Я шукаю...

Топ 10 країн, які перейшли на зелену енергію

фотографія зеленої енергії

Екологи та захисники природи доводять, що з нашою планетою ще не все так погано, і шанс на порятунок є. І нехай деякі держави не мають політичної волі, навіть вони запевняють, що незабаром всі перейдуть на поновлювані джерела енергії.

 фотографія зеленої енергії1

І тут приходить черга скептиків, які непохитно заявляють про те, що в тих країнах, які різко перейшли на поновлювані джерела енергії, є певні проблеми. Мається на увазі недостатня кількість продуктивності зеленої енергетики, через що її потрібно або навчитися накопичувати з надлишків, або підтримувати. Весь цей процес до того ж потребує великої інфраструктури, та й знос у нього низький. Більш того, зелена енергія не гарантує повну відмову від викидів в атмосферу тих чи інших елементів. Тож як з цим справляються країни, що перейшли на зелену енергію? Як вони змогли знайти той необхідний баланс між хорошими та поганими моментами екологічної енергії?

Вчені Стенфордського університету провели дослідження, яке показало цікаві результати: вже через 25-40 років світ навчиться добувати енергію з відновлюваних джерел. Судячи з постійного розвитку технологій, повірити в це не важко. На ділі ж, процес переходу займе більше часу, ніж розраховують експерти, оскільки на шляху зустрінеться безліч різних проблем, включаючи лобі компаній і країн, які видобувають ресурси. При цьому ми вже зараз маємо ряд країн, які не побоялися зробити екологічний перехід.

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

Знижка
27 350 грн
- 9050   грн
18 300 грн

від 1830 грн/міс

ХІТ ПРОДАЖІВ
31 150 грн
- 12350   грн
18 800 грн
(2)

від 1880 грн/міс

4.5

Ісландія та зелена енергія

Ісландія - це та країна, яка виробляє зелену енергію на душу населення більше будь-якої іншого держави - 80%. У цьому їй сприяє унікальний і великий ландшафт. Країна прийняла рішення здійснити перехід на зелену енергію з деяких причин. Першою причиною була потреба: країна не мала власних великих покладів вугілля, нафти та іншого подібного палива. Всі ці ресурси вона закуповувала з-за кордону. Однак, вже в 1930-му році Ісландія почала розвивати два напрямки енергетики - гідротермальну та петротермальну. В цей час ці інфраструктури, наприклад, геотермальна станція Блакитної Лагуни - це ще і туристичні визначні пам'ятки.

 фотографія зеленої енергії2

Як би добре не звучали рекламні слогани та гіпотетичні плюси, вчені все ж намагаються привернути увагу громадян і до іншої сторони екологічної енергії. Таким чином, деяка кількість поновлюваних ресурсів використовується не для внутрішнього блага країни, а для наживи компаній за межами Ісландії. Вигоди для місцевого населення в такому випадку немає, або ж вона вкрай сумнівна.

Більш того, відомо про як мінімум 2 станції - «Каурахньюкар» і «Хідлісхейді», які були створені під керівництвом агресивних дій уряду протягом декількох десятиліть, з метою просунути стратегію індустріалізації.

Такі дії гарантують мінімальне регулювання екології, низькі цінники на енергоносії, а значить відмінний грунт для податкового режиму, який буде сприятливим для промисловців. А це, своєю чергою, приверне в країну важку промисловість, наприклад алюмінієві заводи, які дуже далекі від поняття екологічно безпечних.

Швеція та зелена енергія

Мабуть, дана країна у всіх асоціюється з дбайливим ставленням до природи та екології. І справді, вже в 70-ті через нафтову кризу Швеція здійснила перехід на гідростанції та атомні. У 2015 році держава вирішила припинити використовувати викопне паливо, збільшивши інвестиції в зелену екологію. Почалося масова будова баз добування сонячної, вітряної енергії, а також акумулювання енергетики, створення екологічного транспорту та інтелектуальних мереж.

 фотографія зеленої енергії3

Щоб долучити до проєкту бізнес і місцевих жителів, уряд вирішив ввести податок на вуглець, згідно з яким виробники відновлюваної енергії були звільнені від багатьох плат. Так само з'явилися «зелені сертифікати». Бувають випадки, під час яких відбуваються дивовижні речі. Щоб не використовувати всю енергію і надлишки, країна може додати димар крематорію до центральної системи опалення.

Швеція вже встигла зіткнутися з проблемою - нестачею електрики. Через те, що старі реактори в країні закрилися рівно в момент переходу на вітряну енергію, то перехідні енергосистеми просто не справляються з потребами великих міст. Так з'являється нестача енергії у великих містах, яка являє собою справжню загрозу. Така критична ситуація може спричинити навіть скасування заявки Стокгольма на проведення в країні зимових Олімпійських ігор у 2026 році.

Коста-Ріка та зелена енергія

Унікальний ландшафт, до складу якого входять 67 вулканів, а також невелика чисельність населення Коста-Ріки зробили країні справжній подарунок, надавши можливість задовольнити більшу частину енергетичних потреб екологічним шляхом. Так в країні є гідроелектростанції та геотермальні, сонячні, а так само вітрові джерела енергії. Незабаром країна планує отримати вуглецеву нейтральність. Перші кроки в цьому напрямку вже зроблені, і, треба сказати, цілком успішно - робота на 100% відновлюваної енергії двічі за останні 2 роки протягом більше 2-х місяців.

 фотографія зеленої енергії4

Втім, не все так гладко. З кожним роком популярність традиційних джерел палива тільки зростає. Коста-Ріка поєднала комбінацію гідро- і геотермальної енергій та вітру. Однак, величезна кількість транспортних систем на бензині затуляє собою ту чверть від загального обсягу зеленої енергії держави. А машин в країні багато: на 1000 душ близько 290. Таким чином, Коста-Ріка все ще дуже залежна від нафтової індустрії.

Нікарагуа та зелена енергія

Країна розташувалася в центральній частині Америки, і налічує велику кількість вулканів. Поновлювані джерела енергії стають з кожним роком потрібнішими. Вулкани сприяють виробництву геотермальної енергії. Так само держава займається інвестиціями в сонячну, вітрову та геотермальну енергетику.

 фотографія зеленої енергії5

Читайте також: Рейтинг міст за якістю повітря і забруднення атмосфери

Великобританія та зелена енергія

Британські острови знамениті своїми сильними та могутніми вітрами, які британський уряд зміг приборкати та підманити під свої потреби. Таким чином, на островах видобувають енергію. Комбінуючи вітряні електростанції, які підключаються до мережі та автономні турбіни, вони здатні виробити в кілька разів більше електроенергії, ніж вугільна промисловість. Кілька років тому Британія змогла проіснувати тиждень, не використовуючи вугілля в принципі. Ця подія трапилася вперше після індустріальної революції.

 фотографія зеленої енергії6

Однак, екоактивісти бояться різких змін, оскільки через це інвестиції країни в той момент почали падати. Все це пов'язували з правлінням консервативної партії на островах. І все ж, не можна не повторити, що Британія змогла прожити цілих 7 днів без спалювання вугілля, а це дійсно одиничний випадок з часів революції в індустрії.

Німеччина та зелена енергія

Вже з 90-х років країна почала збільшувати виробництво відновлюваної енергії, сонячної в тому числі, у 8 разів. У 2015 році Німеччина встановила рекорд, задовольнивши 80% попиту на електрику за один високопродуктивний день за допомогою зелених джерел країни. Підштовхнула їх до такого аварія на японській «Фукусімі». Саме після неї канцлер Німеччини Ангела Меркель зажадала закриття всіх атомних станцій в країні.

 фотографія зеленої енергії7

Однак можна помітити, що влада з того часу витрачає чималі гроші й час на просування екологічної енергії, хоча прогрес як такий - обмежений. Німеччина виробляє надмірно багато енергії, тому змушена продавати її за кордон. Але Німеччина почала трохи з цим боротися і станом на квітень 2024, вона закрила свої останні три  АЕС. Тому хоч і попередній канцлер не виконав свою обіцянку, проте новий вже завершив діло свого попередника.

Уругвай та зелена енергія

Правильний розрахунок нормативно-правового середовища і тісне партнерство державних і приватних секторів призвело до того, що країна міцно і по-крупному займається інвестиціями в сонячну і вітряну енергетику. При цьому немає ніяких субсидій, і споживчі витрати не збільшені. Таким чином, Уругвай зміг домогтися великої кількості енергопостачання, 95% якого - це поновлювані джерела енергії. І все це менше ніж за 10 років. The Guardian заявило, що з такими успіхами країна стане прикладом для всіх сторін Паризької угоди.

 фотографія зеленої енергії8

Однак, близько 20 років тому ситуація була протилежною. В кінці 90-х і початку 00-х саме нафта становила більшу частину імпорту країни. А на той час нова труба повинна була поставляти з Аргентини цінний газ. При цьому, використання біомас і енергії сонця збільшилася. Доповнюється все це гідроенергетикою, а значить, поновлювані зелені джерела на цей час складають більш ніж половини загального енергетичного балансу країни. Водночас показник по світу становить тільки 12%.

На цей момент можна відзначити великий прогрес в декарбонізації уругвайської економіки. Уругвай сміливо називають лідером зеленої енергетики.

 Данія та зелена енергія

Країна поставила собі чітку мету: до 2050 року повністю відмовитися від викопного палива і всіх його видів, віддавши перевагу вітряній енергетиці. Так, у 2014 році був встановлений рекорд по світу, де Данія шляхом вітряної енергетики справила 40% загальної потреби в електриці.

 фотографія зеленої енергії9

Більш того, будь-які компанії, які розташовані всередині країни, так само інвестують кошти в екологічну стратегію. Наприклад той же Google зобов'язався здійснювати нульові викиди зі своїх серверів і витратив близько 700 мільйонів доларів в необхідні технології, що забезпечують дану обіцянку.

Китай та зелена енергія

Країна парадокс, адже в той час, як вона є найбільшим світовим забруднювачем, вона ж і найбільший інвестор поновлюваних джерел енергії по світу. Китай має високий рівень внутрішніх та іноземних інвестицій. На цей час Китай є власником 5 з 6 великих світових фірм, які виробляють вітряні турбіни, іони літію та електроенергію. Країна прагне скоротити споживання викопного палива, і має для цього все необхідне пристосування й обладнання. Стимулює до цього так само сильне забруднення в міській місцевості.

 фотографія зеленої енергії10

Саме брудне запорошене повітря в містах Китаю і є тією самою головною мотивацією уряду до використання екологічної зеленої енергії.

Марокко та зелена енергія

Марокко є дуже сонячною країною - тут до 350 сонячних днів в році, а значить багато сонячної енергії, яку можна і потрібно використовувати. Ось і влада не втратила момент і почала інвестувати великі гроші у виробництво сонячної енергії. Відносно недавно відкрита в Марокко найбільша у світі концентрована сонячна електростанція в комбінації з вітряними та гідроелектростанціями подарувало енергію, якої вистачило на понад мільйон господарств у 2018 році.

При цьому в планах у країни не тільки задоволення внутрішніх потреб, а й постачання зеленої енергії закордон.

 фотографія зеленої енергії11

До 2020 року Марокко отримали близько 15% від усієї кількості електрики за допомогою енергії сонця.

Таким чином, можна відзначити тенденцію великих провідних країн до застосування і споживання нової енергетичної сили - зеленої відновлюваної енергії. І нехай, на перший погляд, в цій справі більше мінусів, ніж плюсів, це все ще залишається величезним кроком у бік усвідомленого споживання ресурсів планети. Людство прагне зберегти й продовжити життя планеті, переставши використовувати «природні забруднювачі». Можна сміливо сказати, що за зеленою енергетикою - майбутнє!

Вам також може бути цікаво: Чому не можна викидати поламаний смартфон в смітник?

Ваша оцінка: