Я шукаю...

Аномальна спека та лісові пожежі. Наскільки близька ера вогню?

Аномальна спека

Проблема лісових пожеж у всьому світі: як полум’я виникає в найнеочікуваніших місцях

Кілька останніх десятиліть людство все частіше зіштовхується з проблемою лісових пожеж, які важко ліквідувати навіть з розвитком сучасних технологій. Сьогодні ми розповімо про  вічну мерзлоту у вогні та чи варто людям втручатися у пожежі, що виникають природнім шляхом. Справжнім фахівцем, який займається вивченням явищ лісових пожеж та їхнього взаємозв’язку з іншими сферами життя є професор Університету Фрайбурга – Йохан Георг Гольдамер. Він є керівником Центру глобального моніторингу пожеж і досліджує їхній вплив на екосистеми вже близько 50 років.

Аномальна спека

Заходь та обирай найкращі iPhone бу (Відновлені) з гарантією 1 рік.

Йохан Гольдамер – дипломований піролог, для якого ситуація з глобальним потеплінням, аномальною спекою та сибірськими лісами у вогні не є несподіванкою. Ще у 2013 році він з групою вчених провів дослідження, результати якого надіслали в ООН. У звіті до своєї роботи піролог описав кілька сценаріїв глобального потепління, один з яких справджується прямо зараз. Гольдамер згадує, що тоді політики не прислухалися до його порад зі збереження навколишнього середовища, проте зараз ситуація змінюється.

Чи відрізняється температура та стан нашої планети сьогодні від минулого?

Йохан вважає, що простежити чіткий вплив кліматичних та температурних змін сьогодні можна простежити в північних широтах нашої планети. Ще кілька десятиліть тому пожежі в арктичній та субарктичній зонах були доволі рідкісним явищем. Це пов’язано з тим, що спеціальний покрив з шарами гумусу чи перегною не давав полум’ю поширитися та вплинути на ґрунт. Про теплоізоляцію за допомогою перегною вже досить давно знали мешканці Північної Європи, які час від часу спеціально підпалювали гумус. Це дозволяло їм отримати родючий ґрунт, який давав сільському господарству значний поштовх у розвитку.

Аномальна спека

Також цікаво буде прочитати про шпалери на телефон - як підібрати заставку на Айфон.

Тепер через зменшення тривалості холодного сезону у всьому світі ці теплоізоляційні шари зникають. У регіонах з вічною мерзлотою збільшується вірогідність займання лісу через цілий перелік природних причин. Однією з них є потрапляння блискавки в одне дерево, з якого вогонь може перекинутись на велику територію та повністю її випалити.

Глобальне потепління спричиняє не тільки значне танення вічної мерзлоти, а й змушує ґрунт втрачати свою стабільність. Гольдамер та інші пірологи вважають, що така тенденція простежується не тільки на півночі, але й у Євразії. Через нестабільність ґрунту руйнуються інфраструктури, створені людством. До них входять труби з нафтою та газом, нафтові резервуари та цілі промислові склади.

Науковці стверджують, що пожежі в Сибірських лісах не є новинкою, адже вони відбувалися ще за часів Радянського Союзу. Їхній річний масштаб міг доходити до 20 млн га, проте це руйнувало ліс, а допомагало йому оновитися. Завдяки промисловому впливу ця ситуація змінилася, тому сьогодні такі пожежі приносять екосистемі більше шкоди, ніж користі.

Аномальна спека

А ви знали, що існує безліч способів, як знайти айфон, якщо загубив?

Фахівці помітили, що з кожним роком пожежі міняють своє географічне розташування і рухаються на північ. Експерт вважає, що такими темпами європейський клімат ставатиме, як сучасний субтропічний, а на зміну звичайним лісам Центральної Європи прийде рослинність Середземномор’я. Йохан каже, що у результаті таких змін на північ переміститься не тільки рослинність, а й лісова фауна та регіони  лісових пожеж.

Ера вогню несе за собою як вищеперераховані проблеми, так і вуглецеву бомбу повільної дії у регіонах Євразії. Річ у тому, що ліс – це екосистема, яка абсорбує та зберігає в собі неймовірну кількість метану та вуглецю. Ці елементи потрапляють у ґрунти з атмосфери, а завдяки вологому лісовому середовищу та сталій температурі ніби консервуються в біомасі. Таким чином метан та вуглець перебували в лісових регіонах на кшталт тундри протягом тисячоліть. Проте стрімке танення вічної мерзлоти змушує ґрунти вбирати в себе ще більшу кількість вуглецю, яка при вивільненні може значно погіршити процес кліматичних змін та глобального потепління.

Аномальна спека

Саме тому команда вчених та сам Гольдамер вже не перший рік попереджають людство про існування такої бомби у Євразії. Вчені наголошують на тому, що головні три країни, яким варто перейматися через залишки метану та вуглецю в ґрунті – це США, Канада та Росія. Ці країни володіють масштабними територіями, де законсервовані викиди можуть знаходитися у масових кількостях.

Чи варто людям гасити лісові пожежі самотужки? Спеціалісти з Канади вже багато років намагаються зрозуміти, чи можливо повернути лісові пожежі до їх історичних масштабів, коли ліси після згорання встигали відновлюватися. Нещодавно фахівці зробили висновок, що скоріш за все припинення палань лісів з руйнівною силою вже неможливе. Сьогодні пожежі стали одним з суттєвих показників стрімких кліматичних змін. Жодна країна не в стані впоратися з наслідками кліматичних змін самотужки, проте замість створення дієвих планів для боротьби з глобальним потеплінням країни витрачають неймовірну кількість ресурсів на усунення пожеж. У червні цього року Якутія пережила понад 150 лісових пожеж за короткий проміжок часу.

Аномальна спека

Гольдамер вважає, що світу потрібно якомога скоріше визначитися з тим, на що варто витрачати ресурси. Варто обрати один з двох шляхів: намагатися ліквідувати масштабні лісові пожежі за будь-яку ціну або розширити та зміцнити ліс так, щоб він зміг витримати вогонь та самотужки відновити спалені ділянки. Фахівці переконані, що цій проблемі варто приділити особливу увагу, адже вічно гасити пожежі – не найкращий вихід із ситуації. 

Спека в Україні: аномалії 2021 року

На початку липня 2021 року в Україні з’явився антициклон Cornelieke, який спричинив підвищення середньої температури до +30 градусів за Цельсієм. У певних зонах країни температура сягала навіть +34°C. Антициклон приніс в Україну так звану «африканську спеку», адже він формує суху та спекотну погоду. Експерти вказують на збільшення середнього температурного фону на 4-6 градусів у порівнянні з нормою. У такому становищі не допомагає навіть прохолодний північний вітер, адже через аномальну спеку його важко відчути. До переліку регіонів, у яких антициклон діяв найактивніше увійшли:

  • Київщина
  • Черкащина
  • Житомирщина
  • Полтавщина
  • Харківщина
  • Запоріжжя
  • Херсонщина

Від такої аномальної спеки страждають не тільки українці, а й жителі південної Європи. Вебсайт Severe Weather Europe вказує на те, що на Балканах середня температура може сягати 40°C. Проте у цих регіонах спеку провокують не антициклони, а повітряні маси з Середземномор’я та Африки.

Аномальна спека

Жителям міст набагато важче перенести спеку, адже асфальт та будинки можуть нагріватися до 70°C завдяки прямій дії сонячних променів. Також спека суттєво впливає на шкідливі гази та домішки, що містяться в повітрі, та посилює їх. Через це експерти радять якомога більше часу проводити за містом, у парках або поблизу водойм. Якщо немає можливості залишити місто, можна виходити на ранкові або вечірні прогулянки, під час яких ви не страждатимете від спеки. Також варто пам’ятати про своє здоров’я та завжди мати під рукою пляшку води, а за бажанням панамку, віяло та інші речі для додаткового захисту від спеки.   

Ваша оцінка: