Я шукаю...

Чому новий французький «індекс ремонтопридатності» — велика подія для світу?

індекс фото

Усі наші електронні пристрої чинять негативний вплив на навколишнє середовище, причому єдиний спосіб змінити цю ситуацію – це користуватися ними якнайдовше перед заміною на нові. Але надзвичайно складно зрозуміти, наскільки довго працюватиме новий смартфон, якщо невідомо, чи можна буде його відремонтувати. Зараз компанії починають перейматися проблемою електронного сміття, принаймні французькі.

Першим кроком на шляху до чистої планети стало те, що близько двох місяців тому Франція почала вимагати від компаній-виробників електронної техніки, включно зі смартфонами та ноутбуками, щоб вони повідомляли покупцям чи підлягає ремонту їх продукція. Постачальники техніки для масового користувача у Франції зобов’язані присвоювати своїй продукції певну оцінку якості чи індекс ремонтопридатності, орієнтуючись на певний затверджений ряд критеріїв, в тому числі на те, чи можливо розібрати цю продукцію на окремі складові та на наявність до неї запасних частин та технічних документів. Деякі компанії вже почали оцінювати свої вироби, хоча Франція відтермінувала штрафи за відсутність індексу до наступного року.

Що таке індекс ремонтопридатності?

Індекс ремонтопридатності – частина плану дій Франції проти запланованого застарівання техніки, зумисного продукування виробів із коротким терміном експлуатації, які потрібно часто замінювати на нові, та перехід до економіки замкнутого циклу, що спрямована на мінімізацію відходів. Але ці дії матимуть глобальний вплив. Прихильники повторного ремонту техніки вважають, що індекс служитиме лакмусовим папірцем для держав, що зважають на подібне оцінювання якості, він також допоможе покупцям зробити вибір на користь найкращого товару і стимулює компанії виробляти техніку, що працюватиме довгий час та може бути повторно відремонтована.

індекс ремонту1

«Це великий крок у правильному напрямку», – сказав Уго Валлаурі, співзасновник Restart Project – лондонська компанія, що спеціалізується на ремонтних роботах – і член Європейської кампанії за право на ремонт.

Кілька останніх років ускладнюється робота із ремонту техніки різноманітних форм та розмірів через те, що виробники комбінують відбірний дизайн та замки програмного забезпечення, внаслідок чого для відновлення функціоналу техніки підходять лише власні елементи виробника. Складність ремонту та його вартість відштовхує споживачів. Вони навіть не намагаються полагодити стару техніку, натомість купують нову, на виробництво якої витрачається значна кількість ресурсів та енергії. За підрахунками уряду Франції у 2020 році громадяни віддали на ремонт лише 40% від усієї зламаної електроніки.

Для того, щоб збільшити цей відсоток, французькі парламентарі минулого року ухвалили законопроєкт проти забруднення електронним сміттям. Згідно з ним усі виробники техніки зобов’язані вказувати на своїх приладах індекс ремонтопридатності. Індекс, що першочергово застосовувався до смартфонів, ноутбуків, телевізорів, пральних машин та газонокосарок має градацію оцінювання до 10. Чим більша цифра, тим вища ремонтопридатність приладу.

Читайте також: Оновлення приставки Apple TV 4К версія 2.0

Оцінка виробів за критеріями

Компанії мають оцінювати свої вироби за анкетами із 5-ти критеріїв: наявністю технічних документів для ремонту, простотою розбирання техніки на складові, наявністю та доступністю запасних елементів, їх ціна та загальна вартість певного виду ремонту, що характерний для даного пристрою. Перед здійсненням покупки споживачі можуть ознайомитися, як саме формувався індекс для виробу, що їх цікавить.

індекс ремонту2

Також Франція має на меті запровадити критерії оцінювання і для інших продовольчих товарів. До 2024 року оцінку має замінити «індекс довговічності»,  який включає і здатність виробів до ремонту, і його абсолютну міцність.

Попри те, що індекс ремонтопридатності офіційно вступив у дію ще 1 січня, проте промисловість досить повільно його впроваджує. За словами Валлаурі, для масового поширення індексу було замало часу від початку 2021 року. Деякі критерії оцінювання затвердили лише наприкінці минулого року.

Проте вже з’являється підрахунок певних оцінок пристроїв. Французька компанія запасних елементів для вже отримує від виробників техніки індекс ремонтопридатності. На їх офіційному вебсайті є оцінки пральних машин від Asko, телевізорів Samsung, ґаджетів OnePlus тощо.

Обмеження оцінювання техніки

Як і будь-яка інша система, оцінювання техніки має свої обмеження. З коментарів Валлаурі зрозуміло, що індекс був затверджений лише шляхом компромісу між зацікавленими у ньому сторонами. Це виробники електронних приладів та організації із захисту прав споживачів.

На думку Адель Шассон, менеджерки зі зв’язків з громадськістю організації «StopPlannedObsolescence», виробники смартфонів та ноутбуків отримають «безкоштовну точку доступу» до споживачів, якщо нададуть їм інформацію про різноманітні типи оновлення програмного забезпечення, зокрема оновлення систем безпеки. Така інформація приваблює покупців, проте не має нічого спільного із тривалістю роботи техніки.

індекс ремонту3

Мінусом введення індексу ремонтопридатності є те, що компанії самостійно здійснюватимуть моніторинг створюваної техніки. Тому невідомо чи буде уряд перевіряти коректність присвоєння приладам певної оцінки.

Гендиректор ремонтної компанії iFixit Кайлі Вінс, який консультував уряд Франції при розробці індексу заявив, що виробники техніки зловживають системою оцінювання техніки не один рік. Але це явище, на його думку, створює конкуренцію на ринку, що покращує екологічну ситуацію у світі. До прикладу, якщо компанія Samsung презентує смартфон із підозріло високим індексом ремонтопридатності, то їх конкурент Apple може поставити під сумнів якість такого продукту.

Вінс переконаний, якщо трапиться описана вище ситуація, то компанії-конкуренти контролюватимуть діяльність одна одної.

Люди, що підтримують ремонт техніки та повторне її використання, пильно стежать за впровадженням французького індексу та сподіваються, що невдовзі він пошириться на підприємства інших країн світу. Ще у листопаді Європарламент ухвалив рішення про підтримку законів про маркування техніки. Відтоді прилади, що виробляються для Євросоюзу, повинні мати етикетки з інформацією можливість їх ремонту. Уго Валлаурі сподівається, що через кілька років у всіх магазинах кожної держави ЄС будуть лише ті товари, що мають визначений індекс ремонтопридатності. Франція першою показала, що ввести таке оцінювання можливо. Також вона може допомагати іншим країнам у запровадженні індексу, оскільки має досвід.

Товариство з ремонту техніки слідкує за тим, як запровадження оцінювання у Франції вплине на покупців та виробників.

індекс ремонту3

У вересні французький уряд опублікував для загального доступу результати досліджень, що проводились на вибірці зі 140 тисяч онлайн-покупців. Фіксувалась реакція людей на бета-версію індексу ремонтопридатності. Були включені усі критерії оцінювання, окрім вартості запчастин. Як виявилось, більшість покупців цікавились ноутбуками без індексу, уникаючи техніки із новими та незрозумілими позначками. Керівниця експерименту, радниця французького уряду з питань поведінки людини Лоррейн Вагарчакян пояснює такі результати тим, що середній бал індексу техніки варіював на рівні 5.4 з 10, що не було переконливим та привабливим показником якості для покупців. Інші дослідження отримали результати абсолютно протилежні. Люди надавали перевагу техніці із маркування про триваліший термін експлуатації, навіть якщо вона коштувала у кілька разів дорожче, ніж менш довготривалі прилади. Оскільки інформація неоднозначна, то дослідження варто проводити й надалі.

Не можна відкидати можливість того, що індекс ремонтопридатності може істотно вплинути на французьких покупців. Внаслідок цього підприємства змінюватимуть технології виробництва та створюватимуть якіснішу техніку з високою можливістю ремонту та повторного використання. Уго Валлаурі та Кайлі Вінс переконані, що французьке оцінювання надзвичайно важливе та обов’язкове для того, щоб відбулись хоч якісь зміни у способах виробництва.

індекс ремонту5

Валлаурі каже, що тоді, коли щось стає загальною вимогою, воно перестає створювати проблему для виробника. Підприємства можуть сприймати нововведення лише як незначну зміну традиційного виробництва техніки, від простих елементів до представлення на ринку. Чим більше компаній буде впроваджувати етикетки з індексом ремонтопридатності, тим більше це мотивуватиме інших так робити.

Вам також може бути цікаво: Фіолетовий Айфон: новий колір для iPhone 12

Ваша оцінка: