Я шукаю...

Як захиститися від кібершантажу: кіберзлочинність в Інтернеті

фотографія кіберзлочинця і ноута

Величезна кількість людей пристосувалася до нового повноцінного цифрового середовища проживання - Інтернету. Віртуальний простір надає величезну кількість різноманітних дій, починаючи від банального спілкування і вичитування новин в світі, закінчуючи повноцінною роботою, онлайн-покупками та дій з держпослугами. А, як відомо, там, де велике скупчення людей, завжди знайдеться місце зловмисникам. Інтернет це теж не обійшло, бо навіть у віртуальному світі, який тим більше став частиною нашого життя, існують шахраї, які тільки й шукають можливість вкрасти чужі гроші й дані різними методами.

Через швидкий і, можна сказати, щоденний розвиток сфери IT та цифрових технологій, явище шантажу в мережі стало дуже поширеним і частим. Більш того, така каста шахраїв отримала свою назву - кіберзлочинці. Тепер, кіберзлочинці шифрують на жорсткі диски всю важливу інформацію, або ж іноді зливають її на загальне надбання, погрожуючи репутації багатьом великим компаніям. Втім, навіть якщо жертва вирішить заплатити вимагачам, щоб ті не оприлюднили конфіденційну інформацію, ніхто не зможе гарантувати, що всі дані повернуться до жертви, або ж віруси в програмному забезпеченні пропадуть. Для цього потрібно проводити ряд комплексних заходів, які захистять ваші системи від шкідливих програм і кібератак.

злочинець сидить

І все ж, якщо кіберзлочинець хоче отримати гроші від жертви, він може скористатися купою різноманітних схем. І вимагання, тобто банальний шантаж, є найпопулярнішим методом. Так, останній звіт ФБР свідчить, що через злочинців в інтернеті, люди втратили близько ста мільйонів доларів. Пам'ятайте, що кібершахраї не використовують один метод, скоріше навпаки, в хід йдуть різні хитрі виверти, які буквально змушують жертв йти на поводу у шахраїв, віддаючи тим свої останні гроші або виконуючи певні завдання.

Що таке програми-вимагачі?

Використання програм-вимагачів є чи не найбільш яскравим прикладом методів шантажу в мережі. Хакери вибирають собі мету, і нею може стати як велике урядове підприємство, так і поодинокі великі корпорації або ж приватні особи. Шахрай пускає в хід програму-здирника за допомогою різних тактик: обманні посилання в електронних листах або соціальних мережах, через смс телефоном або навіть рекламу на сайтах.

А ви знали, що існує безліч способів, як знайти айфон, якщо втратив?

руки друкують

Після того, як вірус потрапив на пристрій, він тут же починає шифрувати файли, забороняючи доступ до них і повністю блокуючи техніку, видаючи вимоги оплатити викуп. На цей час такі шкідливі програми мутують і дорослішають, тому зараз там з'являються нові функції. Йдеться про той же «доксінг», за допомогою якого вся приватна конфіденційна інформація зливається зловмисникові, і надалі він може шантажувати жертву, вимагаючи гроші за нерозголошення інформації. В цілому, це може зійти вже за форму подвійного вимагання. Якщо у вас виникли підозри, що ваш пристрій може бути заражений вірусом, рекомендуємо перевірити наявність дешифровщика, який підійде під тип програми-здирника на пристрої. А так само не рекомендовано платити викуп, бо це далеко не гарантія того, що ваші дані не зіллють в публічний доступ.

Кіберзлочини та кіберзлочинці - що це?

На цей час кількість кіберзлочинів зростає з кожним днем. Це обумовлено загальною диджиталізацією і зростаючих можливостей перебувати в мережі інтернет за допомогою смартфонів, планшетів, ноутбуків і інших гаджетів. Можна сказати, що даний вид злочинів є одним з найбільш прибуткових в світі кримінального бізнесу. Види кібершахрайства просто не перелічити, оскільки їх існує досить багато. Втім, все ж можна розділити їх на два типи: одноразові злочини - це коли на пристрій потрапляє вірус, який викрадає особисті дані, і другий тип - це повторювані злочини за типом кібербулінгу, шантажу, терористичних атак і розповсюдження будь-якої порнографії.

банківські карти

Виникає кіберзлочин в цілому, як і звичайні злочини - під впливом зловмисника або групи зловмисників. У цьому конкретному випадку такими шахраями стають люди, які знають область інтернету і цифрових технологій, і використовують ці знання для своїх корисливих спонукань. Кіберзлочинці користуються своїми вузькоспеціалізованими знаннями й вміннями для того, щоб отримати доступ до банківських карт, викрадати особистості, крадучи акаунти користувачів, вимагати викупи, залякувати й доводити до суїциду і навіть використовувати заражені пристрої жертв як ботів для здійснення на великі корпорації DDoS-атак.

Зламали в інтернеті та вимагають гроші

В такому випадку злому сторінок в соціальних мережах або електронної пошти, передбачено проникнення в пристрій або аккаунт програми-шкідника. Вона шукає будь-яку важливу інформацію і конфіденційні дані з подальшою метою - викраденням. В основному, в цьому і полягає головна мета таких вірусів, проте в даних випадках зломів і проникнень в пристрій, все робиться вручну самим зловмисником. Якщо відбулися великі витоки даних користувачів, то добути пароль нікчемна справа. Після того, як шахрай придбав пароль, користувачеві приходить лист на пошту, в якому кіберзлочинець намагається шантажем отримати гроші, обіцяючи злити в маси особисті дані жертви. Щоб убезпечити себе і свої особисті дані від такого виду зломів, важливо використовувати шифрування даних і двофакторну аутентифікацію.

кіберзлочин

Не знаєте як очистити кеш вайбер на айфоні? Реальні поради від сервісу ICOOLA

Зламали аккаунт і загрожують опублікувати контент інтимного характеру

Ще одним частим способом вимагання в Інтернеті є шантаж матеріалами інтимного характеру. Зловмисник може добути їх, як зламавши сторінку, так і прикинувшись користувачем платформи для знайомств. Тобто, злочинець на сайті для знайомств видає себе за порядну людину, завойовуючи тим самим довіру жертви, а потім пропонує їй перейти на інші майданчики для продовження бесіди. Нібито тут це робити незручно і так далі. Річ у тому, що найчастіше додатки для знайомств мають механізми з безпеки, які блокують шахраїв і їх акаунти. Так що злочинцю просто не вдасться здійснити задумане на сайті знайомств.

Після того, як кіберзлочинець завойовує довіру у жертви, він переконує її скинути відео або фотографії інтимного характеру, які надалі й стануть приводом шантажу. Може бути й таке, що хакери зламують камери на комп'ютерах і ноутбуках, щоб стежити за жертвою і робити непристойні знімки або відеоматеріали. Від такого шахрайства постраждала модель з Америки Кесседі Вульф.

взлом карт

Важливо запам'ятати одне головне правило: ніколи й нікому не відправляти контент інтимного характеру, будь то малознайомі люди або люди, яким ви довіряєте. Річ у тім, що сама людина може і не зіллє подібні фото в мережу, але за неї це може зробити зловмисник, якщо такі фотографії або відео попадуться йому в руки. Щоб знизити ризик злому сторінок, завжди оновлюйте свій пристрій до крайнього оновлення безпеки, і не забувайте використовувати якісне рішення безпеки.

Також не можна забувати про такий вид шахрайства як «sextortion scams», що має на увазі використання контенту інтимного характеру для залякування і шантажу жертви. Багато хто вже встиг отримати електронного листа, в якому шахрай повідомляв, що його шкідлива програма проникла в комп'ютер жертви та знайшла історію браузера з цікавим інтимним контентом, а так само там може говоритися про те, що шахрай отримав доступ до камери, тому відео інтимного характеру скоро виявиться у всіх друзів і родичів жертви, якщо вона не заплатить певну суму грошей. Найцікавіше, що вимагають в основному біткоіни. Такі листи потрібно просто ігнорувати та ні в якому разі не переходити за посиланнями в ньому. Щоб захистити себе від подібних скамерів і спам повідомлень, можна просто включити фільтр спаму.

Що можна вважати кіберзлочином?

Кіберзлочином можна вважати все, що загрожує вашій безпеки в мережі та може нести шкоду в реальному житті. Так, будь-який шкідливий вірус, який проник в ваш комп'ютер, може навмисно уповільнювати роботу і бути причиною постійних помилок в системі. Спам-атаки, коли користувачі отримують електронні листи від невідомих відправників, які намагаються шантажувати жертв, погрожувати, виманити паролі або конфіденційну інформацію. Все це також належить до кіберзлочинів.

злочинець радіє

У наш час попастися на вудку кіберзлочинців дуже легко, тому необхідно навчитися боротися з ними, і дати їм відсіч.

Також радимо прочитати про те, як вибрати заставку на iPhone?

Що можна зробити з кіберзлочинами?

Якщо ви зіткнулися з кіберзлочинами, то допомогти вам розв'язати проблему може поліція або кіберполіції, відділ боротьби з кіберзлочинністю і різні комерційні компанії, які забезпечують інформаційну безпеку. Втім, будь-який середньостатистичний користувач мережі Інтернет також може посприяти зупинки росту кіберзлочинів - потрібно всього лише заблокувати головний спосіб поширення таких шахрайських схем - віруси. Якщо користувач почистить свої пристрої та позбудеться таким чином від шкідливого ПО, шпигунських вірусів і програм-вимагачів, то це не просто убезпечить його пристрій від зловмисників, але і покаже злочинцям рівень грамотності користувачів.

Як захиститися від кібершахрая

В першу чергу, необхідно пам'ятати: завантажувати файли з невідомих джерел - не можна! Також не рекомендується переходити за невідомими посиланнями з електронних листів або дивних повідомлень від невідомих осіб. Ніколи не поширюйте свої паролі та особисту інформацію.

клавуатура вор

Зрозуміло, як і будь-яка інша дія, забезпечення безпеки своїх даних від кіберзлочинця може зайняти деякий час, але воно того варте на всі 100 відсотків. Дотримання елементарних правил цифрової гігієни, будь то утримання від завантажень з неперевірених сайтів і відмову від переходу на невідомі посилання, допоможе користувачеві запобігти кібершахрайству. Важливо завжди дбайливо ставитися до своїх персональних конфіденційних даних, і уважно стежити за тим, де і як вони поширюються. Це може врятувати від кібершахраїв. Однак, все це буде працювати тільки в сукупності з сучасними перевіреними і якісними антивірусами для різних пристроїв. Вони є як безкоштовні, так і платні.

І головне пам'ятати ряд важливих правил, які допоможуть зберегти ваші дані в безпеці від будь-яких кіберзлочинців:

  • Користуйтеся двофакторною аутентифікацією при вході в акаунти;
  • Не забувайте постійно оновлювати операційну систему і додатки до крайніх оновлень;
  • Не використовуйте один і той же пароль на різних сайтах, і не зберігайте паролі на комп'ютерах, оскільки при зломі кіберзлодії можуть їх знайти й використовувати у своїх цілях;
  • Придумайте довгі паролі з різними комбінаціями цифр, символів і букв з маловідомими або рандомними фразами й датами;
  • Ніколи нікому не відправляйте інформацію або фото, які в майбутньому можуть використовувати проти вас.

Як отримати айфон безкоштовно - реальні способи, які допоможуть кожному!

Ваша оцінка: