Я шукаю...

Інформаційні та комунікаційні технології у циркулярній економіці

Інформаційні та комунікаційні технології у циркулярній економіці - icoola.ua - фото

Швидкі інновації та високі показники заміни заполонили ринок пристроями. Хоча зусилля щодо розширення використання продукту та збирання наприкінці використання починають набирати обертів, вони масштабуються недостатньо. 

Розмір галузі становить 0,6 трильйона доларів США у прогнозовано досягне 1,3 трильйона доларів  до 2030 року. 

  • Електронні відходи складають 70% небезпечних відходів, розміщених на звалищах;
  • Лише 20% електронних відходів збираються після використання і переробляється;
  • Галузь відповідає за викиди 1,25 гігатонни еквіваленту вуглекислого газу (CO2e), що становить 1,97% від глобальних викидів;
  • Галузь продукує 64 мільйони тонн електронних відходів. 

Статус галузі

Протягом останнього десятиліття ринок був насичений пристроями, які підтримують усі аспекти роботи та повсякденного життя. Результатом є ринок, схильний до падіння цін і коротких циклів інновацій. Поява хмари і великих об’ємів даних також призвели до розширення технологічної інфраструктури, а саме великомасштабних центрів обробки даних. Потреби в інфраструктурі зростатимуть по мірі розвитку, наприклад, штучний інтелект (ШІ), буде вимагати більшої обчислювальної потужності, пам’яті та швидкості Інтернету. Паралельно бездротові мережі 5G нового покоління вимагають оновлення апаратного та програмного забезпечення глобальної мережевої інфраструктури.

Крім того, перехід до низьковуглецевої економіки в поєднанні з тенденціями для покращення досвіду користувача сприятиме зростанню обсягу електроніки, наприклад як у розумних приладах, транспортних засобах, а також у виробництві вітрової та сонячної енергії. Це призведе до підвищення попиту та ціни на ключову сировину такі як кобальт, мідь і рідкоземельні метали.

Ланцюжки доданої вартості в цій галузі, як правило, простягаються по всьому світу, і тому їх складно порушити з циклічної точки зору.Точки виробництва та відновлення ресурсів географічно розкидані. Геополітичні зміни та невизначеності, як політика Китаю щодо припинення прийому іноземних електронних відходів додає ще більшої складності. Стратегічні капіталовкладення, такі як нещодавно відкритий завод з переробки електронних відходів у Дубаї, найбільший у своєму роді у світі, спрямовані на реалізацію глобальних можливостей, які відкриває циркулярна парадигма.

 Інформаційні та комунікаційні технології у циркулярній економіці - icoola.ua - фото1

Проблематика галузі

Пристрої інформаційних та комунікаційних технологій мають відносно короткий термін служби, оскільки споживачі прагнуть легкого доступу до новітніх технологій за мінімально можливих витрат. На технологічних підприємствах сервери замінюються в середньому кожні три-п’ять років. Ця тенденція передчасної заміни існуючих продуктів на новіші моделі призводить до двох основних типів відходів.

По-перше, це витрачені життєві цикли. Через різке зростання попиту на останні технології, відмінно функціонуючі пристрої та обладнання часто замінюються. Хоча в середньому люди користуються смартфонами лише 22 місяці, потенційне використання цих пристроїв набагато довше (понад 5 років).

Другий тип відходів – це вбудована цінність. Більшість пристроїв інформаційно-комунікаційних технологій, технологічного обладнання підприємства та апаратного забезпечення мережевої інфраструктури містять цінні матеріали, з яких відновлюється максимум 20%. Цьогорічна вартість сировини в глобальних потоках електронних відходів оцінюється в 55 млрд євро.

Профіль галузі інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) 

Індустрія ІКТ має багато сфер можливостей, якими можна скористатися. Відновлення та повторне використання існуючих ІКТ-пристроїв ілюструє першу область можливостей. Протягом багатьох років такі компанії, як Amazon Renewed, Inrego і Laptops Direct збирають або викуповувають власні пристрої, щоб перепродати їх (або здати в оренду). Відремонтовані електронні пристрої можуть працювати як нові, після завантаження оновленого програмного забезпечення та драйверів, подвоюючи (або навіть потроюючи) термін служби. З 2017 року продажі оновлених смартфонів зросли на 13%, наприклад, у порівнянні з лише 3% зростанням продажів нових смартфонів. Нові моделі споживання, такі як лізинг або оренда, можуть допомогти полегшити повернення продукту, щоб забезпечити можливість відновлення та повторного використання.

Тематичний аналіз мережевих маршрутизаторів, які пропонують постачальники телекомунікаційних послуг у Німеччині демонструє переваги нових бізнес-моделей для інших типів обладнання також. Аналіз Accenture зробив висновок, що перехід на оренду маршрутизаторів призвів до 80% зменшення втрат матеріалу та 45% скорочення викидів CO2 порівняно з лінійною моделлю завдяки кращим показникам відновлення та збору. Крім того, повторне використання відновлених маршрутизаторів призвело до 35% економії витрат, що демонструє багаторівневі можливості нової бізнес-моделі.

Відновлення цінних матеріалів із пристроїв ІКТ після завершення використання є другою сферою можливостей. Типовий iPhone містить приблизно 25 грамів алюмінію і 15 грамів міді, а також значно менші, але значні кількості цінних металів, таких як золото, срібло та платина. Переробка нефункціонуючих пристроїв і перепродаж вбудованих матеріалів, таких як скло, пластик і метал, можуть принести приблизно 2,5–5 мільярдів доларів США додаткового доходу.

Редизайн для зменшення використання матеріалів є третьою сферою можливостей. Розумніше спроектовані конструкції можуть зменшити використання матеріалів у таких деталях, як корпуси споживчих пристроїв та упаковки продукту, дозволяючи галузі значно зекономити завдяки зниженню вартості матеріалів і упаковки. Принципи кругового проектування також можуть економічно ефективно розширити використання продукту. Вищезазначений аналіз роутерів Accenture виявив, що деякі варіанти дизайну (наприклад, використання матеріалів, стійких до подряпин) можуть зменшити витрати на ремонт приблизно на 50%. Метою Cisco є допомогти дизайнерам розглянути різні способи розширити використання продукту, полегшити розбирання та включити інші циклічні принципи. 

 Інформаційні та комунікаційні технології у циркулярній економіці - icoola.ua - фото2

Підсилювачі технологій

Компанії розробляють інноваційні способи підвищення ефективності витрат у всьому ланцюжку створення вартості ІКТ, використовуючи технологію, щоб уможливити циклічні рішення. Ось кілька прикладів:

  • Компанія з управління життєвим циклом активів Apto Solutions повертає вартість небажаних активів і захищає клієнтів від економічно невигідних рішень, використовуючи інтегрований процес, який подовжує використання їхньої технології. У 2014 році Apto Solutions врятувала понад 14 800 метричних тонн викопного палива та 19 мільйонів галонів води і запобігла потраплянню 1315 метричних тонн небезпечних відходів на звалище.
  • Використання модульної архітектури, стабільний запуск смартфона. Fairphone розробив Fairphone 2, який працює значно довше, ніж звичайний смартфон. Пристрій можна легко ремонтувати, налаштовувати та оновлювати для тривалого використання. Дослідження оцінки життєвого циклу оцінило зниження на 30%. у викидах CO2 протягом усього життєвого циклу Fairphone 2.
  • Цифрові рішення також можуть покращити відстеження та прозорість у всьому ланцюжку створення вартості ІКТ. Голландський стартап Circularise розробляє протокол зв'язку на основі блокчейну під назвою «розумне опитування», яке сприяє прозорості ланцюжка створення вартості без публічного розголошення даних або партнерів ланцюга поставок. Ця попередня перевірка гарантує точність даних без необхідності розкривати конфіденційну інформацію про компанію чи продукт. 

Перешкоди для подолання

Попит на ІКТ-пристрої буде тільки зростати, ще більше скорочуючи ресурси створення більших потоків електронних відходів. У відповідь компанії повинні звернути увагу на два ключові виклики.

По-перше, це збір після закінчення використання. Споживачі часто не віддають на переробку чи правильну утилізацію свої небажані ІКТ-пристрої після покупки новішої моделі. Рішенням будуть нові бізнес-моделі, які дозволять компаніям надавати доступ до продуктів, зберігаючи право власності, таким чином сприяючи контролю над поверненням після закінчення використання. Альтернатива - пропонувати клієнтам стимули для повернення продуктів. Згідно з опитуванням споживачів Accenture, 74% споживачів найбільше заохочує брати участь у поверненні товару програма, яка забезпечує зручне повернення або бонуси, як-от знижки або бонусні бали. Програма обміну Apple, наприклад, пропонує клієнтам кредит на відповідні пристрої, незалежно від моделі чи стану, а також зі зручними варіантами повернення через передплачену зворотну доставку або в будь-якому магазині Apple.

Інша проблема – електронні відходи. Вартість переробки електронних відходів є відносно високою в розвинених країнах, що підвищує ризик того, що пристрої потрапляють у менш розвинені країни без жодного управління щодо відповідного поводження після завершення використання. Технологія може забезпечити сприятливу економіку в галузі переробки. Зокрема, посилений розвиток робототехніки для розбирання продуктів може допомогти підвищити не лише ефективність а й якість матеріалу, який виходить у процесі переробки. «Існує також потенціал використання машинного зору для розпізнавання відходів за брендами», – зазначає Матаня Горовіц, засновник AMP Robotics, робототехнічної компанії. І це лише початок. «З ШІ можливо створити нові показники для сортувальної промисловості», — говорить Горовіц. «Ми зможемо отримати інформацію, яка дозволить нам покращити наші програми повернення і зробити їх більш ефективними».

 Інформаційні та комунікаційні технології у циркулярній економіці - icoola.ua - фото3

Електронні відходи, які потрапляють на звалища або переробляються за допомогою основних методів через неформальний сектор, як це має місце в менш розвинених країнах, надзвичайно шкодить довкіллю. Глобальна політика і такі стандарти, як закони про розширену відповідальність виробника, покращать видимість і відстежуваність у всьому ланцюжку створення вартості та підтримають розвиток відповідальних практик використання технологічних пристроїв у всьому світі.

Ваша оцінка: