Я шукаю...

Як суспільство споживання створює екологічну катастрофу?

суспільство споживання

Екологія переживає далеко не найкращі часи на своїй пам'яті. Це очевидно. Важко навіть близько підшукати моменти, коли ми були так само близько до краху, як зараз. І це зовсім не дивно. Той світоустрій, в якому ми знаходимося зараз - це той самий головний фактор, який сприяє розкладанню тієї екосистеми, в якій ми з вами існуємо. Адже живемо ми в епоху споживання.

І людям завжди легко зненавидіти якусь велику корпорацію, яка викидає в атмосферу тонни отруйного смогу, хімікатів, відходів виробництва, та й усього іншого, що згубно впливає на наш озоновий шар, провокує посилення глобального потепління, наближає і далі екологічну катастрофу. Так згадати нам тільки, як ми, натикаючись в стрічці новин на якісь фотографії, або відео, які показують нам, як в невелику річечку вивалили черговий шквал хімічних відходів, зі сльозами на очах згадуємо нашу зелену кульку, яку ми так сильно любимо, на якій ми живемо, і з піною у рота готові виходити знищувати всіх неугодних, хто забирає у нас наш милий будинок.

завод

У такі моменти всі проблеми відходять на другий план, і ми вже зарікаємося від використання тієї, чи іншої продукції ... До тих пір, поки не побачимо рекламу якоїсь ну неймовірно класної і «прикольної» штуковини, яка обов'язково нам стане в нагоді. Вона може бути не особливо якісною, зроблена з якогось хімозного пластика, але ми вже дуже хочемо її отримати. Вона нам потрібна! І так ми стаємо тими самими людьми, які вносять свою лепту в розкладання планети.

Як працює суспільство споживання?

Суспільство споживання. Звучить неймовірно грізно, що вже тут говорити. Чуючи це, ми представляємо зомбовані маси, які йдуть за якимось уподібненням сухого пайка, шикуючись в чергу. А після отримання очікуваної речі, це ж суспільство відправляється на роботу, щоб мати можливість оплатити той самий умовний пайок.

Але в реальності картинка далеко не така страшна. Адже ми ж з вами не частина зомбованої маси, правда? Ми ж нормальні люди, які нормально функціонують, працюють не тільки, щоб споживати щось, а щоб оплачувати необхідні потреби. Ми звичайні люди! Тільки ось ми всі й складаємо суспільство споживання.

Немає сенсу закопуватися з головою в праці Бодріяра, аналізуючи досконально, що ж таке суспільство споживання, його функціонал, цілі, його мотивацію, користь і шкоду. Ні. Досить поглянути навколо. Далеко ходити не треба, адже ми можемо почати простецький самоаналіз.

Важлива ремарка. Якщо ви прихильник аскетизму, насолоджуєтесь малим, тим, що дає вам природа і «доля», скажімо так, то ви не є складовою статистики. Можете видихнути спокійно. Ви не розкладаєте нашу природу, а навпаки, повертаєтеся до витоків, відмовляєтеся від задоволень життя, відкидаєте ці споживчі блага, і живете так, як самі того хочете.

А ось з більшістю вже все не так просто. Згадайте останні кілька походів в магазин. Адже це були не якісь маленькі точки, де ви скупилися по повній, чи не так? Ні, ваш шлях лежав до великого супермаркету, в якому асортимент куди вище. Та що вже там, сам процес покупки для вас нагадує розвагу. Ви не набираєте мінімум товарів, який вам необхідний, щоб прогодуватися, ви дивитеся далі, в так звані, насолоди. Вибираєте товар, який не є для вас необхідним, а робите це лише для того, щоб порадувати себе.

Або ж, у вас стоїть питання про покупку одягу. Зараз стала популярною тенденція комісійних магазинів, або ж, секонд-хендів, в яких можна знайти чудові речі за вкрай низькою ціною. Однак, не менше людей йде в офіційний брендовий магазин, щоб знайти собі якісний одяг, який вони хочуть. А чи йде мова лише про якість? Адже ми хочемо приміряти на себе певний стиль, ми хочемо бачити модний логотип на собі, хочемо виглядати так, як вважається модним саме зараз.

І так дуже навіть часто. Ми готові витратити останні гроші на те, щоб отримати уявне задоволення, яке не йтиме з нами довго, але ми все одно це робимо. Нами ніби рухає щось.

великий завод

А ось у суспільства споживання є свої вершники апокаліпсису, які дозволяють великим брендам розростатися, йти далі і розвивати свої методи впливу на людей.

Чи варто купити iPhone X R та яка ціна на цей смартфон?

Рекламні оголошення

Таргетована реклама - це вже ні для кого не новинка. Варто вам лише подумати про умовну акулу з Ікєї, так вона вже у вас в стрічці, обов'язково з доступним цінником і товаром в наявності. Але навіть не в цьому суть. Це менше зло, яке вже навіть не підбиває нас до покупки. Воно сіє частку сумніву в доцільності покупки, ставить цю думку на конвеєр і продовжує її розвиток. А от чи варто поговорити про неочевидні думки з реклами.

Суспільство споживання злегка деформувалося. Рекламодавцям вже не потрібно пістрявити в кожному заголовку про те, що товар «якісний», «практичний» і «надійний». Ні. Це вже нікого не хвилює. Це було популярно в часи «Американської мрії», коли всі прагнули бути схожими, але мати при собі речі, які виділялися якістю, були краще. Зараз же ми пішли в химерність.

Візьмемо сучасні покази мод, сучасні реклами брендів і послуг. Якій більшості зараз важлива якість, якщо необхідно виділятися зовні? Адже зараз людина прагне до того, щоб бути не тільки краще, але й іншим. У компанії друзів кожен націлений на створення такого стилю, який буде неповторним, на покупку такої речі, яка буде недоступна іншим. І боронь Боже, якщо в підсумку виявиться, що річь не оригінальна. Деякі компанії влаштовують справжню ревізію новим речам своїх товаришів, в спробах вловити його на підробці.

І так, запускається своєрідна реклама. Потрібно показати того, хто відрізняється. Таку людину «Х», яка буде відповідати бажанням сучасної людини до певної унікальності і свого роду протестом. І потім, люди, які будуть вдягатися також, будуть служити вже самостійною рекламою брендам і товарам.

торговий центр

Це стосується навіть продуктів харчування, коли в відеорецепти використовують певний бренд, який потім судомно намагаєшся знайти в найближчому супермаркеті.

Вибір і цінники

Суспільство споживання - це суспільство виклику. Нас дуже легко будь-яким чином підчепити, підхопити на дивну і своєрідну агресивну рекламу, в якій навіть, за фактом, немає реклами. Варто нам побачити, як хтось бере в магазині щось дороге, що вибивається з рамок нашого цільового цінового сегмента, ми прагнемо подивитися, що це, і терміново визначити, що нам це потрібно. Адже це може бути дорогий та елітний товар, продукт, що завгодно. Це може стати тією річчю, якої нам не вистачало так довго. І тоді, прийшовши додому, ми будемо відчувати себе піднесено, на підсвідомості думаючи, що ми піднялися в соціальному рейтингу, і тепер долучені до суспільства любителів, припустимо, вустерського соусу. Навіть попри те, що ми не уявляємо куди його потрібно класти, і в якій страві він буде грати новими фарбами.

Високий цінник став для нас мовчазним гарантом якості. Це стосується вибору техніки, одягу, продуктів харчування. А ще, коли на тлі ми бачимо дешевих представників тієї ж частини товарів, то ми просто не можемо відмовити собі в задоволенні отримати якийсь «шик». Але якщо дешевий товар відмінно прорекламований, ми бачили його в купі відеороликів, бачили, як його беруть «солідні» представники нашого суспільства, то ми із задоволенням його візьмемо, та ще й будемо радіти, що змогли заощадити, і отримати щось якісне.

Прагнення виділитися від інших

Але суспільству споживання важливо відчувати прилучення до чогось великого, чогось більшого. І тому, замість використання дешевих і простих зручностей, вони купують ті товари, які виготовлені вручну, без використання зайвої хімії, і які не шкодять екології. Для них це важливо. Тільки проблема в тому, що такий спосіб виготовлення куди дорожчий, і куди більш витратний в плані часу.

супермаркет

Але тут впроваджуються і великі компанії, які створюють невеликі дочірні виробництва, які працюють, використовуючи далеко не самі еко-френдлі методи, але заявляють, що вони роблять крафтову продукцію і ніяк не шкодять екології. Зроблено це лише для того, щоб підвищити цінник в 1.5-3 рази, і отримати додатковий прибуток від довірливих покупців, які щиро вірять, що вони та сама меншість, яка допомагає поліпшити екологію нашої планети, купуючи саме таку продукцію.

Оригінальні airpods: як дізнатися чи у вас не підробка?

До чого тут екологія?

І справді. Здавалося б, до чого тут екологія до того, що ми витрачаємо як не в себе, щоб порадувати абсолютно кожну свою примху, коли у нас немає абсолютно ніякої можливості відповісти самим собі «НІ!»? Так все легко. Великі компанії бачать, що люди куплять що завгодно, головне, як це подати.

У зв'язку з цим, швидкість і кількість виготовлення якогось певного товару збільшується в рази. Фабрики починають працювати на повну потужність. Так, зараз буде банальність, але прагнення нав'язати нам якомога більше різноманітних товарів, провокує збільшений викид смогу, різних хімікатів в атмосферу, річки, океани. Це те, що ми бачимо вже зараз.

Але компанії ж йдуть на хитрощі! Чого тільки вартий недавній випадок, коли маловідомий корейський бренд косметики почав випускати оригінальну міцелярну воду в біорозкладаній упаковці. Тільки ось під біорозкладаною упаковкою був простецький пластмасовий флакон, який досить шкідливий для нашої системи.

А більш того, не дивлячись на постійне підвищення цінника на товари, люди продовжують їх купувати! Це зовсім не дивно, адже покупка товарів, які дають відчуття задоволення стає звичкою, викликає певну психологічну залежність у споживачів. І тоді, зі збільшенням потужностей виробництва, погіршуються якості роботи і регулювання різних стандартів безпеки. Регулювання діяльності працівників і викиду небезпечних матеріалів лежить на плечах співробітників, як правило, які, не отримуючи видимих ​​поліпшень умов праці, починають ставитися халатно до утилізації потенційно небезпечних речовин.

Головною проблемою є те, що суспільство споживання заохочує створення більшої кількості певного товару, в той час, як в рази погіршуються умови праці і починається впровадження нових виробничих потужностей. А покупка товарів від компаній, які не тільки мають поліпшені умови праці для своїх співробітників, але і трепетно ​​ставляться до екологічного питання виробництва, для багатьох є непосильною. Та й знову ж, багато великих компаній ще і створюють товари, які псевдоекологічні та ні в якому разі не покращують стан природи, а лише посилюють.

пусті прилавки

Але суспільство споживання торкнулося не тільки нас, обивателів. Воно стосується і компаній. Тільки у них це, скажімо так, золота лихоманка. Ціни на товари стрімко ростуть, а люди продовжують все купувати! Потрібно ж усім терміново вкочується в таку гру, і створювати свої нові бренди, які можна буде просувати і отримувати гроші.

Замовити ремонт iPhone просто, якщо робиш це в ICOOLA. 

Чи винні ми в руйнуванні екології?

Звичайно, можна дружно взятися за руки, бігати по колу і усвідомлювати свою велику провину перед природою і планетою в цілому. Однак, ми лише люди. Ми прості споживачі, які купують те, що радує нас в цьому і без того злому світі. Головні питання потрібно задавати компаніям, які роблять все, аби продати нам цю радість.

Вони продають радість під виглядом захисту планети, продають радість, під виглядом присвоєння нам статусу унікальної людини. А ми підхоплюємо слід, йдемо по ньому. Але ми занадто пізно усвідомлюємо, що це вуглецевий слід, який повільно знищує нашу планету. Уже зараз в тій же Канаді, яка вважається досить холодною, люди гинуть від аномальної спеки.

І це відбувається не через нас, а через обман. Ми намагаємося купувати ті товари, які націлені на задоволення наших потреб, нашого его, амбіцій, і в той же час, націлені на захист планети. Але ми ніколи не можемо бути впевнені, що ці товари такі. Ми лише звикли думати, що робимо свій внесок, не звертаючи уваги на те, що в нашому кошику, крім еко-френдлі товару, знаходиться черговий делікатес від великої корпорації, придбаний в величезному супермаркеті.

Ваша оцінка: