють мед. І якщо в світовому масштабі число медоносних бджіл, можна сказати, залишається однаковим, бо поки в одній країні їх стає менше, то в інший більше, то чисельність диких бджіл стрімко знижується однаково по всій Землі.

юагато мурах

Таким чином, якщо вчені й кажуть про швидке вимирання популяції бджіл, то мають на увазі саме диких. Втім, масове вимирання помітно у всіх видів комах. Тому їх загальна маса з початку 90-х років скоротилася на 75%. Німеччина вже встигла внести більшу частину диких бджіл в «Червону книгу», оскільки їх життя знаходяться під загрозою. Біологи дають невтішні прогнози, дотримуючись яких, кожен третій вид в найближчі ¼ століття просто вимре.

На цей момент заявлено, що причини вимирання бджіл вивчені недостатньо детально. Так, наводиться приклад явища, що було помічене в 2006 році в Америці. Тоді медоносні бджоли великими кількостями відлітали з вуликів і не поверталися. Назвали такий феномен синдромом руйнування бджолиних сімей. Спостерігати його можна і сьогодні на постійній основі. Втім, поки людство буде займатися розведенням медоносних бджіл, вони не будуть вимирати.

Чи варто купити Айфон 12 міні б/у - заходь і дізнавайся все про цю модель смартфона.

рій бджіл

Як було описано вище, головна причина, по якій починається масове вимирання комах - це інтенсивне сільське господарство з пестицидами. Саме дані хімікати і вбивають медоносних бджіл. Однак це не єдина причина. Не можна не враховувати збільшення тенденції посіву монокультур, через що біологічне різноманіття просто вичерпується. А певні види бджіл збирають нектар і пилок тільки з конкретних видів рослин, так що монокультури просто позбавляють їх можливості добувати їжу. Масова споруда асфальтних доріг і наявність господарств, які не залишають в лісі дерева, що впали - все це забирає у комах територію для життя і розмноження.

Як врятувати комах і бджіл за допомогою нових технологій

Раз зараз почали активно говорити про вимирання комах і бджіл, то, логічно, що повинні шукати шляхи виходу з ситуації, що склалася. І знову, найпростіше, що може зробити людина - відмовитися повністю від застосування пестицидів. Вже з 2018 року в Євросоюзі діє заборона на використання деяких видів інсектицидів, з чиєю допомогою борються з попелицями та іншими шкідниками. Бо річ у тім, що такі отрути впливають на бджіл негативно - вони перестають нормально орієнтуватися в просторі. Проте всім відомо, що там де заборона - завжди є спосіб його обійти. Тому потрібно шукати інший підхід, а саме змінювати модель ведення сільського господарства.

комаха

Є багато способів повернути комахам потрібну їм територію. Так, співробітники Ольденбургского університету взялися за розробку лугів для корів, які не просто будуть зберігати поживні властивості, але і посіють велику кількість різноманітних квітучих рослин, які й стануть домівкою для великої кількості комах. У голландському містечку Утрехта на дахах зупинок створили зелені острівці для комах. А в Німеччині, міністерство сільського господарства взялося за створення спеціального додатка для мобільних телефонів, суть якого полягає в показі жителям міста методів, що зможуть допомогти зберегти життя великій кількості бджіл. Одним з таких прикладів є прохання косити траву якомога рідше, і створювати в садах місця, в яких могли б жити бджоли.

Втім, поки людство не поспішає думає, як можна врятувати екологію, загальна жива маса комах продовжує стрімко скорочуватися по всьому світу на два з половиною відсотки в рік.

Grow Castle - гра, у якій немає аналогів. Цікаво? Переходь і дізнавайся більше.

Ваша оцінка: