Я шукаю...

Як виглядає стійка економіка замкнутого циклу

Як виглядає стійка економіка замкнутого циклу - icoola.ua - фото

Протягом року у світову економіку надходить понад 100 мільярдів тонн матеріалів для виробництва електроенергії, будівництва інфраструктури та будинків, виробництва продуктів харчування та споживчих товарів, таких як одяг та телефони. В даний час на планеті більше телефонів, ніж людей, а кількість одягу, що купується, за прогнозами, до 2030 року досягне більше 92 мільйонів тонн.

За деякими оцінками, 99% речей, які люди купують, викидаються протягом шести місяців після покупки, і матеріал не повертається. Це тому, що ми маємо те, що можна назвати лінійною економікою. Вона працює, витягуючи ресурси та виготовляючи з них продукти, які продаються людям, а потім зазвичай утилізуються після короткого періоду використання.

Але пандемія COVID-19 порушила нормальну економічну активність, зануривши світову економіку у стан, який може стати найгіршим економічним спадом з часів Великої депресії. Натомість, щоб намагатися відродити систему, яка за своєю суттю марнотратна, Європейська комісія пообіцяла побудувати стійку економіку замкнутого циклу.

Ідея економіки замкнутого циклу проста: краще використовувати ресурси, замкнути цикли потоків ресурсів, повністю регенеруючи матеріали, а не викидаючи їх марно, і запобігати відходам і забрудненням навколишнього середовища за рахунок поліпшення дизайну продуктів і матеріалів, та забезпечення їх більш тривалого використання.

Звучить чудово, але як це може працювати? Існують три основні типи економіки замкнутого циклу.

 Як виглядає стійка економіка замкнутого циклу - icoola.ua - фото1

Замикання циклів за допомогою енергії з відходів

Першою стратегією «замикання» циклів матеріальних потоків є енергія з відходів (EfW) — спалювання матеріалу, що викидається, для вироблення електроенергії. Це замінило звалище як основний метод переробки побутових відходів у Великій Британії. Місцева влада у Великій Британії збирає 26 мільйонів тонн відходів на рік, з яких понад 11 мільйонів тонн вирушають на EfW. В EfW надходить у три-шість разів більше пластикових, харчових та текстильних відходів, ніж переробляється. На переробку йде у півтора рази більше паперу та картону, ніж на EfW.

Хоча недавнє дослідження передбачає, що EfW може мати деякі соціальні переваги, такі як забезпечення теплом бідних домогосподарств, воно створює менше робочих місць, ніж переробка, повторне використання, та ремонт, а також виробляє викиди парникових газів. Спалювання матеріалів, які можна було б переробити означає втрату всього, що в них було вкладено, наприклад, грошей, енергії, води та робочої сили.

Але інвестиції у Великій Британії сприятливі для EfW. Це шлях найменшого опору, що практично не потребує змін у ланцюжках поставок або у способах споживання та утилізації товарів. Великобританія рухається до цієї псевдоциклічної економіки, яка практично не відрізняється від лінійної моделі "бери-роби-відходи", погоджуючись з переважним короткостроковим економічним мисленням і приділяючи особливу увагу зростанню ВВП.

Економіка замкнутого циклу, заснована на переробці

Ще один крок уперед порівняно з EfW – це відновлення матеріалів – переробка. У Європі обсяги побутових відходів та їх частка, що збирається для переробки, за останні десять років залишаються більш менш незмінними (42%). Деякі коефіцієнти вторинної переробки збільшилися (наприклад, з 5% до 11% для продуктів харчування), але інші знизилися (з 56% до 53% для паперу та картону).

Найгірша ситуація із текстилем. Кожна країна щорічно викидає близько мільйона тонн одягу. Більшість зібраного одягу спалюється, і все менше його переробляється (з 17% до 11% з 2010 року). Відновлене волокно зазвичай підходить лише для малоцінних виробів, таких як килими та ізоляційні матеріали. Новий одяг рідко містить більше кількох відсотків переробленого матеріалу, що підтримує попит на незаймані природні ресурси.

В економіці замкнутого циклу, яка спирається на переробку в замкнутому циклі, люди не змушені змінювати кількість речей, які вони купують, але виробники та компанії, що займаються утилізацією відходів, зміняться радикальніше. Наприклад, у пляшках для напоїв часто використовуються різні пластмаси для корпусу, кришки та етикетки. Якщо вони поєднуються в процесі переробки, вони знижують якість переробленого матеріалу, але їх поділ незручно. Всі продукти повинні забезпечити можливість їхньої вторинної переробки.

Виробники також повинні використовувати більше перероблених матеріалів нових продуктів, створюючи ринки для перероблених матеріалів. Однак знадобляться величезні інвестиції в інфраструктуру переробки. Тільки для того, щоб виконати план з переробки пластикової упаковки, більшості країн знадобиться щонайменше 50 нових заводів з переробки.

Хоча переробка зазвичай менш енергоємна, ніж переробка первинних ресурсів, вона все ж таки використовує багато енергії, що призводить до викидів вуглецю. Навіть якби вся переробка використовувала відновлювану енергію, нова інфраструктура вимагала б створення величезної кількості первинних матеріалів. У розвинених країнах загальна кількість матеріалів економіки має бути скорочена.

 Як виглядає стійка економіка замкнутого циклу - icoola.ua - фото2

Стійка економіка замкнутого циклу

Щоб досягти справді стійкої економіки замкнутого циклу, методи споживання та виробництва мають змінюватись разом. Стійка економіка замкнутого циклу передбачає розробку та просування довговічних продуктів, які можна повторно використовувати, ремонтувати та переробляти. Це зберігає функціональну цінність продуктів, а не просто відновлює енергію чи матеріали, які вони містять.

Ми повинні робити більше з меншими витратами та відповідально ставитися до споживання. Нові способи споживання відкривають можливості для бізнес-моделей економіки замкнутого циклу, таких як оренда товарів та виробництво речей, які потрібні людям лише на запит протягом короткого періоду користування. Бізнес-моделі, засновані на повторному використанні, оренді, ремонті та переробці, можуть створити вчетверо більше робочих місць, ніж обробка, утилізація та переробка відходів. Вони стимулюють місцеву економічну активність, допомагаючи зміцнювати відносини усередині спільнот.

Перехід до дедалі стійкішої економіки замкнутого циклу радикально змінює мету економіки. Стійка економіка замкнутого циклу є новою економічною моделлю, в якій мета зміщується з вузького зростання ВВП на «багатомірний прогрес» — ширше зміцнення якості довкілля, добробуту людей та економічного процвітання для нинішнього та майбутніх поколінь. Тільки така економіка замкнутого циклу може потенційно відновити довкілля.

Те, як ми використовуємо ресурси, змінило нашу економіку та суспільство у минулому. Економіка замкнутого циклу дає шанс забезпечити стійкі переваги у майбутньому. Давайте не витрачатимемо його марно.

Також перегляньте статтю про перший айфон для вас...

Ваша оцінка: