Я шукаю...

Перехід на підозріле посилання: як захистити смартфон?

Перехід на підозріле посилання: як захистити смартфон? - icoola.ua - фото

Заражені вірусами посилання стають все більш поширеними, так що кожен має шанс відкрити їх на своєму телефоні. Іноді це підозріле посилання в електронному листі, Messenger або WhatsApp, а іноді це підозріле посилання на Facebook. Як тільки ви усвідомили, що стали жертвою шахраїв, не можна втрачати час. Ви повинні знати, що робити, щоб позбутися потенційного вірусу.

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

НОВИНКА Знижка
12 569 грн
- 4570   грн
7 999 грн
(8)

від 800 грн/міс

4.8
Знижка ХІТ ПРОДАЖІВ
24 729 грн
- 8230   грн
16 499 грн
(2)

від 1650 грн/міс

5.0

Чим небезпечне натискання підозрілого посилання?

Посилання на шкідливі сайти є одним із найпоширеніших методів фішингу, який використовується для обману, щоб змусити користувачів розкрити свою особисту інформацію. Наприклад, натиснувши підозріле посилання на телефоні Android, ми можемо несвідомо розкрити свої паролі, номери кредитних карток або облікові дані банківського рахунку. Більше того, незважаючи на, здавалося б, більшу безпеку, навіть iPhone можна заразити через підозріле посилання.

Підозрілі посилання вказують на підроблені веб-сайти, які оманливо схожі на веб-сайти банків або інших надійних організацій, наприклад організацій, що пропонують платіжні послуги, кур’єрські послуги або доступ до Інтернету. Повідомлення з проханням розкрити особисту інформацію має попередити про фішинг. Надійні організації ніколи не висувають таких вимог до своїх клієнтів. Підозрілі джерела також не використовують зашифровану версію протоколу HTTP. Тому, якщо ви вже відкрили потенційно небезпечне посилання на телефоні, ні в якому разі не вводьте вашу конфіденційну інформацію на сайті. 

Ще гірший сценарій натискання підозрілого посилання на вашому телефоні – коли смартфон автоматично завантажує зловмисне програмне забезпечення. Можна навіть не помітити, що його встановлено на пристрої. Відтоді конфіденційна інформація може бути захоплена без вашого відома, що часто призводить до крадіжки коштів, пошкодження файлів на телефоні або просто подальшого поширення вірусу. Що робити, щоб цього не сталося?

Перехід на підозріле посилання: як захистити смартфон? - icoola.ua - фото1

Вимкніть інтернет на телефоні

Перший крок після того, як ви зрозуміли, що ви перейшли за підозрілим посиланням на своєму телефоні, це повністю вимкнути інтернет на своєму смартфоні. Це стосується як Wi-Fi, так і мобільних даних. Таким чином можна зменшити ризик завантаження зловмисного програмного забезпечення як на ваш пристрій, так і на інші пристрої, підключені до тієї ж мережі Wi-Fi. Найбезпечніше – увімкнути на телефоні режим польоту. Таким чином ви зупините можливість шкідливого програмного забезпечення надсилати підозрілі SMS-повідомлення від вашого імені людям зі списку контактів на смартфоні.

Перевірка банківського рахунку

Якщо ви використовуєте телефон для входу в банківські програми, варто перевірити, чи ваші кошти не зникли з банківського рахунку. Коли ви помітите будь-яку підозрілу транзакцію, ви повинні негайно повідомити про ситуацію в банк, який вживе відповідних заходів для захисту рахунку. Імовірно, це призведе до блокування наявної картки та необхідності реєстрації нової. У разі потреби про справу буде проінформовано поліцію.

Резервне копіювання даних

Існують віруси, які, встановившись на смартфон, блокують доступ до різних типів додатків, фотографій та інших даних, якими ви користуєтеся щодня. Для розблокування їх використання часом вимагають гроші, але часто вірус безповоротно видаляє вміст внутрішньої пам'яті телефону. Тому після натискання підозрілого посилання варто якомога швидше зробити резервну копію даних. Поки ви не ввімкнули інтернет на телефоні, для цього найкраще використовувати карту пам'яті, флешку або портативний диск.

Зміна облікових даних у програмах

Використовуючи надійний пристрій, ви повинні змінити облікові дані для програм, які могли бути піддані хакерській атаці через натискання підозрілого посилання. Варто змінити паролі до соціальних мереж, електронної пошти та банківського рахунку. Якщо це можливо, ви повинні ввімкнути двофакторну авторизацію, наприклад, підтвердження телефону. Якщо у вас є банківська картка на підозрілому сайті, її необхідно негайно заблокувати та замінити на нову.

Сканування смартфона на віруси

Після виконання вищезазначених дій настав час знову підключити потенційно заражений телефон до мережі. Люди, які не дуже підковані в техніці, можуть віднести свій смартфон до GSM-фахівця, який перевірить пристрій на наявність шкідливих програм. Слід ретельно підбирати компетентну людину, яка має позитивні відгуки про виконану роботу. Досвідчені власники телефонів можуть завантажити антивірус із безпечного джерела, наприклад Avast, AVG або Kaspersky, із Google Play Store. Безліч абсолютно безкоштовних додатків дозволить сканувати вміст смартфона, щоб виключити наявність шкідливих програм.

Перехід на підозріле посилання: як захистити смартфон? - icoola.ua - фото2

Відновити заводські налаштування

Якщо ваш антивірус не може видалити вірус або ви хочете зі 100% гарантією позбутися зловмисного програмного забезпечення, хорошим методом є скидання телефону до заводських налаштувань. Це радикально, тому що видаляє всі дані зі смартфона, і залишаються лише ваші налаштування та програми. Тому варто заздалегідь переконатися, що ви створили резервну копію файлів, наприклад фото чи відео. Якщо резервне копіювання виконується регулярно, після скидання до заводських налаштувань ви можете додатково відновити копію даних до дати натискання підозрілого посилання.

Обережність понад усе

Надалі краще уникати ситуацій, які можуть поставити вас під загрозу. Варто бути дуже обережним, перш ніж відкривати підозрілі посилання. Якщо відправник посилання заслуговує довіри, він обов’язково спробує зв’язатися з вами більш відповідально, наприклад, по телефону чи електронною поштою. Підозрілі повідомлення краще відразу видаляти, щоб потім випадково на них не натиснути. Ви точно не повинні відкривати посилання, надіслані незнайомцями. Ви також повинні бути обережними, відкриваючи посилання, надіслані друзями, яких ви знаєте, оскільки їхні облікові записи можуть бути зламані. За жодних обставин ви не повинні ділитися конфіденційною особистою інформацією через незахищені веб-сайти.

Ваша оцінка: