Я шукаю...

Як правильно утилізувати використані батарейки

дуже багато батарейок

Майже кожен житель нашої планети стикався з тим, що батарейки, якими він користувався, перестали працювати. Одні бездумно викидають їх на сміття, що робити категорично не можна, інші ж відносять їх у спеціалізовані місця. І нехай нам з дитинства говорять, що викидати батарейки не можна, мало хто знає, чому це дуже небезпечно і до чого може привести поява звалищ використаних батарейок.

дуже багато батарейок1

Редакція iCOOLA розповість, чому не можна викидати батарейки, якої шкоди екології вони принесуть і навіщо шукати пункти утилізації в вашому місті.

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 080 грн
- 9380   грн
17 700 грн

від 1770 грн/міс

Суперзнижка ХІТ ПРОДАЖІВ
27 530 грн
- 8230   грн
19 300 грн

від 1930 грн/міс

Що буде, якщо викинути батарейку у сміття?

В першу чергу необхідно знати з чого складаються батарейки. А склад у них дійсно цікавий і різноманітний. Тут можна знайти різні елементи таблиці Менделєєва: нікель, літій, свинець, кадмій, а іноді навіть ртуть.

Якщо ви дійсно переживаєте за своє здоров'я, то повинні розуміти, наскільки може бути небезпечним розпад такої комбінації хімічних елементів.

Більш того, кадмій є воістину найтоксичнішим елементом, який згубно впливає як на людський організм, так і на все живе в окрузі. Людина, яка побувала під впливом кадмію, може помітити погіршення роботи ниркової системи, печінки й кісткових тканин. Кадмій - це канцероген, який є каталізатором появи та розвитку різних видів ракового захворювання.

Ртуть і свинець не втекли далеко від свого побратима і є не менш токсичними та небезпечними для нирок, печінки, нервової системи, і так само кісткових тканин.

Не варто переживати й починати відмовлятися від використання батарейок в господарстві. Адже якщо дотримуватися правил експлуатації, коли ваші батарейки працюють справно, то ніякого шкідливого ефекту ви не отримаєте. Однак, якщо батарейка потрапить на звалище, то тоді її можна буде охрестити бомбою уповільненої дії.

Грінпіс стверджують, що коли акумулятори та батарейки потрапляють на смітник, то процеси корозії й розкладання корпусу приведуть до витоку токсичних речовин в грунт. А далі за справу візьмуться грунтові води, які рознесуть шкідливі речовини на більшу відстань. При цьому не можна не згадати сміттєспалювальні заводи, після яких всі токсичні елементи випаровуються в атмосферу. Подальші процеси і їх результати очевидні: після поширення в землі, воді й повітрі, токсичні речовини знищують все живе на своєму шляху, тим самим ламаючи стабільний екологічний ланцюг життя.

дуже багато батарейок2

В організм тварин і людей шкідливі елементи потрапляють через воду, їжу рослинного і тваринного походження і навіть під час того, як ми вдихаємо потрібне нам повітря.

Яку шкоду несе в собі неробоча батарейка

Провівши ряд необхідних досліджень, вчені дізналися, що достатньо однієї викинутої у відро для сміття пальчикової батарейки, для того, щоб забруднити понад двадцять квадратних метрів землі важкими металами. Важливо уточнити, що якщо брати в розрахунок лісову територію, то цієї відстані буде достатньо для природного місця існування пари дерев, пари кротів, одного їжака і тисячі хробаків. Таким чином, через одну неутилізовану батарейку може постраждати ціла екосистема.

Відбувається така біда через те, що склад батарейок і акумуляторів містить безліч важких металів. Вони навіть в малій кількості здатні завдати колосальної шкоди людському організму, що вже говорити про тварин.

Вам також може бути цікаво: Як Річ Посполита почала вирубувати ліси в Сколе

Як говорилося раніше, шкоду пристрої несуть через воду в річках, озерах і артезіанських джерел, які використовуються, щоб забезпечувати населення питною водою. Також метали можуть потрапити в організм через приготовані страви з рослин або тварин, так вони можуть накопичуватися в тканинах організмів.

Утилізація батарейок і акумуляторів в Україні

Різні країни світу мають свій власний досвід і методику утилізації батарейок. Наприклад, в Японії всі батарейки ретельно збираються і накопичуються в одному спеціалізованому місці до тих пір, поки не буде придумана технологія оптимального перероблення батарейок. У країнах Європи в усіх супермаркетах стоять спеціальні контейнери для збору непрацюючих батарейок. А як же йдуть справи в Україні?

дуже багато батарейок3

За даними екологів, на українських складах без діла лежать близько 200 тонн неробочих використаних батарейок. Буквально десятиліття тому було створено громадський рух, який збирав відпрацьовані батарейки. Далі в їх плани входило віддати накопичення акумуляторів львівському заводу по перероблюванню «Аргентум». Туди почали масово звозити неробочі батарейки з усіх куточків країни. Однак через рік завод зрозумів, що перероблення батарейок не принесе доходу, а скоріше навпаки - збанкрутить їх. Тому всі проєкти з екологічного перероблення просто закрили.

Де в Україні можна здати батарейки

Населення України з кожним роком стає більш відповідальним і свідомим, тому не дивно, що виникає необхідність створити пункти прийому використаних батарейок. У нас такою благою справою займаються деякі великі магазини. Так, здати свої неробочі акумулятори можна в АТБ, Епіцентрі та Watsons.

Необхідно відзначити існування єдиної громадської організації «Батарейки здавайтеся», яка створила проєкт «Коробочки». Суть акції полягає в тому, що купивши таку коробку, ви відразу ж оплачуєте процес перероблення батарейок. Це також єдина громадська організація в Україні, яка уклала партнерську угоду з двома європейськими заводами, що займаються переробленням акумуляторів. Такі заводи розташовані в Польщі та Німеччині.

дуже багато батарейок4

Більш того, деякі міста на комунальному рівні займаються установкою спеціальних контейнерів для токсичних відходів. Бюджет міста виділяє гроші на перероблювання зібраних акумуляторів. Зараз таку практику підхопили Київ, Львів, Обухів. Однак, на жаль, інші міста України дуже неспішно йдуть до такого кроку. Хоча буквально недавно в Полтаві з'явилася громадська організація, яка взяла у свої руки проєкт по появі екобусів в місті. А комунальники отримали дозвіл на збір небезпечних відходів та поводження з ними. Так, вони повинні на безоплатній основі збирати батарейки у населення, а потім віддавати їх на перероблення.

Де в Україні переробляють батарейки

На жаль, Україна так і не дійшла до відкриття своїх заводів з перероблювання батарейок. Зрозуміло, були спроби створити щось подібне тими ж «Батарейки здавайтеся» або львівським «Аргентум». Вони планували збирати функціонуючі батарейки, щоб потім відкрити свої заводи з перероблення. Правда, всі ці проєкти так і не були здійснені та не отримали ніякої підтримки з боку влади.

Найближчий до нас завод по перероблюванню розташований в Польщі й називається Recupyl. Саме він уклав партнерську угоду з «Батарейки здавайтеся». Комунальники Львова від «Бондарівка» повідомили, що вони також будуть відправляти зібрані батарейки в Польщу. При цьому, зрозуміло, за процес перероблення потрібно буде платити. Уже з 2019 року деякі організації отримали дозвіл на перероблювання батарейок на території Європейського Союзу, а близько 20 тонн батарейок буде відправлено на румунські заводи. Так само у нас з'явилися контейнери для безкоштовної здачі батарейок.

Як переробляються батарейки?

Щоб зрозуміти процес перероблення, необхідно його розділити на етапи:

дуже багато батарейок5

  • Батарейки сортують по технологічних групах. Тобто, працівники перевіряють їх склад і потім ділять на: лужні, ртутні, літієві, срібні й сольові.
  • Далі батарейки подрібнюють на спеціалізованому обладнанні - шредері.
  • Після такого батарейки перетворюються в рідку суміш. Її називають шихтою. З суміші за допомогою магнітів відокремлюють метали. Решта хімічних елементів знову проходять сортування - їх поміщають в спеціалізоване обладнання вібросепатор, який здатний відсіяти насичений хлорним з'єднанням цинку вуглець. Цинк використовують для поліпшення плинності металів під час плавки.
  • Останнім етапом є переміщення отриманої суміші в магнітний барабан, за допомогою якого залізо відокремлюється від цинку. Так, в кілька кроків відбувається вилучення марганцю, графіту і цинку (солей).

Елементів живлення існує величезна кількість, проте всі вони відрізняються складом і застосовуються в різних галузях. При цьому є те, що їх об'єднує - спеціальне маркування, на якому зображений знак з перекресленим контейнером. Такий товар ні в якому разі не можна викидати на сміття, його необхідно здати на утилізацію.

Куди здати використані батарейки в Україні

На щастя, не потрібно бігати по супермаркетах і шукати спеціальні контейнери. В Інтернеті можна знайти інтерактивну карту з пунктами прийому неробочих батарейок. Потрібно просто знайти своє місто і вид сміття, який ви плануєте здати на перероблення та утилізацію.

дуже багато батарейок6

Можливо, ви помічали раніше, що у вашому супермаркеті або гіпермаркеті вже є спеціальні контейнери для збору елементів живлення. Такі пункти також можна знайти на карті. Інтерактивні карти можуть оновлюватися, тому краще підстрахуватися і передзвонити вказаним телефоном конкретного пункту прийому для уточнення інформації.

У місті немає пунктів прийому батарейок - що робити?

Таке також цілком можливо, адже в Україні все ще дуже гостра нестача пунктів здачі батарейок. Однак, при великому бажанні завжди можна знайти вихід. Якщо ви дійсно хочете зберегти навколишнє середовище, то можете скористатися невеликими порадами:

  • Спробуйте пошукати в вашому населеному пункті громадські організації, які займаються збором батарейок. Так само ви можете самостійно організувати такий невеликий пункт прийому. Думаємо, ви знайдете однодумців.
  • Збирайте свої батарейки й батарейки знайомих і відвезіть їх у сусідні міста, коли є необхідність туди поїхати у справах, і якщо там є пункти прийому.
  • В крайньому разі, зібрані батарейки можна відправити поштою свої родичам або знайомим, які живуть в містах, де є пункти здачі батарейок.

дуже багато батарейок7

Щоб убезпечити себе і свою сім'ю, а також навколишнє середовище від побічних токсичних впливів батарейок, рекомендується скорочувати покупки одноразових елементів живлення, віддаючи перевагу тим акумуляторам, які можна перезаряджати. Не думайте, що одна викинута батарейка не зробить погоди. Якщо кожен буде відштовхуватися від цієї думки, то дуже скоро всі звалища наповняться токсичними хімічними речовинами, які вплинуть на стан повітря, води і їжі. Адже всім цим ми користуємося щодня. Важливо почати піклуватися про природу зараз, поки ситуація не стала критичною.

Читайте також інші наші статті: Радіація в iPhone - правда чи міф

 

Ваша оцінка: