Я шукаю...

Залежність від телефону: що робити, якщо ви жити не можете без смартфона?

зависимость от телефона

Чи ви відчуваєте прилив сил, коли вібрує телефон? А може тривогу, коли не відчуваєте його в кишені? У вас цілком могла розвинутися залежність від телефону. Дізнавайтесь також як вимкнути айклауд.

Залежність від iPhone - справжній бич нашого часу.  Її наслідки виробляють навіть окремі визначення, як номофобія, що в перекладі означає «страх залишитися без смартфона».  Як вона виникає і чи можна її подолати?

Для читачів блогу ICOOLA знижка:

ХІТ ПРОДАЖІВ
21 120 грн
- 7320   грн
13 800 грн

від 1380 грн/міс

НОВИНКА Знижка
17 120 грн
- 7520   грн
9 600 грн

від 960 грн/міс

Скільки годин на день люди проводять за смартфоном?

Близько половини населення Земної кулі є активними користувачами соціальних мереж.  На публікацію, обробку контенту і коментарі йде сила-силенна часу. В середньому, людина проводить за смартфоном 6 годин на день. Це майже чверть календарного року. Дослідження в США показали, 19% дорослих людей заявляють, що витрачають на смартфони щодня не більше 4 годин, 51% використовують їх кожен день, не менше 8 годин, а решта і зовсім до 9 годин в день, не враховуючи робочих годин за комп'ютером.

Для самоперевірки ви можете відстежити кількість проведених годин біля екрана в налаштуваннях вашого телефону. В iPhone зайдіть в «Налаштування», перейдіть в параметр «Екранний час» і подивіться на ваш результат. В даному розділі ви можете налаштувати ліміт часу і блокування певного контенту.

Як виникає цифрова залежність?

Будь-яку залежність, в тому числі й цифрову, як і хорошу звичку можна напрацювати. Багатьом відомо правило 21 дня: повторюючи будь-яку дію три тижні поспіль, ми можемо ввести це в щоденну норму і після, проробляти її на автоматі.  Біда в тому, що неконтрольована дія може як допомогти, так і нашкодити. У випалку з постійним використанням телефону ми активно привчаємо власне тіло до певної потреби. А потім і зовсім не помічаємо, як пропадаємо годинами в гаджеті.  Але ж його початкові функції були розроблені для спрощення нашого життя, а не поглинання.

Від постійної необхідності в тих самих функціях, у людей виникає номофобія. Задумайтесь, адже ця невелика цифрова коробочка замінює нам годинник, фотоапарат, щоденник для особистих записів і заміток, карти, теле- і аудіо програвачі та навіть магазини. Програми в телефоні в прямому сенсі цього слова досліджують кожен наш крок. Людині подобається бути в центрі уваги, нехай навіть власного смартфона. Виробляється гормон, що відповідає за радість і щастя — дофамін.

Творці додатків аналізують це і вже готують рішення для збільшення числа користувачів. Вони, своєю чергою прив'язують нас періодичними нагадуваннями, можливістю відстежувати процес або просто дарують відчуття значущості.

Та ще й виробники самої техніки в щороку радують нас все більшою пам'яттю в смартфонах, поліпшеними камерами та екранами, оновленим дизайном. Ну як тут не встояти й не купити чергову новинку. Після покупки хочеться відчути всі переваги на власному досвіді і провести якомога більше часу розбираючись з ними.

Людина схильна оточувати себе тим, що подобається. Як бути, коли все це вміщується в одному пристрої?  Таким чином, ми самі заганяємо себе в кут. Захоплення стає звичкою. Стаття про те як користуватися канвою, та що це таке.

Хто найбільше схильний до залежності від телефону?

Цифрова залежність не вважається небезпечною, через те, що її не можна порівняти з алкогольною, або наркотичною. Тим вона більш підступна, адже нею «страждають» багато. А що в суспільстві вважається нормою, то не примушує замислюватися і робити рішучі дії. За дослідженням ICOOLA до залежностей зазвичай схильні більш емоційні люди, які намагаються придушити стрес і незадоволеність.

Жінки

Найбільш емоційними створіннями вважаються жінки. Кожній відомий стан «заїдання» стресу і зайвої тривожності за рідних. До того ж, жінки сильніше залежать від громадської думки й ласі на різні новинки. Наявність вільного часу так само впливає на формування залежності. Бажаючи відпочити взявши в руки книгу, або ж приготувати рідним смачну страву обов'язково супроводжується пошуком в інтернеті, а значить засмоктує в замкнуте коло.

Чоловіки

Чоловіки жадають визнання не менше. Додатково, сильній статі сучасні технології допомагають залишатися в курсі подій. Через нестачу вільного часу чоловіки змушені користуватися зручними сервісами, що полегшують щоденну рутину. Так, замовляючи їжу в офіс або домовляючись про бізнес-зустрічі, чоловік зіткнеться з використанням гаджета.

Діти

Діти схильні вбирати нову інформацію отримуючи відповіді на свої питання.  Близько 80% сучасних дітей отримують інформацію із засобів ЗМІ.  На жаль, якщо не розповісти дитині про важливість правильного підбору джерел, можна отримати в результаті невірно сформовану психіку. Сьогодні неможливо обмежити свою дитину від електроніки повністю, адже левова частка навчального матеріалу викладена в інтернет-ресурсах, але можна захистити її від небажаної інформації. В iPhone зайдіть в «Налаштування», перейдіть в параметр «Екранний час», «Контент і конфіденційність», «Обмеження контенту» і виберіть із запропонованих опцій необхідні.

Дорослі

Люди похилого віку теж схильні до впливу сучасних технологій. Їм потрібне спілкування з близькими та енергія, яку вони черпають з листувань, постів, розсилки месенджерів. У той час як багато молодих людей намагаються навчити своїх старих користуванню смартфонами, вони прирікають їх на ту ж залежність. Чи не краще відправити рідних в подорож або просто послухати їх історії, тим самим зробивши їх трішки щасливішими?

Чим небезпечна залежність від телефону?

Проблеми зі сном, втома, роздратованість, все це перші симптоми залежності. Завдяки довгостроковому використанню смартфона порушується наша конфіденційність. Він знає де ми знаходимося, що їмо, з ким бачимося. Негативним впливом можуть бути: деформування постави, надлишкові вага, зниження концентрації та здатності до навчання.  При контакті з екранами та цифровими інформаційними технологіями ми не вивчаємо орфографію, не лічимо про себе й не читаємо карти. Навіть не намагаємося запам'ятати матеріал, адже він завжди буде у вільному доступі. Формується синдром «незнання». Коли людина переоцінює обсяг своїх знань.

Отже, залежність від телефону б'є по нас соціально, фізично, психологічно.

Як побороти залежність від телефону?

1. Фільтруйте контент

Номофобія, як і будь-яка інша залежність, краде нашу увагу, формує образ мислення, і вимагає ретельного підходу поглинаємого контенту.  Найпростіше, що ви можете зробити це обмежити себе від зайвої інформації. Вимкніть спливаючі повідомлення. По можливості позбудьтеся від реклами або пропускайте її на перших секундах. Видаліть непотрібні програми. Організація робочого стола допоможе рідше відвідувати додатки, не пов'язані з конкретним завданням.

2. Складіть план дій

Зробіть собі чіткий план дій, де на проведення часу в телефоні відведете потрібний час. Тоді не буде спокуси посидіти у вільний час в інтернеті й відкласти важливі справи на потім.

3. Все починається з дитинства

Не варто займати дитину телефоном з самого дитинства. Дитина не зможе сама набути неявне знання, як поїздка на велосипеді або приготування страви за особливим рецептом. Відволікаючи дітей телефоном для власного блага дорослі позбавляють їх цінних навичок. А потім самі задають питання, чому їхні діти ростуть агресивними. В ході досліджень з'ясувалося, що діти, які проводять за смартфоном понад 3 годин на добу схильні до ожиріння на 10% -61% сильніше. Захистіть свою дитину від подібної долі.

4. Цифрова дієта

Влаштуйте собі голодування. Відкладіть телефон в сторону на пару годин. Подивіться, що буде. Відстежте зміни у вашому організмі, бажаннях, діях. Відчуйте реальний світ. Потім нарощуйте інтервал. Пам'ятайте, грубою силою залежність не побороти, а значить відвикати від неї потрібно поступово. Якщо ваша робота пов'язана з  використанням технологій, перейдіть до пункту 2.

5. Ви не самотні

Типові користувачі нашого часу в 75% випадків хапаються за гаджети в перші хвилини після пробудження. В Європі навіть існує кафе, де відвідувачі залишають телефони на вході, за що отримують знижку на обід. Якщо і вам потрібен стимул, в такому випадку допоможе одна з книг-бестселерів, що описують проблему. Такими можуть бути книги: «Цифрова дієта» Деніела Сіберга або «Відірвися від телефону!  Як побудувати здорові відносини зі смартфоном »Кетрін Прайс.

Будьте чесні з собою. Відпочиньте від смартфона і подивіться на навколишній світ. Вдихніть життя і насолоджуйтесь живим спілкуванням з людьми. Це простіше, ніж здається! Якщо вам була цікава дана стаття тоді ви також можете переглянути як перевірити епл вотч на оригінальність.

Ваша оцінка: