Я шукаю...

Серія ігор AdVenture. Як рядовий клікер зміг підкорити серця людей по всьому світу?

Клікери

Клікери - це один з найбільш суперечливих жанрів у світі ігор. Хтось їх обожнює, в той час, як інші впевнено заявляють, що це лише марна трата часу.

Але правда в тому, що навіть найзатятіші скептики, у яких навіть не повертається язик називати клікери іграми, спробувавши їх, залипнуть, як мінімум на пару годин. І це зовсім не дивно! Адже клікери - це таймкілери. Суть кожного полягає в тому, що вам потрібно кликати, щоб купувати предмети, які будуть покращувати ваші кліки. Усе. Але це неймовірно сильно затягує, змушує повертатися знову і знову. Адже, за законом жанру, перші кілька предметів досить дешеві, але от далі йдуть неймовірно дорогі артефакти, покупка яких - це справжнє досягнення.

Так, здавалося б, ігри різні, а суть одна і та ж: тобі потрібно наклацати потрібну кількість монет, щоб купити потрібний артефакт, за допомогою якого, ти наклацаєш ще більше монет. Чому ж тоді клікерів багато? Чому хтось виділяє ті, що краще і ті, що гірше? Зрештою, чому у людей з'являються улюблені клікери? Але головне питання: чому, серед усіх наявних клікерів, людям так полюбилася серія ігор AdVenture?

Що ж таке AdVenture?

капіталіст головна

AdVenture - це серія з трьох клікерів, які створила студія Hyper Hippo. Починалося все з простенької AdVenture Capitalist, яка вийшла аж у 2014 році. Спочатку це була гра для Андроїд пристроїв і браузерів, але у 2015, вона отримала повноцінні десктоп-версії, а також, версії для iOS. Гра була неймовірно успішною і популярною. Десятки тисяч користувачів по всьому світу прагнули заробити якомога більше грошей, щоб купувати все більше лимонадних стендів. Гра мала приголомшливий саундтрек, цікаву механіку, і була сповнена абсурдом. Спершу, ви купуєте стійки з лимонадом, щоб потім купувати нафтові вежі. Ну а далі все просто. Відправитися на Місяць, а потім і на Марс, щоб робити прибуток на них. І все це, щоб купити все більше кіосків з лимонадом.

Далі, після успіху гри про типового капіталіста, гра вирішила випустити кардинально протилежну гру, в якій вам вже треба було стати надійним комрадом, який зобов'язаний побудувати непереможне комуністичне суспільство, яке буде триматися виключно на картоплі. Гра AdVenture Communist вийшла в 2016 році. Попри те, що вона не викликала такого фурору як її попередник, гра завела свою фанбазу, яка гідно оцінила її. Механіка вже істотно відрізнялася. Тепер не гроші все вирішували, а ресурси. Якщо в грі про заможних капіталістів вам потрібно було просто збирати, збирати, і ще раз збирати гроші, то в ролі комуністів вам доводилося грамотно все розраховувати. Щоб купити фермерів, вам, в першу чергу, потрібні були люди. До того ж, до людей, вам необхідно було добути чимало картоплі. І так далі. Щоб купити солдатів, вам потрібні були люди, плюс фермери, плюс картопля. І так далі. Напевно, таке ускладнення ігрового процесу і не дозволило отримати таку ж фанбазу.

Читайте також: Чи варто завантажити Minecraft на iPhone? У чому особливість гри?

комуніст головна

І ось зовсім недавно, буквально в лютому 2021 року, ми змогли ознайомитися з AdVenture Ages. І якщо з першими двома іграми все було очевидно: за капіталістів заробляємо гроші, за комуністів - заробляємо стратегічні ресурси і населення, то ось що робити в грі про історію, не зовсім ясно. А все досить просто. У вас є п'ять часових епох, в яких вам потрібно відкривати нові поліпшення, відкривати легендарних героїв, які давно знайомі всім з уроків історії, і просто отримувати задоволення.

І чому серія стала такою популярною? Чому, лише вгледівши в назві AdVenture, користувачі довіряють грі?

Тут варто поговорити про всі ігри окремо.

AdVenture Capitalist

Ця гра неймовірно проста. Спочатку, ви юний підприємець, у якого немає ні цента за душею, а є лише стенд з лимонадом. Маючи все це, ви повинні робити більше і більше грошей, щоб стати найбагатшою людиною не тільки на землі, а й на Місяці та Марсі. Всього, на кожній локації, є лише 10 доступних виробництв. Здавалося б, ось ви купили все, що тільки могли, гроші банально нема на що витрачати. Що робити далі? Купувати вже наявні виробництва нудно, та й це не принесе нічого більшого, крім як збільшення кількості грошей. Та й всі виробництва автоматизовані, вам вже і клікати не потрібно. Але є вкладка, яка не дає вам спокою: Unlocks. Вона показує, скільки різних поліпшень ви відкрили. І коли ви вважаєте, що у вас є буквально все, то ця вкладка вам каже: «Ось скільки ти ще можеш відкрити, але не робиш цього ». Ви починаєте ретельно намагатися отримати всі досягнення з цієї вкладки, але воно не йде. Грошей то багато, але і виробництва коштують все дорожче. І тут ви бачите другу вкладку: Investors. На ній ви отримуєте неймовірно вигідну пропозицію: обнулити весь свій прогрес, але отримати ангелів. Кожен ангел збільшує всі ваші доходи на один відсоток, а отримати ви їх можете скільки завгодно. Та й тим більше, за них ви можете купувати нові поліпшення. І вам не залишається нічого, крім як почати все заново. Адже так, ви зможете істотно збільшити свій загальний дохід, і тоді ви зможете розблокувати все більше пасивних поліпшень! І так нескінченно. 

А крім цього, ви можете ще спробувати себе в лімітованих подях, які переносять вас в різні всесвіти і епохи. Безліч смішних посилань на поп-культуру, безліч веселих речей. І так циклічно.

Та й сама атмосфера гри викликає прихильність до себе, адже все досить барвисте, цікаве, по-своєму миле і потішне. А сама гра відверто сміється над класичними уявленнями про капіталізм. Гіперболізація і гротеск - безцінні та добре збалансовані. І саме вони змушують гравців повертатися раз за разом.

AdVenture Communist

комуніст головна2

AdVenture Communist, своєю чергою, намагається бути більш серйозним. Гра показує, що закінчилися хіхонькі та хахонькі. Починається будівництво «ідеального» режиму, в якому грошам немає місця, а важливі лише люди. І це, в поєднанні з головним ресурсом - картоплею - робить гру неймовірно веселою і кумедною. Так, все стає куди складніше, ніж в улюблентх пригодах капіталіста. Однак, це не йде грі в мінус. Розробники показали, що вони, зберігаючи якийсь певний концепт, стиль, гумор, можуть робити різні геймплейно гри.

Але гра перестала бути таким вже таймкіллером. Якщо клікери дають можливість повністю забутися в рутинної діяльності, що дозволяє залипнути в них на кілька годин до ряду, то пригоди комуніста вже змушували більше думати і продумувати. Адже тепер недоцільна покупка могла вас позбавити не тільки грошей, а й інших виробництв. Гра по-своєму цікава. Вона показує, що розробники можуть жартувати не тільки над капіталістами, а й комуністи можуть потрапити під роздачу. Та й атмосфера все так же не напружує, персонажі також викликають веселощі, є в міру карикатурними. А сама гра продовжує чіпляти людей раз по раз.

AdVenture Ages

століття головна

Тепер час поговорити про наймолодшого представника гри з серії AdVenture. Сказати, що вона нагадує гру про комуністичні пригоди, тільки в іншому сеттінгу - буде частково вірно. Однак, це не все. У вас на вибір є п'ять тимчасових епох: «Бронзовий вік», «Середньовіччя», «Ренесанс», «Індустріальний вік» і «Атомний вік». І, по факту, між собою вони не перетинаються. Починаєте ви з «Бронзового віку», в якому поступово розвиваєтеся. Далі, коли ви зберете необхідну кількість ресурсів, то зможете придбати доступ до нової епохи.

Єдине, що об'єднує всі епохи - це досвід і люди. Люди - це головний ресурс, користуючись котрим ви можете купувати нові артефакти. Досвід - це нова унікальна механіка. В ході гри, ви будете отримувати досвід різними шляхами. І потрібен він для того, щоб покращувати карти героїв. Герої, своєю чергою, відповідають за те, щоб автоматизувати роботу історичних артефактів, збільшити продуктивність всіх епохальних галузей, знизити їх вартість, тощо. Це означає, що раніше, в капіталістичних пригодах, вам потрібно було купувати менеджерів (тих самих героїв), самостійно, щоб автоматизувати все, що потрібно. Тут же, випадання героя, так само як і його продуктивність, залежить від удачі, і від того, чи випаде він вам.

З одного боку, це круто, теж, певною мірою, залучає до процесу. З іншого ж - гра вже дає вам зрозуміти, що пора задонатити. А це вже досить погано.

Читайте також: Гра Among Us: особливості гри і як завантажити на айфон

Згадуємо AdVenture Capitalist / Communist. Там теж присутній донат. Ви можете допомогти вам придбати необхідні рідкісні ресурси за реальні гроші, замість того, щоб судомно клацати для їх отримання. Але він зовсім не був потрібним, або ж необхідним. Ні в якому разі. Навпаки, це було своєрідним викликом роздобути все, що ви хочете самостійно, своїми силами, не вдаючись до вкладання реальних грошей (невже просто часу недостатньо?). Але ось в останньому дітищі Hyper Hippo розробники захотіли отримати трохи більшого.

І тут втрачається певна суть клікера. Тепер лише від ваших зусиль нічого не залежить. Тепер є ті ж картки, ті ж лутбокси, той же донат. Так що тут говорити, люди в грі накопичуються настільки повільно, що смуток від очікування потрібної кількості змушує вийти з гри набагато раніше, ніж хотілося б. Тобто, таймкіллер не справляється зі своєю роллю до кінця. Але ні, можна трохи заплатити, що дозволить вам стрибнути в часі, щоб отримати відразу обсяг ресурсів за годину, два, або ж добу. Чи погано це? Швидше так.

Справа в тому, що Донат повинен нести більш добровільний характер. Якщо в двох попередніх іграх серії, вам не потрібно закидати гроші зовсім, і гра справляється зі своїм завданням, то AdVenture Ages не дозволяє насолодитися красою клікера в повному обсязі.

століття геймплей

Чи варто звернути увагу на дану серію ігор? Чи заслуговує вона уваги і шани?

Для жанру клікер, серія ігор AdVenture є, в якомусь роді, культової. Вона змогла познайомити світ з унікальними механіками, цікавими геймлпейнимі особливостями, гіперболізованими уявленнями про капіталізм та комунізм, так і просто, принести масу задоволень. Сказати, що грати в AdVenture Capitalist / Communist можна із задоволенням грати і зараз - це не сказати нічого. Ігри постійно оновлюються, дозволяють гравцям отримати різні бонуси. Фанати серії постійно отримують нові івенти, в яких представлені нові унікальні механіки. Ці ігри точно варті уваги.

Що ж говорити про AdVenture Ages? Задум в гри непоганий. Вона дійсно може заманити, змусити залипнути на якийсь час. Але після чергового відкоту, стає зрозуміло, що тут розробнику більше хочеться отримати прибутку. Бажання повністю логічне, виправдане, і, по-хорошому, варто заохотити людей, які займалися розробкою даної гри. Однак, вона більше схожа, на жаль, на типову гру з сучасного ринку мобільних додатків. Вона робить абсолютно все, щоб у гравця з'явилася необхідність дивитися рекламу, вона змушує вкладати гроші, аби отримати історичного персонажа. І в такий момент, від клікера не залишається практично нічого, в той час, як проект не дотягує до того, щоб вклинитися хоч в якійсь інший жанр. І, виходить, це ні риба, ні м'ясо. Ознайомитися, звичайно, з грою варто, адже, в будь-якому випадку, багатьом користувачам вона буде до душі. Але очевидні мінуси не дають насолодитися нею в повній мірі.

А відповісти на питання про те, чи заслуговує серія шанування досить просто. Так. Неважливо, скільки в цих іграх є доната, чи є він взагалі, або його зовсім немає - вони зроблені з душею. Вони зроблені грамотно і філігранно. Вони дають можливість випасти з буденної реальності, і зануритися в простенькі, але неймовірно цікаві та яскраві світи.

Ваша оцінка: