Я шукаю...

Чіпування: нові можливості чи небезпека для людської раси?

фотографія чіпування людини

Технології розвиваються буквально кожен день, будь-який пристрій, в міру потреби, стає все компактнішим і зручнішим для використання. Ми вже звикли до сенсорних телефонів, що згинаються, електрокарам, розумним будинкам і швидкісним поїздам. Однак залишається те, що розбурхує розум як простого населення планети, так і футуристів з вченими. Йдеться про такий процес як чіпування.

вживлення чіпу

За допомогою невеликих мікрочіпів, які впроваджуються людині під шкіру, можна робити купу побутових і звичних для всіх речей: передавати дані про стан здоров'я в медичні центри, розплачуватися безготівковим способом, управляти своїм розумним будинком і багато іншого. Одні мріють про якнайшвидше чіпування, щоб якомога більше полегшити собі життя, інші ж боятися цього процесу як вогню, адже за допомогою чіпів можна контролювати кожен крок людини. Так чи інакше, ця процедура, яка з'явиться в найближчому майбутньому, не залишить байдужим нікого.

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

Знижка
27 350 грн
- 9050   грн
18 300 грн

від 1830 грн/міс

ХІТ ПРОДАЖІВ
31 150 грн
- 12350   грн
18 800 грн
(2)

від 1880 грн/міс

4.5

Переваги та недоліки чіпування

Уже деякий час навколо чіпування відбуваються дискусії, де кожна сторона намагається зробити акцент на плюсах і мінусах чіпування. Люди активно обговорюють можливість точного відстеження місцезнаходження посилок і своїх вихованців за допомогою мікрочіпів.

Адже і не посперечаєшся, плюсів такої процедури дійсно чимало, бо після того, як ви отримаєте свій мікрочіп, ви зможете здійснювати різні дії, не втрачаючи багато зайвого і важливого часу. Так можна буде швидко викликати швидку допомогу, а лікарі моментально отримуватимуть всю необхідну інформацію про групу крові, можливі алергічні реакції, наявність поліса медстраховки й так далі. У майбутньому можна буде в режимі реального часу отримати найточніші дані про стан організму. Таким чином, чіпування людей зможе підняти медицину на кілька рівнів вгору.

кіборг

До того ж уже наразі можна випробувати нинішні можливості таких мікрочіпів, адже в світі вже практикується таке впровадження. Наявність чіпа дає можливість оплатити проїзд в транспорті та покупки в магазинах, регулювати закриття і відкриття дверей в розумному будинку або офісі, мати при собі картки знижок лояльності та управляти рахунком в банку. І, здавалося б, все звучить досить привабливо, так чому ж деякі боятися цього?

Негативними моментами чіпування скептики виділяють наступне: така технологія ставить під сумнів конфіденційність даних носія і несе загрозу безпеці людини. Хакери йдуть в ногу з технологіями, тому можна впевнено заявити, що про них ми точно не забудемо. Можна зламати чіп людини та отримати доступ до його акаунтів в соціальних мережах, пошти, банківських рахунків. Також не можна не згадати ймовірне стеження за користувачем, адже з таким агрегатом можна буде з точністю до сантиметрів дізнатися, де ж знаходиться носій.

Вас може зацікавити: Компанія Apple може використовувати батареї Megapack Tesla на своїй фермі відновлюваної енергії в Каліфорнії

Чи етично чіпувати людей?

Питання етики дуже часто виникає при тих чи інших ситуаціях. З 2018 року в Швеції почали масово чіпувати людей, звісно за їх згодою. ЗМІ повідомляють, що на сьогодні в Швеції близько однієї тисячі громадян вживили собі мікрочіпи.

чіп в око

Швеція стала однією з перших, хто масово чіпував своїх жителів. Однак процес чіпування почався далеко не пару років назад. Це був експеримент, в ході якого проводився досвід по впровадженню RFID-імплантату. Керував цим процесом вчений з Британії Кевін Ворвік в 1998 році. Цей вчений і донині впевнений в позитивному результаті імплантації чіпів людям. Кевін думає, що всі побоювання з приводу можливого стеження за місцем розташування носія і зчитування даних не є обґрунтованими. Адже щоб зібрати потрібну інформацію про людину або пробити його дані, зовсім не потрібні мікрочіпи, це можна зробити й за допомогою простого збору даних в соціальних мережах і відкритих державних джерелах. Кевін повідомляє, що найголовніше, щоб у людей завжди був вибір, і якщо роботодавець настійно вимагає вживити чіп своїм працівникам, то це порушення прав людини.

Правозахисники все ж більш категоричні у своїх поглядах, тому не втрачають можливості попередити про можливість постійного стеження з боку компаній за роботою своїх співробітників.

Чіпування людей в наші дні

Багато хто думає, що впровадження мікрочіпа в долоню між великим і вказівним пальцем - це ознака того, що світу потрібні надлюди, або, простіше кажучи, кіборги. Однак, на ділі ж все трохи інакше.

Стартап від бельгійської компанії Epicenter є практично єдиним місцем, де чіпування людей буквально поставлено на потік. Кожен працівник корпорації за допомогою таких мікрочіпів може запускати принтер, відкривати двері та оплачувати обіди, для цього досить просто змахнути рукою. Цікаво, що генеральний директор і за сумісництвом засновник Epicenter вирішив подати своїм співробітникам приклад на особистому досвіді, тому імплантував в руку мікросхему. Він каже, що такий агрегат вкрай зручний, адже може замінити багато звичних речей, від ключів до банківських карт.

чіп в руці

В цілому, чіпування не є новітньою технологією, яка до цього ніде не застосовувалася, адже ми вже зустрічали її. Так, власники домашніх вихованців дуже часто використовують подібні чіпи, щоб в реальному часі відстежити місцезнаходження своїх домашніх улюбленців. Ще така система застосовується у відстеженні посилок і багажу. Бельгійці з компанії Epicenter хочуть на своєму досвіді довести, що використовувати таку технологію безпечно, зручно і корисно. Однак все ще стоїть етичне питання, адже корпорації можуть постійно відстежувати, коли співробітники приходять і залишають робочі місця, де вони знаходяться і що роблять. Тобто тотальне стеження ніхто не скасовував, адже після того, як мікросхема розташувалася в шкірі, її не вдасться прибрати легко.

Epicenter працює з сотнями корпорацій, де число працівників перевищує три тисячі осіб. Ті, хто добровільно погодився на впровадження чіпа, не пошкодували про своє рішення. Мікросхеми від Epicenter користуються технологією NFC, яку багато хто знає як безконтактну оплату. Простіше кажучи, така технологія дає можливість обміну даних між двома пристроями, які розташувалися максимально близько один до одного.

Як чіпують людей

Процес імплантації мікрочіпа займе кілька секунд, користувач може навіть не відчути болю, а після процедури не залишиться ніяких шрамів чи інших видимих ​​слідів. Спеціаліст введе мікросхему в долоню між великим і вказівним пальцем за допомогою шприца. Така технологія не потребує енергії електрики, оскільки працює вона пасивно, як і модулі безконтактної оплати, які знаходяться всередині банківських карт.

відчиняє двері

На цей час людей з чіпом на планеті небагато, тому хакери не особливо зацікавлені в їх зломі. Однак, вирости інтерес може в тому випадку, коли така процедура стане для людей буденністю. Адже чим більше технологія поширюється, тим більша ймовірність витоку даних і зломів. Але не варто переживати завчасно, адже зараз хакери зацікавлені у зломах комп'ютерів і смартфонів, бо вони є практично у кожного. На даному етапі розвитку технології чіпування краще подбати про безпечне використання комп'ютерів і телефонів.

Втім, якщо зараз явно не варто переживати про приватність даних, через те, що чіпування безпечно, то в майбутньому хакери почнуть активно шукати слабкі місця даної технології. Потім знайдені вразливості за старою схемою будуть використані проти носіїв.

Саме тому вже зараз юристи й правозахисники стурбовані можливим стеженням корпораціями за працівниками та носіями чіпів. Тому в штатах Теннессі, Невада, Нью-Джерсі та Арканзас розробляються закони, які повинні регулювати вживлення людям мікрочіпів.

розплачується телефоном

Шанувальники нових технологій впевнені, що людство зобов'язане зосередитися на позитивних моментах використання технології чіпування, а не боротися з вигаданими загрозами. І частка правди в цьому є, адже чіп дасть можливість людям з обмеженими можливостями здійснювати побутові речі, такі як відкриття дверей, записування повідомлення або оплати чого-небудь. Військові можуть знаходити викрадених товаришів по службі. Тому важливо подолати страх перед вигаданими небезпеками з боку компаній роботодавців і зосередитися на дійсно важливих речах. У страху завжди очі великі, але вирішувати, потрібен вам чіп чи ні, маєте право тільки ви.

Читайте також інші статті: Що буде з Apple ID і iPhone, якщо людина помре: сценарії корпорації

Ваша оцінка: