Я шукаю...

П'ять нових бізнес-моделей для циклічного зростання

П'ять нових бізнес-моделей для циклічного зростання - icoola.ua - фото

За циклічною економікою стоїть інтуїтивно зрозумілий бізнес-кейс. Яка компанія не хотіла б зменшити свою залежність від дедалі дедалі менших і дорогих природних ресурсів, отримуючи високий дохід?

Але на практичному рівні зробити перехід не так просто. Більшість компаній просто не створені для того, щоб використовувати можливості, які пропонує циркулярна економіка. Їхні стратегії, структури, операції та ланцюги поставок глибоко вкорінені в лінійному підході до зростання – це в їхній ДНК. Компанії, які прагнуть отримати кругову перевагу, повинні будуть розробити нові бізнес-моделі, вільні від обмежень лінійного мислення. Існує 5 основних циклічних бізнес-моделей, які Accenture визначив у своєму аналізі понад 120 компаній, які генерують підвищення продуктивності ресурсів інноваційними способами.

Зниження витрат на обслуговування та володіння, отримання нових доходів і зменшення ризику, а також вплив на правила попиту та пропозиції ресурсів – це основні переваги циркулярної економіки.

 П'ять нових бізнес-моделей для циклічного зростання - icoola.ua - фото1

Круговий ланцюг поставок

Коли компанії потрібні ресурси, які є дефіцитними або руйнівними для навколишнього середовища, вона може або заплатити більше, або знайти альтернативні ресурси. Циркулярний ланцюг поставок впроваджує повністю відновлювані, перероблені або біорозкладані матеріали, які можна використовувати протягом послідовних життєвих циклів, щоб зменшити витрати та підвищити передбачуваність і контроль.

Таке мислення є основою бізнесу CRAiLAR Technologies. Компанія виробляє відновлювані та екологічно чисті ресурси біомаси, використовуючи волокна льону, конопель та інших луб’яних волокон, які дозволяють швейним компаніям виробляти одяг, такий же м’який і міцний, як бавовна, без екологічних ризиків, пов’язаних з вирощуванням бавовни. Подібним чином AkzoNobel, провідна світова компанія з виробництва фарб і покриттів і великий виробник спеціальних хімікатів, об’єдналася з компанією чистих технологій Photanol, щоб розробити процес використання енергії сонця для виробництва хімікатів. Технологія імітує те, як рослини використовують фотосинтез для виробництва «зелених» хімічних сполучень, які згодом замінять лінійну сировину на основі викопних ресурсів. Кінцевою метою партнерства є комерційне виробництво біологічних хімікатів четвертого покоління – ринок, за прогнозами, перевищить 80 мільярдів доларів.

Відновлення та переробка

Модель Recovery & Recycling створює системи виробництва та споживання, у яких все, що раніше вважалося відходами, використовується для інших цілей.

Компанії або відновлюють відпрацьовані продукти, щоб повторно використовувати цінні матеріали, енергію та компоненти, або відновлюють відходи та побічні продукти виробничого процесу.

Два лідери з використання цієї моделі - Procter & Gamble і General Motors. P&G має 45 підприємств, які зараз працюють за принципом безвідходності, тобто всі виробничі відходи на цих підприємствах переробляються, перепрофільовуються або перетворюються на енергію, тоді як General Motors наразі переробляє 90 відсотків світових виробничих відходів і має 102 полігони (і генерує 1 мільярд доларів щорічного доходу від переробки та повторного використання побічних продуктів).

 П'ять нових бізнес-моделей для циклічного зростання - icoola.ua - фото2

Продовження терміну служби продукту

Споживачі відмовляються від товарів, які вони більше не цінують, тому що вони зламані, вийшли з моди або більше не потрібні. Але багато з цих продуктів все ще мають значну цінність, і модель подовження терміну служби продукту прагне відновити її. Підтримуючи та вдосконалюючи продукти шляхом ремонту, модернізації, повторного виробництва або повторного маркетингу, компанії можуть зберігати їх економічну користь якомога довше. Це означає перехід від простого продажу речей до активного підтримання їх функціонуючими та актуальними. Це також означає перехід клієнтів від транзакцій до відносин, пристосування оновлень і змін до конкретних потреб.

Dell – світовий лідер у сфері комп’ютерних технологій – використовує цю бізнес-модель, щоб обслуговувати ширший набір сегментів клієнтів, збільшувати доходи та зберігати технології на звалищі. Через свої підрозділи Dell Outlet і Dell Refurbished компанія приймає та перепродає невикористані продукти (наприклад, повертає), сертифіковані відремонтовані продукти (наприклад, ті, що повертаються з лізингу) та товари з косметичними дефектами (подряпинами та вм'ятинами). Виробник будівельного обладнання Caterpillar заощаджує собі та своїм клієнтам значні кошти та споживає до 90 відсотків енергії, відновлюючи мільйони компонентів щороку в прибутковій діяльності, в якій працює понад 4000 людей.

Платформа спільного доступу

У розвинутих економіках до 80 відсотків речей, які зберігаються в типовому домі, використовуються лише раз на місяць. Модель Sharing Platform, яка все більше підтримується новими формами цифрових технологій, створює нові стосунки та ділові можливості для споживачів, компаній та мікропідприємців, які здають в оренду, ділять, обмінюють або надають у борг свій незадіяний товар. У компаній йде менше ресурсів на створення продуктів, які рідко використовуються, і споживачі мають новий спосіб як заробляти, так і заощаджувати гроші.

Низка компаній, побудованих на цій бізнес-моделі, завоювали мільйони прихильників, значну увагу ЗМІ та в деяких випадках оцінку капіталу понад 40 мільярдів доларів. До них належать Airbnb (спільне використання житла), Uber і Lyft (спільне використання поїздок), Deliv (доставка) і Peerby (обмін споживчими товарами). Полегшуючи людям і компаніям використання незадіяних продуктів, ці підприємства отримують набагато більше вартості з ресурсів, які використовуються для їх виготовлення.

 П'ять нових бізнес-моделей для циклічного зростання - icoola.ua - фото3

Продукт як послуга

Що, якби виробники та роздрібні торговці пропонували «загальну вартість володіння»? Багато хто відразу зверне увагу на довговічність, надійність і можливість повторного використання продуктів. Коли споживачі орендують або оплачують продукти за допомогою моделі «Продукт як послуга», бізнес-модель кардинально змінюється — у хорошому сенсі. Ефективність перевершує обсяг, довговічність — одноразовість, і компанії мають можливість будувати нові відносини зі споживачами.

Новий бізнес, започаткований виробником шин Michelin, застосував цю модель, дозволяючи клієнтам автопарку брати шини в оренду замість того, щоб купувати безпосередньо – фактично продаючи клієнтам «шини як послугу». Подібним чином гігант побутової електроніки Philips продає «освітлення як послугу», стягуючи плату з клієнтів не за самі світлодіоди, а за їх використання, намагаючись покращити пропозицію для клієнтів на ринку. А як щодо SolarCity, яка продає сонячні енергетичні системи як послугу, щоб клієнти могли платити за електроенергію, а не за панелі? Це компанія вартістю 5 мільярдів доларів. У всіх трьох випадках компанії зберігають право власності на продукти, тоді як клієнти платять лише за використання.

Створення кругової переваги

Прийняття п’яти циклічних бізнес-моделей суттєво зросло за останнє десятиліття, навіть якщо ми все ще перебуваємо на порозі майбутніх змін. Спочатку циклічна бізнес-модель була рушієм стартапів. Тепер великі транснаціональні компанії також роблять серйозні кроки, як продемонструвало спільне дослідження Accenture та Глобального договору ООН, яке виявило, що одна третина глобальних керівників компаній активно прагне використовувати моделі циклічної економіки. Роблячи це, вони генерують негайну вигоду для бізнесу, і, що, мабуть, найважливіше, позиціонуються так, щоб отримати циклічні переваги в довгостроковій перспективі.

Що ж сприяє цим компаніям?

  • Вони ретельно обирають бізнес-модель, яка підходить для їхнього бізнесу, усвідомлюючи, що немає єдиної «правильної» відповіді для всіх компаній, щоб досягти успіху в циркулярній економіці. Впроваджуючи нові бізнес-моделі, вони обов’язково визначають зовнішні чинники та бізнес-екосистеми та використовують їх.
  • Вони забезпечують доступ до ключових базових технологій для підтримки та масштабування нових бізнес-моделей і використовують ці технології для ефективного управління ресурсами на ринках, забезпечення усунення відходів і монетизації, обслуговування клієнтів і стимулювання бізнесу та розвитку продуктів.
  • Вони розвивають можливості, що дозволяють ефективно розгортати та керувати принципами циклічного бізнесу. 

Компанія ICOOLA підтримує модель Recovery & Recycling, відновлюючи гаджети до стану нових та продовжуючи термін їх використання на роки, а також надає клієнтам підтримку у вигляді річної гарантії на продукцію. Крім того, ми підтримуємо довкілля, висаджуючи дерево за кожен проданий гаджет. Це сприяє покращенню екологічної ситуації в Україні, та, в перспективі - у світі.

Рекомендуємо також дізнатись про те, що таке сталий розвиток в чому його основні цілі та чому це так важливо!

Ваша оцінка: