Я шукаю...

NFT - унікальний токен, який переніс арт-мистецвтво у блокчейн

Що таке NFT

Багато кому до цього часу важко уявити собі, що хтось дійсно купує відеокліпи або GIF-анімації, які можна просто завантажити в інтернеті. Творці таємничих NFT заробляють мільйони доларів, а їх дітище стало одним з найбільш обговорюваних інтернет-трендів. Дивує також той факт, що досі лише небагатьом вдалося досконало розібратися з тим, що таке NFT та чому за цим майбутнє.

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

НОВИНКА Знижка
12 569 грн
- 4570   грн
7 999 грн
(8)

від 800 грн/міс

4.8
Знижка ХІТ ПРОДАЖІВ
24 729 грн
- 8230   грн
16 499 грн
(2)

від 1650 грн/міс

5.0

У чому полягає унікальність

NFT називаються невзаємозамінні токени, що підтверджують відношення суб'єкта до майна, у конкретному випадку -  до діджитал об'єктів, а саме: різноманітних картинок або фотографій, звукових записів, текстової інформації, цифрових предметів мистецтва, фінансових активів та інструментів, персонажів з комп'ютерних ігор або будь-яких ігрових елементів, та інше.

Що таке NFT

Щоб стало більш зрозуміло, що означає поняття «невзаємозамінність», розберемо на зворотному прикладі. Бувають взаємозамінні криптовалюти, той же біткоїн, на рахунку одного користувача, буде дорівнювати біткоїну у гаманці іншого (якщо не враховувати відстеження походження через інструменти блокчейн-аналітики). У випадку з NFT-токеном, який належить до однієї картини, він не буде рівний іншому NFT-токену, адже він представляє абсолютно іншу картину іншого художника, та відповідно, має іншу вартість.

Кожен з NFT-токенів виключний та існує лише в одному екземплярі. Скопіювати невзаємозамінний токен неможливо, адже він містить в собі ідентифікаційні дані, зафіксовані в розумних контрактах. Саме ці відомості роблять усі NFT «сутності» різними та неповторними.

Поява NFT дозволила значно спростити процедуру підтвердження майнового права на той чи інший цифровий арт-елемент. У блокчейні закріплюється інформація про користувача, що ними володіє, та його токени, а заміна або видалення цієї інформації неможливі с технічної точки зору.

Також вам буде цікаво дізнатись: Чи вигідно купити 1 Bitcoin в Україні в 2021 році?

Як все це стало реальністю

Початкові маніпуляції з NFT стали можливими після запуску таких фінансових платформ як Colored Coins та Counterparty, що були надбудовами над протоколом біткоїна та отримали найбільшу популярність у 2013 й 2014 роках відповідно.

NFT як один із проявів сучасного арт-мистецтва

На блокчейні Ethereum першим NFT став проект з піксельними зображеннями CryptoPunks у 2017 році. Всього налічувалося десять тисяч кріптопанків, та спочатку вони розподілялися між користувачами задарма, але зараз вони є цінним блокчейн-раритетом. Але все ж першу популярність NFT приніс проект CryptoKitties, який запустили чотири роки назад. Ідеєю проекту було «розведення» котиків, тобто, користувач може отримати від двох NFT-кішечок потомство, яке відрізняється за ступенем рідкості, та надалі залишити його собі або продати. Це дало старт іншим експериментам з механікою розведення NFT та додаванням нових ігрових елементів.

Подальший розвиток спричинив масову появу ігор-бульбашок, в яких кожен новий покупець NFT повинен заплатити більше попереднього. Тобто, після покупки NFT у розробників, ціна даного активу автоматично зростає при кожному перепродажу, а збільшення вартості регулюється заданим алгоритмом.

Величезний стрибок вдалося здійснити завдяки токенізації цифрового мистецтва, адже стало набагато простіше створювати NFT, торгувати ними та отримувати винагороду за використання патентів. Станом на сьогодні, середовище виробництва та оберту NFT включає величезну кількість проектів, а всі типи цифрових предметів можна придбати або продати на маркетплейсах.

Що таке NFT та блокчейн

Технологія блокчейн існує вже понад дванадцяти років, та за цей період змогла стати гідною альтернативою класичному фінансовому середовищу. Не останню роль у її розвитку зіграв той факт, що централізовані фінансові інститути все більше піддаються критиці та зростаючому рівню недовіри з боку населення.

Технологія блокчейн лежить в основі роботи криптовалюти. По суті вона являє собою базу даних, яка складається зі зв'язаних між собою блоків, де кожен такий блок переносе в собі відомості про попередній. База даних зберігається лише на деяких комп'ютерах, що є учасниками системи, тобто вона децентралізована, що також стосується й транзакцій, які виконуються. Саме тому, таку систему набагато важче зламати, вона прозора та має надійний захист.

NFT та крипто мистецтво

Індустрія активно розвивається, тому вже кілька років можна спостерігати появу різноманітних стартапів, які використовують інструменти блокчейнів для обґрунтування достовірності витворів цифрового мистецтва. Для перенесення будь-якого виду контента у блокчейн, його необхідно «токенізувати». Робиться це двома способами:

  • Випуском одного токена для одного художнього шедевра;
  • Поділ продукту творчості на деяку кількість токенів, що відкриває можливості для його продажу у спільне володіння.

Завдяки такій можливості, митці, що займаються діджитал-живописом, отримали альтернативний спосіб продажу своїх робіт. Адже тепер необов'язково виставляти свою творчість у галереї, а можна самостійно «токенізувати» витвір на одному з криптомаркетплейсів, визначитися з його вартістю та чекати потенційного покупця.

Nyan Cat у вигляді NFT-токену

Після покупки NFT-об'єкта користувачеві надається блокчейн-сертифікат, що зберігається в цифровому гаманці та підтверджує володіння об'єктом. При цьому, усі учасники системи матимуть вільний доступ до інформації про володіння й можливих її змінах. А сам витвір мистецтва, незалежно від формату, буде продовжувати знаходитися в інтернеті в загальному доступі.

NFT-токени: інструкція, як зробити й продати

Майданчики для випуску токенів та маркетплейси умовно поділяються на декілька типів:

  • Агрегатори (збирають та групують токени, що дає можливість їх купувати та продавати);
  • Універсальні протоколи випуску (дозволяють створювати NFT);
  • Маркетплейси, направлені на окрему сферу, їх також називають нішевими.

Як заробити на NFT? В теорії, будь-який власник гаманця ETH має таку можливість. Насправді торгівля може відбуватися в якій завгодно валюті, але розрахуватися за токени можна виключно в ETH. Наявність такого гаманця також необхідна й для запису контенту у токени, адже на дану процедуру на блокчейні Ethereum встановлена ​​комісія.

Немає єдиного надійного способу для заробітку на NFT, через те, що подібні активи характеризуються низькою ліквідністю, а цінність кожного предмета ніяким чином не залежить від об'єктивних критеріїв. Серед найпоширеніших варіантів заробітку виділяють:

  • Створення власного токена з метою продажу. Як створити NFT токен? Насправді це не надто важке завдання, для цього потрібно перейти на один з наявних торгових майданчиків для NFT-токенів та попередньо подбати про наявність криптогаманця ETH;
  • NFT токени купити можна на різних маркетплейсах, а в перспективі продати дорожче;
  • Купити токени, які надають права на часткове володіння, тобто, дозволяють «розділити» NFT на кілька частин. Таким чином, у конкретної частки одного невзаємозамінного токена теоретично може бути необмежена кількість власників.
  • Надати кредит зацікавленому користувачу NFT, а в якості застави вказати токени. Якщо ж позичальник не буде виконувати зобов'язання, майнове право на NFT перейде до користувача, що надав кредит.

Неможливо сказати напевно, чи можна примножити свій капітал шляхом купівлі та продажу NFT-токенів. Консервативні підприємці ставляться до даного інструменту з побоюванням, адже на їх погляд, він може стати черговою «мильною бульбашкою». Але безліч стартаперів вважають його дійсно дуже перспективним.

Безумовно, розібратися в питані, що таке NFT, буде корисно для будь-кого, адже технологія надає абсолютно нові можливості для ринкового застосування цифрових активів. Деякі не мають жодних сумнівів, що в недалекому майбутньому мистецтво повністю переміститься у цифровий формат, адже для цього не потрібні додаткові витрати на утримання й обслуговування матеріальних творів мистецтва, а також відкриваються нові можливості й напрямки для реалізації творчих ідей.

Ваша оцінка: